"ΜΠΑΜ" από τον ΕΘΝΙΚΟ-Η μπάλα τιμώρησε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ (φώτος)

Μεγάλη έκπληξη στο Δασάκι, ο Εθνικός νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα που “είχε” την ομάδα της Άχνας στο μισό γήπεδο στο μεγαλύτερο διάστημα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες ειδικά στο β΄ ημίχρονο. Ο Κονέ το γκολ στο 87΄. Στους 10 βαθμούς ο Εθνικός σε 5 αγώνες, στην 1η θέση με Ανόρθωση και Ομόνοια ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στους 7β. Τρίτη ήττα για τον Απόλλωνα σε έξι αγωνιστικές.

Ο Απόλλωνας τελείωσε τον αγώνα με 70% κατοχή της μπάλας, αλλά μόνο στο τελευταίο 30λεπτο αισθάνθηκε πολύ ο αντίπαλος την πίεση. Είχε τις ευκαιρίες για το γκολ, αλλά σε μία από τις λιγοστές φάσεις που έφτιαξε ο Εθνικός σκόραρε και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το Δασάκι...

1΄ Έναρξη αγώνα

-Σε ρόλο αριστερού χαφ ο Ενσού στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός στον Απόλλωνα

7΄ Κίτρινη στον Σακέτι για μαρκάρισμα στον Κονέ, ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση

11΄ Σέντρα-σουτ από τον Ενσούε, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

19΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, από κοντά ο Παπουλής δεν μπόρεσε να... νικήσει τον Μπογκατίνοφ, ο οποίος έσωσε με τα πόδια

20΄ Καλύτερος ο Απόλλωνας, ψάχνει το γκολ. Ο Εθνικός αμύνεται και προσπαθεί να... χτυπήσει στην κόντρα

26΄ Ατομική προσπάθεια από τον Κονέ, τα... χάλασε στην τελική πάσα

32΄ Κεφαλιά του Πέδρο προς τα πίσω, ο Μολ δεν μπόρεσε να κάνει δική του τη μπάλα και κόρνερ

33΄ Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Εθνικού

34΄ Σουτ εκτός περιοχής από τον Γιαννιώτα, δεν δυσκολεύτηκε ο Μπογκατίνοφ

35΄ Ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, θέλουν να γίνουν πιο επιθετικοί- Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας να αναπτυχθεί σωστά

36΄ Άστοχο πλασέ από τον Παπουλή εκτός περιοχής, σφύριξε (σωστά) επιθετικό φάουλ του Ζελάγια ο Τράττος

38΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Εκτέλεση φάουλ από τον Πέδρο, άστοχη η κεφαλιά του Γιούστε

44΄ Μακρινό-άστοχο σουτ από τον Χάμπο

1 λεπτό καθυστερήσεις

45+1 Σουτ από τον Παπαγεωργίου, η μπάλα στην αγκαλιά του Μολ-Πρώτο σουτ στο στόχο από τους γηπεδούχους

Τέλος ημιχρόνου / Aνούσια κατοχής της μπάλας από τον Απόλλωνα, ελάχιστες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο

enter " "

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Κίτρινη στον Ντεϊβίσον

52΄ Απελπιστικά άστοχη τελική προσπάθεια από τον Γιαννιώτα, πλάγια από δεξιά

55΄ Κίτρινη στον Μαρκόφσκι για φάουλ στον Γιαννιώτα. Σε πολύ καλό σημείο το φάουλ για τον Απόλλωνα

56΄ Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση από τον Χάμπο, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού η μπάλα

57΄ Μέσα ο Λαμπάν, στον πάγκο ο Παπαγεωργίου

enter " "

61΄ Τελείωμα από τον Παπουλή εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και μάζεψε ο Μπογκατίνοφ

63΄ Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Παπουλή

66΄ Κίτρινη στον Γιούστε για μαρκάρισμα στον Κονέ

68΄ Διπλή ευκαιρία ο Απόλλωνας. Σουτ από τον Χάμπο εκτός περιοχής, ασταθής απόκρουση από τον κίπερ, από κοντά ξανά ο Χάμπος δεν βρήκε στόχο

69΄ Ο Σαρδινέρο μέσα, ο Σακέτι έξω

70΄ Αυξάνεται η πίεση από τους φιλοξενούμενους, στο μισό γήπεδο παίζει ο Απόλλωνας τον Εθνικό, η κατοχή της μπάλας πλησιάζει το 70%

73΄ Πήγε για εκπληκτικό γκολ ο Λαμπάν αφού είδε τον Μολ εκτός θέσης, αλλά ο κίπερ του Απόλλωνα δεν αιφνιδιάστηκε

75΄ Κίτρινη στο Λαμπάν για διαμαρτυρίες

76΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα με τον Ενσούε, μετά από λάθος του Μαρκόφσκι, αλλά ήταν άστοχος ο Αφρικανός με κεφαλιά

78΄ Ο Πίττας στη θέση του Γιαννιώτα

78΄ Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Πίττας επιχειρεί σέντρα από τα αριστερά, φωνές για χέρι από τον Απόλλωνα, μάλλον σωστά δεν σφύριξε κάτι ο ρεφ

81΄ Ευκαιρία με Ζελάγια ο Απόλλωνας, άστοχος μέσα από την περιοχή ο Αργεντινός

84΄ Γύρισμα με δύναμη από το Σαρδινέρο, δεν πρόλαβε ο Ενσούε

86΄ Άστοχο σουτ από τον Ζελάγια

87΄ ΓΚΟΛ 1-0 με τον Κονέ ο Εθνικός! Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ. Έκλεψαν μπάλα στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Κονέ από πάσα του Μιγκελίτο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα

enter " "

90΄ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ από τον Πέδρο η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ