ΜΠΑΜ Καρμιώτισσας στο Τσίρειο, με... βομβιστή τον Ίσμα Σάσι!

Η Καρμιώτισσα έχει τον τρόπο απέναντι στους μεγάλους και το έχει δείξει πολλές φορές. Μετά τις ισοπαλίες με ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ και Ανόρθωση, απόψε ήρθε και το... μπαμ αφού κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1 στο Τσίρειο και μάλιστα με ανατροπή! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ίσμα Σάσι που πέτυχε και τα δυο γκολ της ομάδας του.

Πρώτη ήττα για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που προηγήθηκε με τον Μπένσοπ στο 29' αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Απέναντι σε μια Καρμιώτισσα που μπήκε από το πρώτο λεπτό για να παίξει στα ίσα και όχι για να κλειστεί πίσω, ο Απόλλωνας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ και είδε τον Ι.Σάσι να τον... σκοτώνει με δυο γκολ (44', 67').

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο Τσίρειο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Σέντρα στη Λεμεσό

-5' Πρώτη τελική με μια αδύναμη κεφαλιά του Ρόμο να φεύγει έξω

-7' Ο Γιαννιώτας μετά από σουτ του, ζητά πέναλτι για χέρι του Ρέινολντς. Ο διαιτητής ήταν πολύ κοντά στη φάση

-12' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, για την Καρμιώτισσα. Διαγώνιο, πολύ δυνατό σουτ του Μαλεκκίδη εντός περιοχής, ο Δημητρίου ήταν στη σωστή θέση

-15 λεπτά στο Τσίρειο, μοιρασμένο το παιχνίδι

-20λεπτο στο ματς. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ μπήκε με πολλές απαιτήσεις στο παιχνίδι, δεν έχει κλειστεί πίσω και δυσκολεύει πολύ τον Απόλλωνα μέχρι στιγμής ενώ έχει και την μοναδική ευκαιρία

-22' Πρώτη ευκαιρία και για τους γηπεδούχους, με το πλασέ του Μπένσοπ να φεύγει λίγο δίπλα απ' την εστία του Κυριακίδη

-24' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαλεκκίδης αφέθηκε εντελώς ελεύθερος στην περιοχή αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά

-28' Πτώση του Γιαννιώτα στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Δύσκολη φάση, τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι καθόλου διαφωτιστικά

-29' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ντιγκινί με κεφαλιά κατέβασε στον Πέδρο στην περιοχή, αυτός έκανε συρτό σουτ και ο Μπένσοπ που ήταν στην πορεία της μπάλας, σκόραρε από κοντά. Πίεσε στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας και έφτασε στην ουσία

-34' Σέντρα του Μαλεκκίδη, ο Ρόμο την κεφαλιά υπό πίεση, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό του Απόλλωνα και πήγε κόρνερ

-44' ΓΚΟΛ 1-1! Εξαιρετική κάθετη του Ρέινολντς προς τον Ι.Σάσι ο οποίος "φάτσα" με τον Δημητρίου πλάσαρε εύστοχα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκινά το δεύτερο μέρος, με τον Πίττα στη θέση του Γιαννιώτα

-53' Κίτρινη στον Ντιγκινί για έντονες διαμαρτυρίες προς τον 4ο διαιτητή

-Δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ευκαιρία

-55' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Μπένσοπ ο οποίος έφευγε απέναντι στον Κυριακίδη. Ήταν στην ίδια ευθεία την στιγμή της μπαλιάς

-59' Πολύ επικίνδυνη φάση για την Καρμιώτισσα, με τον Ι.Σάσι να κάνει φοβερή ντρίμπλα στον Σάλαϊ και τον Ούγγρο να τον προλαβαίνει με τάκλιν πριν κάνει το πλασέ εξ επαφής

-62' Πρώτη φάση για τους γαλάζιους στο β' μέρος. Έγινε "κομπίνα" σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί όμως αυτός σούταρε ψηλά

-62' Διπλή αλλαγή από τον Σωφρόνη που δεν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του. Ματέι και Χάμπος μέσα, Γκακπέ και Μάρκοβιτς έξω

-65' Δυνατό σουτ του Ματέι από το ύψος της περιοχής, ο Ματέι ήταν στη σωστή θέση

-67' ΓΚΟΛ 1-2 με τον Ι.Σάσι και πάλι! Η άμυνα του Απόλλωνα ανέβηκε πολύ ψηλά, ο Τυνήσιος έφυγε μόνος απέναντι στον Δημητρίου και τον "εκτέλεσε". Εξαιρετική αντεπίθεση από την Καρμιώτισσα που γυρίζει το ματς

-74' Συρτό σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων

-75' Κίτρινη στον Μπαράνοβ για φάουλ στον Μπένσοπ

-77' Ο Ματέι εκτελεί απευθείας το φάουλ, άσχημο το χτύπημα

-79' Διακοπή, ο Μαλεκκίδης είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

-80' Συνεχίζεται το παιχνίδι, ο ακραίος της Καρμιώτισσας είναι εκτός

-81' Κάρτα στον Χάμπο που σούταρε τη μπάλα μετά από υπόδειξη φάουλ

-81' Ο Καπαρτής στη θέση του Μαλεκκίδη που δεν μπορεί να συνεχίσει

-82' Μεγάλη ευκαιρία με τον Καπαρτή από κοντά αλλά διαγώνια, να σουτάρει έξω

-86' Κίτρινη στον Σάλαϊ για φάουλ στον Ρόμο

-87' Ξανά ευκαιρία με τον Καπαρτή να σουτάρει μέσα στην περιοχή και τον Δημητρίου να αποκρούει

-88' Ο Μπαρκάν στη θέση του Μ.Σάσι

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Ματέι που πάνω στη φάση βρήκε τον Παχίπη στο πρόσωπο με το χέρι

-Πιέζει ο Απόλλωνας τα τελευταία λεπτά, γυροφέρνει την περιοχή του Κυριακίδη αλλά δεν έχει φτιάξει τη μεγάλη φάση

-Τέλος, μεγάλη νίκη για την Καρμιώτισσα που ανεβαίνει στους 10 βαθμούς

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Βασιλείου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς (62' Χάμπος), Γιαννιώτας (46' Πίττας), Γκακπέ (62' Ματέι), Ντιγκινί, Μπένσοπ

Στον πάγκο Γιοβάνοβιτς, Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Αγκίρε, Ψύχας

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ρέινολντς, Ευσταθίου, Μπαράνοβ, Παχίπης, Ρόμο, Μ.Σάσι (88' Μπαρκάν), Χριστοφή, Πέρετζ, Ι.Σάσι, Μαλεκκίδης