Οι Αργεντίνοι έβαψαν… "γαλάζιο" το ντέρμπι! (φώτος)

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Ο Απόλλωνας κέρδισε ακόμη ένα ντέρμπι και συνεχίζει την αντεπίθεση του για τον τίτλο. Με τους Ζελάγια-Περέιρα η Λεμεσιανή ομάδα κατέβαλε την Ομόνοια με 2-1. Άνοιξε το σκορ ο Ζελάγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Φακούντο εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Φαμπιάνο και διπλασίασε το προβάδισμα. Μείωσε στο τέλος η Ομόνοια με Ντάρμπισαϊαρ. Καλύτερη η Ομόνοια στο Β΄ημίχρονο αλλά οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη άντεξαν και διαχειρίστηκαν άψογα το ντέρμπι. Πολλές κίτρινες σ’ ένα γεμάτο παιχνίδι με δυο ομάδες που τα έδωσαν όλα. Στους 26 ο Απόλλωνας, στους 31 βαθμούς έμεινε η Ομόνοια. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

δωδδωδωδω

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Φάουλ κέρδισε ο Γιαννιώτας, πίσω από την μπάλα ο Πέδρο.

- 3' Επιθετικό φάουλ του Σάλαϊ, κατοχή για την Ομόνοια.

- 4' Πιέζει πολύ ψηλά ο Απόλλωνας, εμφανής η πρόθεση του Αυγουστή να πιέσει την "πράσινη" άμυνα.

- 5' Δεύτερο φάουλ κερδίζει ο Γιαννιώτας, ανατροπή του Χούμποτσαν κάτω χαμηλά. Αν και μακριά, ο Πέδρο ετοιμάζει για να γεμίσει στη περιοχή της Ομόνοιας.

- 6' Απομάκρυνε ο Ντάρμπισαϊαρ, κατοχή για Απόλλωνα.

- 7' Ο Γιαννιώτας μέσα στη περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα άουτ. Κόρνερ η μπάλα, κόντραρε...

- 8' Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Μποτεάκ απέφυγε τρεις ποδοσφαιριστές, κέρδισε κόρνερ ο Γάλλος.

- 9' Πρόβλημα τραυματισμού για Παπουλλή, ετοιμάζει αλλαγή ο Αυγουστή.

τητηρηρτητ

- 10' Επανέρχεται ο Παπουλλής, θα "δοκιμάσει" να ξεπεράσει το πρόβλημα του.

- 12' Ισορροπία στο ντέρμπι, οι δυο ομάδες έχουν διάθεση για να επιτεθούν και να "φτιάξουν" φάσεις.

- 13' Κίτρινη κάρτα ο Σακέτι που χάνει το επόμενο παιχνίδι. Ο Αργεντινός βρίσκει πόδι αλλά και μπάλα στη διεκδίκηση με τον Μαυρία.

- 14' Στο έδαφος ο Ντάρμπισαιρ σε μονομαχία με τον Σελίμοβιτς μέσα στη περιοχή. Ζητά πέναλτι ο Άγγλος. Φωνάζει ο Μπεργκ στον 4ο. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται το χέρι του Σελίμοβιτς να είναι στον ώμο του Ματ. Ο Λούκας Σωτηρίου δεν έκρινε αντικανονικό το μαρκάρισμα στον φορ της Ομόνοιας.

- 16' Λάθος του Ενσούε, ο Τιάγκο πήγε να γίνει επικίνδυνος, έδιωξε ο Σελίμοβιτς.

- 19' Γέμισμα του Αγκίρε στη περιοχή της Ομόνοιας, ο Φαμπιάνο βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

- 22' Ο Μποτεάκ από τα δεξιά πιάνει το σουτ, η μπάλα φθάνει στον Τιάγκο, αυτός με μία το σουτ, ο Σελίμοβιτς παρεμβαίνει και διώχνει.

- 24' Κατά μέτωπο επίθεση από τον Γιαννιώτα που είχε επιλογές αλλά προτίμησε την προσωπική ενέργεια, κόβει και καθαρίζει ο Λάνγκ.

- 25' Συνεχίζει κανονικά ο Παπουλής που ξεπέρασε το πρόβλημα του, κάθισε ο Περέιρα που έκανε εντατικό ζέσταμα.

- 26' Δεν έχουμε φάσεις, ξεχωρίζει το πάθος και τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις.

- 27' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Κίτρινη στον Λάνγκ. Ο Ούγγρος χρησιμοποίησε το χέρι και βρήκε στο πρόσωπο του Ζελάγια. Ο Αργεντινός στο έδαφος, ο Λούκας Σωτηρίου σφύριξε το πέναλτι.

- 28' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 1-0! Ο Ζελάγια εύστοχος από τα 11 βήματα παρά τη προσπάθεια του Φαμπιάνο.

ωδδδω

- 35' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Παπουλής. Τη θέση του παίρνει ο Φακούντο Περέιρα. ΚΛΙΚ ΕΔΩ για τον τραυματισμό του Φώτη.

- 36' Στημένο για την Ομόνοια, ο Μποτεάκ την εκτέλεση, στα χέρια του Μολ η μπάλα.

- 38' Ατομική προσπάθεια του Γιαννιώτα μέσα στη περιοχή, επιχείρησε το γέμισμα, η μπάλα στο σώμα του Λάνγκ. Ο Ελλαδίτης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Ο Ούγγρος είχε κολλημένο το χέρι με το σώμα του.

- 41' Κίτρινη στον Γκόμεθ για δυνατό φάουλ στον Σακέτι. Στο έδαφος ο Αργεντινός.

- 42' Κίτρινες και για Γιαννιώτα - Ντάρμπισαϊαρ από Λ. Σωτηρίου αφού είχαν ανοίξει μια έντονη συζήτηση.

- 43' Πολύ μεγάλη φάση για την Ομόνοια, ο Ντάρμπισαϊαρ απέναντι από τον Μολ, ο Ελβετός κάνει δύσκολη επέμβαση με τα πόδια και απομακρύνει τον κίνδυνο!

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+2' Κόρνερ του Πέδρο, ο Ζελάγια το κεφάλι, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο!

- 45+3' Νέα φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές! Ο Πέδρο το κόρνερ, ο Ζελάγια πιάνει δυνατή κεφαλιά, εκτίναξη Φαμπιάνο σε κόρνερ!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αντωνιάδης αντί του Ενσούε. Ο Αφρικανός δεν κατάφερε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

- 47' Κίτρινη στον Σάλαϊ ο οποίος χάνει τον επόμενο αγώνα του Απόλλωνα.

- 48' Γέμισμα του Πέδρο, ο Σελίμοβιτς τη κεφαλιά "ψαράκι" η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

- 50' Κοντά στο 1-1 η Ομόνοια! Ο Ντάρμπισαϊαρ με προβολή στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Άτυχος ο Άγγλος. Φάση που προήλθε από το πόδι του Λέτζακς ο οποίος γέμισε από τα αριστερά με στόχο τον επιθετικό της Ομόνοιας.

- 53' Ο Μποτεάκ στοχεύει τον Ντάρμπισαϊαρ, ο Άγγλος δεν πρόλαβε τη μπάλα άουτ.

- 55' Σουτ του Τιάγκο, άστοχο δεν ανησυχεί ο Μολ. Μπήκε πιο δυνατά η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο και ψάχνει την ισοφάριση.

- 57' Κίτρινη στον Μολ για καθυστέρηση.

- 58' Φάουλ κερδίζει η Ομόνοια αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του Μολ.

- 60' Ο Μποτεάκ εκτελεί, πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

- 62' Επίθεση της Ομόνοιας από τα αριστερά, ο Λέτζακς συρτή σέντρα, παρεμβαίνει ο Σακέτι και απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή.

- 63' Πιέζει η Ομόνοια, αυτή τη φορά από τα δεξιά, ο Μαυρίας γέμισε στη περιοχή, πιο ψηλά ο Σελίμοβιτς με το κεφάλι, ο Μολ βγαίνει και μαζεύει.

- 65' Κάθετη πάσα του Ντάρμπισαϊαρ προς το μέρος του Μποτεάκ, ο Σελίμοβιτς για ακόμη μια φορά είναι στη σωστή θέση και καθαρίζει. Εξαιρετικός ο Λουξεμβούργιος στόπερ.

- 67' Φοβερή πάσα του Λέτζακς στον κενό χώρο για τον Τιάγκο, ο Βραζιλιάνος στη περιοχή έδωσε στον Ορτέγκα, αυτός δεν έκανε καλό σουτ, έδιωξε ο Μολ με γροθιές. Στο έδαφος δυο ποδοσφαιριστές στη περιοχή του Απόλλωνα. Διακοπή στο ντέρμπι.

ρεφερφερφ

- 70' Επανέναρξη στο ματς, φάουλ για την Ομόνοια, έγινε από τον Γιαννιώτα στον Μαυρία.

- 71' Εκτέλεση του Μποτεάκ, ο Ματ το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 72' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας έδωσε στον Αγκίρε, ο Ισπανός το σουτ, άουτ.

- 73' Ο Σακέτι παραχωρεί κόρνερ μπροστά από τον Μποτεάκ.

- 74' Μεγάλη φάση για Απόλλωνα στην κόντρα, ο Γιαννιώτας πήρε τη μπάλα μπήκε στη περιοχή, το συρτό σουτ, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

- 76' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 2-0!!! Ο Φακούντο! Ο Πέδρο έκανε την σέντρα-σουτ, ο Φαμπιάνο έκανε την έξοδο δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Περέιρα με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μεγάλο λάθος από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

- 79' Συρτό σουτ του Κακουλλή, πέφτει και μαζεύει ο Μολ!

- 83' Μεγάλη επέμβαση του Μολ σε κεφαλιά του Μποτεάκ. Ο Ελβετός διώχνει σε κόρνερ. Σε μεγάλη βραδιά ο Μολ.

- 90+1' Κίτρινη στον Αγκίρε, χάνει και αυτός το επόμενο ματς που είναι με τον Ολυμπιακό.

- 90+3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-1! Ο Ντάρμπισαϊαρ μειώνει σε 2-1!