Ο Ολυμπιακός τις εντυπώσεις, ο Απόλλωνας το τρίποντο! (φώτος)

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα που «λύγισε» τον μαχητικό Ολυμπιακό στο Μακάρειο με 1-0.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή παρουσίασε ξανά μέτριο πρόσωπο αλλά είχε… τον «χρυσό» Ντιγκινί όπου με τη πρώτη τελική προσπάθεια νίκησε τον Μιχαήλ.

Λίγες φάσεις η Λεμεσιανή ομάδα που ταλαιπωρήθηκε… αρκετά από τον Ολυμπιακό που δεν είχε την ουσία και δεν κατάφερε να σκοράρει. Φωνές για πέναλτι από τους «μαυροπράσινους» στο 55’.

Δοκάρι είχε ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αυγουστή να επιστρατεύει και τον Σάλαϊ για να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Παρέμεινε στην κορυφή η Λεμεσιανή ομάδα που πήγε στους 16 βαθμούς, στους 9 έμεινε ο Ολυμπιακός.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Προωθημένη πάσα του Πέδρο στον Λάρσον, ο Σουηδός πήγε να γίνει κάτοχος αλλά η άμυνα του Μανρίκε δεν του επέτρεψε να απειλήσει.

- 4' Πίεση του Μπένσοπ στον Στέλιο Ανδρέου, ο κύπριος στόπερ με διπλή προσπάθεια γυρίζει στον Μιχαήλ.

- 5' Ο Φαν Κέσελ είχε χώρο, μοίρασε στον Ζαχαρίου, ο Γιούστε καθάρισε την φάση.

- 8' Σκοράρει ο Φαν Κέσελ, ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ. Εκτεθειμένος ο Ολλανδός. Σωστή η απόφαση του βοηθού.

- 12' Παράλληλο γύρισμα του Αγκίρε, δεν πρόλαβε κανείς την μπάλα. Επικίνδυνη η πάσα, δεν αξιοποιήθηκε.

φγδφγγδγγδγφ

- 13' Κατοχή για τον Απόλλωνα που κυκλοφορεί την μπάλα, καλά οργανωμένος ο Ολυμπιακός.

- 14' Στην κόντρα ο Ζαχαρίου, επιχείρησε την παράλληλη πάσα προς το μέρος του Μάντζη, διώχνει η άμυνα του Απόλλωνα.

- 17' Σέντρα του Ντιγκινί, δυνατή πάει πλάγια η μπάλα.

- 18' Γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Γκουστάβο έδωσε στον χώρο για τον Ψάλτη, αυτός είχε την επιλογή του Ζαχαρίου, προτίμησε τον Μάντζη ο οποίος ήταν καλά κλεισμένος, η μπάλα στον Δημητρίου.

(ΣΧΟΛΙΟ) Συμπληρώθηκε το 20λεπτο στο Μακάρειο. Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή, ο Ολυμπιακός είναι καλά οργανωμένος που ψάχνει τις γρήγορες επιθέσεις στον κενό χώρο. Λείπουν οι φάσεις μέχρι στιγμής.

- 22' Πολλά τα λάθη, με αποτέλεσμα να μην φτάνουν εύκολα στις αντίπαλες περιοχές οι δυο ομάδες.

- 24΄ Ο Γκουστάβο πήγε να "ξεκλειδώσει" την άμυνα του Απόλλωνα με στόχο να βρει τον Μάντζη, κόβει ο Ρομπέρζ.

- 26' Ο Αγκίρε βρέθηκε δεξιά, ο Ισπανός σέντραρε αλλά ο Σαμπίνια ήταν εκεί και απομάκρυνε.

- 29' Κόρνερ του Ολυμπιακού με τον Μανρίκε, η μπάλα έφθασε ξανά στον Ισπανό που γέμισε στη περιοχή, ο Γιούστε με κεφαλιά διώχνει προ του Μάντζη.

- 30' Άλλαξαν πλευρές οι Αγκίρε-Λάρσον, ο Σουηδός ήρθε αριστερά σε μια προσπάθεια του Αυγουστή να κάνει πιο δημιουργικό τον Απόλλωνα.

- 34' Φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Ζαχαρίου έξω από την περιοχή και ανενόχλητος έκανε το συρτό σουτ η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητρίου. Η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε σε κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς είναι για τον Ολυμπιακό.

ηγφγηφηφηφη

- 35' Ο Πέδρο από τα δεξιά έκανε το γέμισμα, η μπάλα παρά τα σώματα των παικτών του Ολυμπιακού πέρασε, αιφνιδιάστηκαν οι Μπένσοπ-Λάρσον, ο Μιχαήλ ελέγχει.

- 38' Χωρίς φάση η ομάδα του Αυγουστή, ο Κύπριος κόουτς δείχνει να μην είναι ευχαριστημένος.

- 39' Κάποια νεύρα μεταξύ Σακέτι και Μάντζη, παρατηρήσεις από τον ρεφ Χριστοδούλου.

- 40' Δυνατό σουτ του Φαν Κέσελ από πλάγια θέση, απόκρουση Δημητρίου σε κόρνερ. Δεύτερο καλό σουτ από πλευράς Ολυμπιακού.

- 40' Πολύ ευχαριστημένος ο Γιάννης Πετράκης που επαινεί τους ποδοσφαιριστές του.

- 41' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπίνια που τράβηξε τον Ντιγκινί και τον έριξε στο έδαφος.

- 43' Ο Μιχαήλ μαζεύει σε επιθετική ενέργεια του Λάρσον. Ο Σουηδός δεν κατάφερε να κάνει το σουτ εντός περιοχής.

- 44' Λάθη στην άμυνα του Απόλλωνα, Γιούστε-Πέδρο δεν έδιωξαν η μπάλα έφτασε στον Γκουστάβο, ο Βραζιλιάνος εκτός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ. Νέα καλή φάση για την ομάδα του Πετράκη.

φδγδφγδφγδφγδγγδγδφ

Ημίχρονο. Τρεις τελικές ο Ολυμπιακός, μηδέν για τον Απόλλωνα. Πιο απειλητικοί οι γηπεδούχοι, η Λεμεσιανή ομάδα μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να προβληματίσει την εστία του Μιχαήλ.

FGDFGDFGDFGGDGGFG

- Εναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 46' Προχωρά σε αλλαγή ο Απόλλωνας, ο Πίττας στη θέση του Λάρσον.

- 46' Σέντρα του Βασιλείου στην περιοχή, η μπάλα έμεινε "ζωντανή" ο Πίττας πήγε να απειλήσει, διώχνει την υστάτη ο Σαμπίνια.

- 49' Μακρινή μπαλιά του Σαμπίνια, βρίσκει τον Φαν Κέσελ, ο Ολλανδός πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 50' Ωραία ενέργεια του Πίττα από τα δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα, προ του Ντιγκινί ο Σάλι διώχνει.

- 51' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Ντιγκινί! Πολύ ωραίο γκολ του Γάλλου με δυνατό βολέ νίκησε τον Μιχαήλ. Σέντρα του Πέδρο από τα δεξιά, ο Ντιγκινί έκανε αμέσως το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

γφγδφγδφγδφγδγγγγγδφ

- 52' Πήγε να βγάλει αντίδραση ο Ολυμπιακός, ο Φαν Κέσελ από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Ζαχαρίου δεν πρόλαβε να γίνει κάτοχος και να απειλήσει τον Δημητρίου.

- 55' Στο έδαφος ο Μάντζης, ζητάει πέναλτι ο Ελλαδίτης. Ο Φαν Κέσελ σέντραρε, ο Γιούστε κράτησε τον Μάντζη, με τον φορ του Ολυμπιακού να πέφτει στην περιοχή, ο ρεφ Χριστοδούλου έκρινε πως δεν είναι πέναλτι. Υπάρχει κράτημα του Ισπανού αμυντικού στον Μάντζη μετά και τις επαναληπτικές προβολές της Cytavision.

- 59' Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Φαν Κέσελ από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, έδωσε παράλληλα στον Μάντζη που ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά ο Γιούστε μ' ένα άγγιγμα αλλοίωσε την πορεία της μπάλας.

- 61' Νέα επικίνδυνη επίσκεψη του Ολυμπιακού με τον Σάλι, ο Καμερουνέζος γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι, διώχνει ο Ρομπέρζ.

- 65΄ Έτοιμος ο Σάλαϊ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Νέα κίνηση του Σωφρόνη. Ο Πέδρο αποχωρεί.

- 66' Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, ο Σάλι εκτός, ο Σαντάνα μέσα.

- 68' Ο Ζαχαρίου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του Απόλλωνα, άνοιξε το κοντρόλ, άουτ η μπάλα.

- 70' Απόλυτα ουσιαστικός ο Απόλλωνας, σκόραρε στη πρώτη του τελική και έχει το προβάδισμα. Προσπαθεί να το διαχειριστεί η ομάδα του Αυγουστή, γίνονται κάποια εύκολα... λάθη, ο Ολυμπιακός είχε φάσεις αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει 'καθαρό' μυαλό για να σκοράρει.

- 72' Δεύτερη αλλαγή για τον Πετράκη, ο Χάνι παίρνει τη θέση του Ζαχαρίου.

- 75' Ολοκληρώνει τις κινήσεις του ο Αυγουστή. Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Μπένσοπ.

- 77' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Πίττα. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός σε θέση βολής μέσα στη περιοχή, το σουτ άουτ.

- 78' Ο Κοστόφ παίρνει θέση στο ματς, εκτός ο Μάντζης. Πρώτη παρουσία του Βούλγαρου φορ στο πρωτάθλημα.

- 79' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Αγκίρε σημαδεύει το δοκάρι. Χάνεται μεγάλη ευκαιρία.

- 84' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, ευκαιρία για να ανεβάσει ποδοσφαιριστές στην περιοχή του Δημητρίου.

- 84' Κίτρινη στον Φαν Κέσελ για μαρκάρισμα.

- 85' Σταθερά ο Δημητρίου μετά το στημένο του Μανρίκε.

- 88' Κίτρινη στον Γιούστε. Φάουλ ο Ολυμπιακός έξω από την περιοχή.

- 89' Δυνατό σουτ του Σαντάνα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Κίτρινη στον Βασιλείου σε σκληρό φάουλ πάνω στον Κοστόφ.

- 90+2' Κίτρινη στον Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

ΤΕΛΟΣ αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σάλι (Σαντάνα 66'), Μάντζης (Κοστόφ 78'), Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (Χάνι 73'), Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Γαρουφαλιάς, Σαντάνα, Σαρφό, Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Χάνι.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο (Σάλαϊ 65'), Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Ντένιτς, Αγκίρε, Ντιγκινί, Λάρσον (Πίττας 46'), Μπένσοπ.

Στον πάγκο: οι Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Σάλαϊ, Κατελάρης, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Ματέι, Πίττας, Γκακπέ.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος