Μεγάλο παιχνίδι, μεγάλο διπλό ο Απόλλωνας (φώτος)

Μεγάλο παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" και σημαντικό διπλό για τον Απόλλωνα. Κέρδισε με 1-3 τη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στους 38, όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ με αγώνα λιγότερο. Με πέναλτι του Παπουλή (15') προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, με πέναλτι του Κίνγκσλεϊ (63') ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι όμως η Λεμεσιανή ομάδα πήρε το τρίποντο με γκολ από Ματέι (65') και Σαρδινέρο (88').

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Ξεκίνησε το ματς, υπό ψιλόβροχο

-Πεντάλεπτο χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-Δεκάλεπτο. Κρατά μπάλα ο Απόλλωνας και ψάχνει τους χώρους

-14' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα. Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή, δέχθηκε μαρκάρισμα από δυο παίκτες της Σαλαμίνας και ο Τράττος έδειξε παράβαση. Δεν ξεκαθαρίζει από τα ριπλέι που προβλήθηκαν. Η φάση θα αναλυθεί από τον ΡΕΦίνιο

-ΓΚΟΛ 0-1! Ο Παπουλής εκτέλεσε το πέναλτι, ο Κίσσας απέκρουσε αλλά ο Ελλαδίτης πήρε το "ριμπάουντ" και εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-24' Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Σαρδινέρο και Ενσούε, με τον δεύτερο από κοντά να σουτάρει και τη μπάλα να πηγαίνει κόρνερ

-25 λεπτά στο παιχνίδι. Εντελώς ακίνδυνοι οι γηπεδούχοι

-26' Σέντρα-σουτ του Σίμπσον από πολύ πλάγια δεξιά, σε κόρνερ ο Δημητρίου. Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους ερυθρόλευκους

-33' Πρώτη κίτρινη, στον Ροντρίγκεζ για χέρι μετά από προσπάθεια για μαρκάρισμα στον Ενσούε

-36' Κεφαλιά του Σίμπσον, εύκολα μπλοκάρει ο Δημητρίου. Ανέβηκε μετά το 25' η ομάδα του Πουρσαϊτίδη και ισοζύγισε το ματς

-37' Πτώση του Σίμπσον στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντένιτς. Ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι. Τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν ξεκαθαρίζουν τη φάση

-41' Σουτ του Παπουλή από διαγώνια αριστερά μετά από αντεπίθεση, λίγο έξω η μπάλα

-43' Κίτρινη στον Μπένσοπ που κλότσησε τη μπάλα μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του

-45' Ωραία προσπάθεια του Ελουντού, "πάτησε" περιοχή και σούταρε, ο Σελίμοβιτς ήταν εκεί και απομάκρυνε

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-49' Σουτ του Μπένσοπ εκτός περιοχής, άστοχο

-50' Σκοράρει ο Σίμπσον όμως η φάση είναι ως μη γενόμενη. Ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ. Το κεφάλι του σκόρερ προεξείχε για λίγο από το σώμα του τελευταίου αμυντικού τη στιγμή της μπαλιάς

-52' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Δημητρίου δύσκολα να σώζει με τα πόδια μετά από πισινή κεφαλιά του Ροντρίγκεζ

-53' Διακοπή για λίγο, ο Σαρδινέρο είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

-55' Συνεχίζεται το ματς

-55' Νέα ευκαιρία η Σαλαμίνα. Ο Κίνγκσλεϊ από κοντά έκανε την προβολή μετά από σουτ του Σίμπσον, απέκρουσε ο Δημητρίου. Μπήκε πολύ δυνατά η ομάδα του Πουρσαϊτίδη στο δεύτερο μέρος

-56' Νέα διακοπή, στο έδαφος ο Ελουντού. Μέσα το ιατρικό τιμ

-57' Ο Παπουλής εκτός, μέσα ο Πίττας

-59' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ελουντού ο οποίος μεταφέρεται εκτός με φορείο. Στη θέση του ο Σιαθάς

-59' Τώρα συνεχίζεται το ματς

-62' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Σαλαμίνα. Ο Σελίμοβιτς κράτησε τον Κίνγκσλεϊ στην περιοχή. Κίτρινη στον αμυντικό του Απόλλωνα

-63' ΓΚΟΛ! Ο Κίνγκσλεϊ ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα

-65' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Ματέι με ωραία κίνηση στην περιοχή και σουτ από κοντά, βάζει άμεσα τον Απόλλωνα μπροστά και πάλι

-67' Σκοράρει ο Σίμπσον αλλά το γκολ ακυρώνεται. Ήταν οφσάιντ τη στιγμή της πάσας

-70 λεπτά στο παιχνίδι. Φοβερός ρυθμός στο δεύτερο μέρος, η μια φάση μετά την άλλη

-73' Μεγάλη ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά του Μπαραβίκας, σε κόρνερ ο Δημητρίου

-76' Ο Φακούντο στη θέση του Ματέι

-Κρατάνε μπάλα οι γηπεδούχοι και ψάχνουν την ισοφάριση

-85' Έξω ο Νουρ, μέσα ο Μαουρίσιο

-85' Συρτό σουτ του Σιαθά από μακριά, μπλοκάρει ο Δημητρίου

-88' ΓΚΟΛ 1-3! Στην αντεπίθεση ο Μπένσοπ έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαρδινέρο (παρά την παρέμβαση του Μαριάνοβιτς που προσπάθησε να ανακόψει) και ο Ισπανός εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-90' Ο Βασιλείου έξω, ο Αντωνιάδης μέσα