Ο ΝΤΑΜΠΟ έσωσε το βαθμό και κορυφή για τον Απόλλωνα στο 90+8!

Πήγε να γίνει τεράστια έκπληξη στην Πάφο, αλλά ο Νταμπό με γκολ στο 90+8 έσωσε το βαθμό (1-1) για τον Απόλλωνα στον αγώνα με την Καρμιώτισσα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η Καρμιώτισσα φλέρταρε με τη 2η νίκη πάνω στον Απόλλωνα στην τρέχουσα σεζόν, αλλά δεν τα κατάφερε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Στην κορυφή ο Απόλλωνας με 48 βαθμούς, πλησίασε η Ομόνοια στο -1. Ανέβηκε στους 18 βαθμούς η Καρμιώτισσα, παραμένει ωστόσο στην προτελευταία θέση.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πίττα στο 37΄. Στην επανάληψη, με πρωταγωνιστή τον Ιωακείμ Τούμπα που έκανε δύο τεράστιες αποκρούσεις και με σκόρερ τον Ρομό, η Καρμιώτισσα άγγιξε ένα σπουδαίο… τρίποντο, αλλά ο Νταμπό μίλησε τελευταίος! Στο β΄ ημίχρονο, ο Απόλλωνας είχε καλή απόδοση μόνο προς το τέλος του αγώνα.

Η ιστοσελίδα μας, kerkida.net, σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το "Στέλιος Κυριακίδης"....

2΄ Φάουλ για τον Απόλλωνα που έγινε στον Πίττα σε πολύ καλό σημείο

3΄ Εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, η μπάλα σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο

8΄ Υπήρχαν προϋποθέσεις για να απειλήσει ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα, αλλά το μόνο κέρδος ήταν ένα κόρνερ

9΄ Δυνατό σουτ από τον Χάμπο εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ

10΄ Σέντρα του Σάσι από τα δεξιά, ο Μαλεκκίδης έδιωξε σε κόρνερ

-Δεκαπέντε λεπτά στο ματς, προσπαθεί να επιβληθεί ο Απόλλωνας, αλλά δεν... τον αφήνει η Καρμιώτισσα

20΄ Σέντρα του Γιαννιώτα, κεφαλιά του Πίττα από πλάγια θέση, απόκρουση από τον Τούμπα

21΄ Σουτ του Μαλεκκίδη εκτός περιοχής, δεν βρήκε στόχο

-Ανέβασε στροφές η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, ψάχνει το γκολ

25΄ Από τον κεντρικό διάδρομο ο Μπίσεσβαρ, έφτασε έξω από την περιοχή, δεν ήταν καλό το τελείωμά του

27΄ Μετά από αρκετά λεπτά η Καρμιώτισσα βγήκε μπροστά, ο Γιούστε έδωσε τη λύση για τον Απόλλωνα

30΄ Επικίνδυνα η Καρμιώτισσα από τα αριστερά, σέντρα του Σάσι, ο Γιούστε έστειλε τη μπάλα στον τερματοφύλακά του

-Από το 25΄ και έπειτα, πατάει... καλύτερα η ομάδα των Πολεμιδιών

-Στο 63% η κατοχή μπάλας για τον Απόλλωνα

35΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, άστοχος με το κεφάλι ο Πίττας, μετά από σέντρα του Ντιγκινί από τα αριστερά

37΄ Τρομερό μακρινό σουτ από τον Πίττα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Θα ήταν φανταστικό γκολ από τον διεθνή άσο, αν η μπάλα είχε θετική κατάληξη για τους "γαλάζιους"

39΄ Τελική προσπάθεια ο Ντιγκινί, δεν έβαλε δύσκολα στον Τούμπα το τελείωμά του από το ύψος της περιοχής

40΄ Άστοχο πλασέ από τον Γιαννιώτα, εκτός περιοχής

-Κατά διαστήματα έχει καλή απόδοση ο Απόλλωνας, αλλά παραμένει το... μηδέν στην Πάφο

Τέλος ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις

Κλικ ΕΔΩ για τα στατιστικά του πρώτου 45λεπτου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄ Τρομερή απόκρουση του Ιωακείμ Τούμπα, σε κεφαλιά του Γιούστε, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο. Με διπλή προσπάθεια ο 22χρονος Κύπριος κίπερ έκανε δική του τη μπάλα

49΄ Από πλάγια θέση, άστοχο σουτ του Γιαννιώτα

-Για λίγο κάτω στο τερέν ο Τούμπας, τίποτα ανησυχητικό

57΄ Ο Παπουνασβίλι στη θέση του Γιαννιώτα, πρώτη κίνηση από τον Πετράκη

63΄ Ο Χρίστου στη θέση του Χατζηβασίλη και ο Μπαργκάν αντί του Νεοφύτου- Διπλή αλλαγή από τον Χρύση Μιχαήλ

66΄ Κίτρινη στον Γιούστε

67΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πέρεζ από κοντά με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα άουτ!

69΄ ΓΚΟΛ/Η Καρμιώτισσα με τον Ρομό ανοίγει το σκορ! Μόνος απέναντι στον Δημητρίου, πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Υπέροχη ασίστ από τον Χρίστου

-Ο Απόλλωνας έχει να φτιάξει φάση από το 48΄, δυσκολεύεται πάρα πολύ και η Καρμιώτισσα έχει πλέον το πάνω χέρι

73΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Μάριος Στυλιανού στη θέση του Χριστοφή

75΄ Νταμπό και Ματέι μέσα, έξω οι Πίττας και Χάμπος- Η... αντίδραση του Πετράκη μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του

76΄ Τελευταία στιγμή ο Δημητρίου πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Σάσι

80΄ Άστοχο σουτ από τον Μπίσεσβαρ

81΄ Ο Μπένσοπ στη θέση του Ντένιτς

82΄ Νέα μεγάλη απόκρουση του Τούμπα, σε κεφαλιά του Ρομπέρζ από πολύ κοντά, μετά από σέντρα του Ματέι

90+6 Ο Μ.Σάσι και ο Σάββα στις θέσεις των Βαλέντε και Μπαργκάν

90+8 ΓΚΟΛ με Νταμπό ο Απόλλωνας στην τελευταία φάση! Φάση διαρκείας και δυνατό σουτ από τον Γάλλο για το 1-1, και τελευταίο σφύριγμα από τον ρεφ!

Συνθέσεις

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό, Χριστοφή (73΄ Στυλιανού), Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης (63΄ Χρίστου), Βαλέντε (90+6 Μ. Σάσι), Ρέινολντς, Νεοφύτου (63΄ Μπαργκάν, 90+6 Σάββα))

Στον πάγκο: Kίττος, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Χέρσκοβιτς

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Χάμπος (75΄ Νταμπό), Ντένιτς (81΄ Μπένσοπ), Γιαννιώτας (57΄ Παπουνασβίλι), Πίττας (75΄ Ματέι), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Χαραλάμπους, Φώτη, Ορφανίδης,Ψύχας

Κίτρινες: Τούμπας, Μπαργκάν / Γιούστε, Πέδρο

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας