Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων: Το "μοίρασαν" και έμειναν... χωρίς νίκη (φώτος)

Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας στο 1-1, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Χωρίς νικητή το εξαιρετικό παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να παραμένουν... χωρίς νίκη στο νέο πρωτάθλημα. Πρώτος βαθμός για τους γηπεδούχους, δεύτερος για τους φιλοξενούμενους.

Οι γαλάζιοι προηγήθηκαν με τον Γιούρτσεβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με μια από τις αλλαγές του Χριστοδούλου, τον Παπαγεωργίου στο 68'.

Πιο πολλές οι φάσεις στο πρώτο μέρος όπου είχαμε και ορισμένες επίμαχες, με τη Σαλαμίνα μάλιστα να χάνει πέναλτι ακριβώς πριν προηγηθεί ο Απόλλωνας.

γγγφ

-Σέντρα στο ματς.

-2' Γύρισμα με κεφαλιά του Κονέ, η μπάλα χτυπά στον Νταρίκουα, ζητά πέναλτι για χέρι οι γηπεδούχοι. Αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο Ιωάννης Χριστοδούλου.

-Ελέγχθηκε και από το ΒΑΡ η φάση, συνεχίζουμε.

-5' Πολύ καλή φάση για τον Απόλλωνα με τον Νταρίκουα, λίγο έξω το διαγώνιο σουτ στην περιοχή.

-Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο.

-16' Σέντρα του Γιούρτσεβιτς από δεξιά, ο Σαγκάλ υπό πίεση την κεφαλιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας. 2η καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους που κρατάνε μπάλα και ψάχνουν το γκολ.

-20 λεπτά συμπληρωμένα. Πιο επιθετική η ομάδα του Αντόνε, κυκλοφορεί τη μπάλα και ψάχνει τους ανοικτούς χώρους. Πιο μαζεμένοι οι γηπεδούχοι.

-22' Πτώση του Ντορεγκαράι στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σαγκάλ, ελέγχθηκε και αυτή η φάση από το ΒΑΡ.

-32' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Σαλαμίνα. Σέντρα του Νάρσινγκ από δεξιά, ο Χριστοδούλου δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι του Γιούρτσεβιτς. Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι,

-Ελέγχεται η φάση.

δγγδφδ

-34' Καλείται να πάει στο on-field review ο διαιτητής.

-36' Ακυρώνει την αρχική του απόφαση ο διαιτητής. Η μπάλα στον Απόλλωνα και συνεχίζεται το παιχνίδι. Ο Ιωάννης Χριστοδούλου εξέτασε την φάση και αποφάσισε ότι η μπάλα χτυπά στο στήθος και όχι στο χέρι.

-39' Κίτρινη στον Πέρετζ για φάουλ στον Νάρσινγκ.

-40 λεπτά. Μοιρασμένο το ματς εδώ και λίγη ώρα αφού οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους.

-42' Νέα διακοπή, εξετάζεται πιθανό πέναλτι για τράβηγμα  του Νταρίκουα στον Ντορεγκαράι.

ηγη

-43' Καλείται να πάει ξανά στο on-field review ο Χριστοδούλου.

-44' ΠΕΝΑΛΤΙ για τράβηγμα του Νταρίκουα στον Ντορεγκαράι και κίτρινη στον παίκτη του Απόλλωνα, η απόφαση του ρεφ.

-45+1' Αποκρούει με το πόδι την εκτέλεση του Ντορεγκαράι ο Λέουβενμπεργκ!

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

egrgeegr

-45+3' ΓΚΟΛ 0-1! Φάση για τον Απόλλωνα μετά από ώρα και οι γαλάζιοι ανοίγουν το σκορ. Προσπάθεια του Σαγκάλ στην περιοχή, οι κόντρες ευνόησαν τον Γιούρτσεβιτς που ήταν στην σωστή θέση, έγινε κάτοχος και εξ επαφής πλάσαρε τον Μελίσσα.

-45+6' Ο Κρμέντσικ από πολύ μακριά είδε τον Μελίσσα εκτός φάσης και πήγε να τον κρεμάσει, σε κόρνερ ο Ελλαδίτης.

-Ημίχρονο. "Γεμάτο" το πρώτο μέρος με αρκετές φάσεις, μια τεράστια χαμένη ευκαιρία από την άσπρη βούλα για τη Σαλαμίνα και αμέσως... γκολ για τον Απόλλωνα.

dffdfd

-Χωρίς αλλαγές η έναρξη του β' μέρους. Και με καθυστέρηση ορισμένων λεπτών λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-52' Νέα μικροδιακοπή, επανήλθε το πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-Δέκα λεπτά χωρίς φάση στο 2ο μέρος.

-57' Ο Βαλμπουενά στη θέση του Πέρετζ.

-57' Ο Φερνάντεζ στη θέση του Κονέ.

-62' Ο Ντουρμισάι σουτάρει εκτός περιοχής, άστοχο.

-63' Τριπλή αλλαγή ο Χριστοδούλου που βλέπει την ομάδα του να μην απειλεί καθόλου. Μιγκελίτο αντί Ντουρμισάι, Μπεχαράνο αντί Κατσιάρη, Παπαγεωργίου αντί Νάρσινγκ.

-65' Κίτρινη στον Μπεχαράνο με το που μπήκε στο ματς, για φάουλ στον Χάμπο.

φδγγφδγδ

-68' ΓΚΟΛ 1-1! Μετά από κόρνερ οι του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Παπαγεωργίου ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ που έβαλε το χέρι στη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

-Πανηγυρίζει με τη φανέλα του άτυχου Σελέα ο σκόρερ.

-69' Μικροδιακοπή, ο Καρλίτος στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Βαλμπουενά. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-72' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Καρλίτος που αποχωρεί με φορείο, μέσα ο Κουσμάνοβιτς.

-Άλλα δέκα λεπτά. Χωρίς φάση μετά το γκολ.

-81' Τριπλή ο Αντόνε. Κοστάκε, Ντιγκινί, Φιλιώτης - έξω Μπεσάρτ, Κρμέντσικ, Νταρίκουα.

-82' Κοντινό πλασέ του Γιούρτσεβιτς, έτοιμος ο Μελίσσας.

-87' Κάρτα στον Μιγκελίτο για φάουλ στον Ντιγκινί.

-87' Άστοχο το μακρινό σουτ του Κοστάκε.

-89' Πλασέ του Παπαγεωργίου από το ύψος της περιοχής, δεν βρίσκει στόχο.

-Ψάχνουν και οι δυο ομάδες το γκολ χωρίς καμία από τις δυο να ρισκάρει όμως και χωρίς καμία από τις δυο να κυριαρχεί.

-89' Κάρτα στον Ντιγκινί που κλώτσησε τη μπάλα μετά από υπόδειξη φάουλ.

-90' Ο Ψύχας στη θέση του Χάμπου.

-97' Κίτρινη στον Ψύχα.

-ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (63' Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (63' Μιγκελίτο), Καρλίτος (72' Κουσμάνοβιτς), Κονέ (57' Φερνάντεζ),  Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιάρης (63' Μπεχαράνο).

-Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Μπεχαράνο, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ (57' Βαλμπουενά), Μπεσάρτ (82' Κοστάκε), Κρμέντσικ (82' Ντιγκινί), Σαγκάλ, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος (90' Ψύχας), Νταρίκουα (81' Φιλιώτης), Κολ.

-Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Ντιγκινί, Μαλεκκίδης, Χουσαϊν, Ψύχας, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Φιλιώτης, Φώτη.

Κίτρινες: Μπεχαράνο / Πέρετζ, Νταρίκουα

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος