Εθνικός - Απόλλων: Έξι γκολ με θέαμα και μοιρασιά στο Δασάκι!

Εθνικός και Απόλλωνας χάρισαν γκολ και θέαμα και ήρθαν ισόπαλοι 3-3 στο Δασάκι για την 11η αγωνιστική του β' γκρουπ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο…

Στο πρώτο κυριάρχησε ο Εθνικός και μπήκε μπροστά με γκολ των Μάριο Ηλία στο 7’ και Καμπρέρα στο 20’ ενώ έβγαζε περισσότερη ενέργεια και αυτοπεποίθηση από τον Απόλλωνα.

Στο δεύτερο μέρος η Λεμεσιανή ομάδα μπήκε αποφασισμένη να αντιδράσει και το κατάφερε ισοφαρίζοντας με δύο γκολ του Μπακένγκα με προβολή στο 65’ και με κεφαλιά στο 70’. Ο Εθνικός πάντως μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μάριο Ηλία να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα με εντυπωσιακό γυριστό στο 76’.

Παρόλα αυτά ο Μπακένγκα είπε την τελευταία του λέξη στο 90+2' και ισοφάρισε σε 3-3 με ωραίο πλασέ, φτάνοντας σε χατ-τρικ.

Στην πρώτη θέση με 59 βαθμούς ο Απόλλων. Στη δεύτερη θέση ο Εθνικός με 47, όσους έχει και η ΑΕΛ που έχει αγώνα λιγότερο.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε τα όσα συνέβησαν στην αναμέτρηση.

Στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

- Έναρξη του αγώνα

7' ΓΚΟΛ 1-0 ο Εθνικός! Κάθετη μπαλιά από τον Καμπρέρα στον Μάριο Ηλία που βγήκε στην αντεπίθεση και στο τετ-α-τετ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ ανοίγοντας το σκορ.

ωφβφ

10' Πρώτο σουτ για τον Απόλλωνα στο ματς, από τον Μαλεκκίδη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

20΄ΓΚΟΛ 2-0 ο Εθνικός! Ο Ντράζιτς κάνει το γύρισμα εντός περιοχής, ο Νταρίκουα γλιστράει και ο Καμπρέρα από πολύ κοντά σκοράρει για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

δγρρφερε

27' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Ιριόντο για φάουλ στον Φιλιώτη

33' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Μάρκες στην αντεπίθεση πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παναγή όμως κτύπησε στο δοκάρι.

38' Κάθετη από τον Μάριο Ηλία, ο Καμπρέρα μπαίνει στην περιοχή προσπαθεί να περάσει τον Λέουβενμπεργκ. όμως ο κίπερ του Απόλλωνα διώχνει την μπάλα και τον κίνδυνο από την εστία του.

39' Ο Μπακένγκα βγαίνει μόνος μπροστά από τον Παναγή, που πέφτει στα πόδια του και διώχνει την μπάλα. Αρχικά δόθηκε οφσάιντ.

Τώρα η φάση ελέγχεται αν είναι αρχικά οφσάιντ γιατί στη συνέχεια ο Παναγή ακούμπησε την μπάλα με το χέρι, εκτός περιοχής.

42΄Τελικά όπως αποφάσισε το VAR ήταν οφσάιντ ο Μπακένγκα οπότε ότι και να ακολούθησε μετά δεν υφίσταται.

45' Σουτ του Λίπσκι καταλήγει για λίγο έξω.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Έναρξη του δεύτερου μέρους

50' Μπήκε στην περιοχή ο Μαλεκκίδης, μετά από μαρκάρισμα του Περατικού, έπεσε στο έδαφος. Δεν υπήρχε κάποια παράβαση όπως έκρινε ο ρεφ.

55' Κίτρινη στον Νταρίκουα για διαμαρτυρία

61' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ στη θέση του Φιλιώτη.

63' ΓΚΟΛ, μειώνει ο Απόλλωνας σε 2-1! Μετά από γύρισμα του Γιούρσεβιτς, ο Μπακένγκα έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα με δύναμη στα δίχτυα.

66' Αλλαγή για Εθνικό: Στη θέση του Ντε Ιριόντο ο Σπιρόφσκι.

68' Κεφαλιά του Μπαγκένγκα για λίγο άουτ.

Πολύ καλύτερος ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος.

70' ΓΚΟΛ 2-2 με ωραία γυριστή κεφαλιά του Μπακένγκα, μετά από κόρνερ.

erfr

72' Απέκρουσε ο Παναγή την προσπάθεια του Μπακένγκα, σουτ του Μαλεκκίδη κοντράρει και κόρνερ.

74' Αλλαγές για τον Εθνικό. Μπίκερ και Κ. Ηλία στις θέσεις των Ιωάννου και Πεχλιβάνη

76' ΓΚΟΛ ο Εθνικός! 3-2 με τρομερό γυριστό του Ηλία μετά από μπαλιά του Ντράζιτς!

82' Αλλαγή για Απόλλων... Ο Κολ στη θέση του Σιέλβικ

82' Αλλαγές για Εθνικό... Ο Χριστοφή και ο Πέρδιος στις θέσεις των Μ. Ηλία και Ντράζιτς.

84' Κίτρινη στον Περατικό για φάουλ στον Ντράζιτς.

Τρία λεπτά θα είναι ο χρόνος καθυστέρησης.

90+2 ΓΚΟΛ 3-3 ο Απόλλωνας! Μετά από πάσα του Σαγκάλ και τακουνάκι του Αρτεάν, ο Μπακένγκα έκανε το πλασέ και ισοφάρισε φτάνοντας σε χατ-τρικ!