Ολυμπιακός - Απόλλων: Mαυροπράσινη... τιμωρία! (φώτος)

Ο Απόλλωνας έχασε... τα "άχαστα", βρήκε γκολ στο 82' αλλά ο Γκεριέρ με πέναλτι στο 90+3' ισοφάρισε και τιμώρησε την πρώην του ομάδα.

Το τελικό 1-1 επιβεβαιώνει γι' ακόμη μια φορά τον "άγραφο" νόμο του ποδοσφαίρου. Η ομάδα του Καταλά δεν τέλειωσε τις φάσεις που είχε και όταν το έκανε δεν είχε την συγκέντρωση για να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Mε πέναλτι στο 90+3' μέσω VAR ισοφάρισε ο Ολυμπιακός χάρη στο εύστοχο κτύπημα του Γκεριέρ. Μπορεί να τα έχει με την τύχη του ο Απόλλωνας που στο ημίχρονο άγγιξε αρκετές φορές το γκολ αλλά πότε η ατυχία, πότε η αστοχία, πότε ο Μολ δεν σκόραρε.

Ο Πίττας στο 82' μετά από εξαιρετική σέντρα του Ογκεντά έκανε το 0-1 αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χάμπου που μετέτρεψε σε γκολ.

Χρυσός βαθμός για τον 'Τακτακαλά', απογοήτευση για τους πρωταθλητές για την αναπάντεχη απώλεια. Στους 5 ο Ολυμπιακός, στους 15 ο Απόλλωνας.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν από νωρίς στο βροχερό ΓΣΠ και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

ασδασδασδαδασδ

- Έναρξη στο ματς.

- Πρώτα λεπτά, ο Απόλλωνας κρατά την μπάλα, πιέζει αρκετά ψηλά η ομάδα του Πετράκη.

- 3' Στον κενό χώρο η πάσα προς τον Βα, ο Ανγκολέζος έδωσε στον Ζράντι, μαρκάρισμα του Καρτασιάν μέσα στη περιοχή και απομακρύνεται η μπάλα. Κάποιες φωνές από πλευράς Απόλλωνα για πέναλτι, βρίσκει μπάλα ο Αρμένιος στόπερ. Συνεχίζεται το ματς, εξετάστηκε και η φάση μέσω VAR.

- 5' Ευκαιρία του Απόλλωνα, ο Βα από τα δεξιά, βρήκε τον Νταμπό στη περιοχή, το βγάζει ο Μολ!

- 6' Σουτ του Καμπράλ μέσα από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ! Με το αριστερό ο Καμπράλ δοκίμασε να νικήσει τον Μολ.

σδφσδσφδφσδ

- 8' Φάουλ κερδίζει ο Γκεριέρ, εκτέλεσε ο Σάλι, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Βρίσκει κενούς χώρους ο Απόλλωνας αφού ο Ολυμπιακός πιέζει ψηλά. Από αυτή την συνθήκη ο Απόλλωνας άγγιξε το γκολ με τον Νταμπό. Ταχύτατος ο Βα από τα δεξιά προκαλεί ρήγματα.

- 10' Σέντρα του Βα, μαζεύει ο Μολ.

- 11' Χέρι του Πεχλιβάνη, φάουλ ο Απόλλωνας, σε καλό σημείο από πλάγια θέση. Μαζεύεται... κόσμος στην περιοχή του Μολ.

δφσδφσδφσδδ

- 12' Εκτέλεσε ο Ζράντι, κάπου βρίσκει, κόρνερ.

- 13' Έξοδος του Μολ, ο Ελβετός συγκρούστηκε με τον Βα, έμεινε για λίγο κάτω, στη συνέχεια όλα εντάξει.

- 14' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σάλι επωφελείται το λάθος των αμυντικών του Απόλλωνα, πάει τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, κάνει κακό κοντρόλ και τον προλαβαίνει ο Σέρβος!

- 17' Σέντρα Καμπράλ, κεφαλιά του Αρτυματά, σε ετοιμότητα ο Μολ.

δσφσδφσδφσδφσφ

- 18' Φάουλ του Γκεριέρ στον Βα, εκτός περιοχής η παράβαση.

- 19' Συρτή εκτέλεση του Ζράντι, προβολή του Ντιγκινί, πέφτει και διώχνει ο Μολ.

- 20' Μακρινό σουτ του Ζράντι, πάνω από τα δοκάρια.

- 22' Κίτρινη του Καρτασιάν για φάουλ στον Βα.

- 23' Λάθος του Ευτυχίδη, ο Σαχάρ δίνει στον Βα, ο Καρτασιάν διώχνει σε κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Υπεροχή Απόλλωνα, επιθετικός "μονόλογος" για να βρει το γκολ.

- 25' Εξετάστηκε μέσω VAR πιθανό πέναλτι-χέρι του Έσελινγκ, συνεχίζεται το παιχνίδι, αν και φαίνεται μέσα από τις επαναληπτικές προβολές να βρίσκει η μπάλα στο χέρι του Ολλανδού. Ο ρεφ περίμενε και πήρε το "οκ" για να συνεχίσει το παιχνίδι.

***Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday.

ΔΦΔΦΔΦΦ

- 27' Ευκαιρία του Απόλλωνα με τον Ντιγκινί. Ο Γάλλος από κοντά, έκανε την προβολή, σε ετοιμότητα ο Μολ!

- 30' Κίτρινη στον Καμπράλ για φάουλ στον Ευτυχίδη.

- 31' Σουτ του Χέντρικς εκτός περιοχής, η μπάλα στον Βουκάσιν, κάποιες φωνές για πέναλτι, συνεχιζει το παιχνίδι ο Αργυρού. Εξετάστηκε η φάση καμία παράβαση.

- 35' Πολιορκία Απόλλωνα στην περιοχή του Ολυμπιακού, διώχνουν σε κόρνερ οι του "Τακτακαλά".

- 36' Απίστευτες ευκαιρίες του Απόλλωνα! Ο Ντιγκινί με σουτ μέσα από την περιοχή βρίσκει σώμα αμυνόμενου, στην συνέχεια ξανά ο Ντιγκινί με το κεφάλι σημαδεύει το δοκάρι, στην επαναφορά ο Αρτυματάς από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Μολ, απόκρουση από τον κίπερ στη συνέχεια στο δοκάρι η μπάλα και κόρνερ! Τριπλή ευκαιρία

φσδφσδφσδφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Κολακευτικό το 0-0 για τον Ολυμπιακό που δεν μπορεί να ανακόψει τις επιθετικές προσπάθειες του Απόλλωνα.

- 40' Επιτέθηκε γρήγορα ο Απόλλωνας, ο Γκεριέρ βγάζει την άμυνα προ του Βα, ψηλά το σημαιάκι δεν μετρά η φάση. Μετά από την επαναληπτική προβολή φαίνεται να καλύπτεται ο Νταμπό στο ξεκίνημα της φάσης.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+2' Σέντρα του Καμπράλ, εύκολα ο Μολ.

Ημίχρονο. Καταιγιστικός αλλά άστοχος ο Απόλλωνας. Πολλές τελικές, αρκετές ευκαιρίες, πότε η ατυχία, πότε η αστοχία, πότε ο Μολ, το 0-0 δεν άλλαξε. 10 τελικές οι φιλοξενούμενοι, μηδέν ο Ολυμπιακός.

σδφσδφδσφσδ

- 46' Ο Μάρκοβιτς στην θέση του Δόση.

Με λίγη καθυστέρηση λόγω ενός προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία του Β' Βοηθού. Το θέμα είναι στον Χαράλαμπο Γεωργίου.

σδφσδφσδφ

ΑΝΑΜΟΝΗ. Για να λυθεί το τεχνικό ζήτημα.

- Αποκαταστάθηκε το πρόβλημα. Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο.

- 49' Kίτρινη κάρτα στον Γκεριέρ για φάουλ στον Βα.

- 50' Εκτέλεσε ο Ζράντι, απομακρύνει η άμυνα του Ολυμπιακού.

φγδφγδφγδφγδφ

- 51' Αναπτύθχηκε σωστά ο Ολυμπιακός, ο Γκεριέρ από τ' αριστερά έκανε την σέντρα, ο Βουκάσιν διώχνει προ του Χέντρικς.

- 51' Απρόσεκτα με το χέρι ο Μάρκοβιτς στον Βα, κίτρινη.

- 53' Νέα σέντρα του Γκεριέρ, ξανά κόβει ο Βουκάσιν.

- 54' Τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού, η 1η! Ο Χέντρικς μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρήκει και κατέληξε σε κόρνερ.

- 55' Κεφαλιά του Μπάρντι, στον Ζράντι η μπάλα, κάποιες διαμαρτυρίες για πέναλτι. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

- 56' Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Καταλά, οι Πίττας και Ίλιεφ στις θέσεις των Νταμπό και Σαχάρ. Επιστροφή του Βούλγαρου στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Απόλλωνα. Η πρώτη συμμετοχή για φέτος.

δφγγδφγδφγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Μια ώρα αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρουσιάζεται βελτιωμένος δεν έχει επιτρέψει στον Απόλλωνα να είναι παραγωγικός.

- 61' Σέντρα του Χαμάς, διώχνει ο Γκεριέρ.

- 62' Φάουλ του Ζράντι στον Σάλι στον χώρο του κέντρου.

- 63' Σουτ του Πίττα, βγάζουν την άμυνα οι του Ολυμπιακού, εύκολα ο Μολ.

φωδγφδφγ

- 64' Ο Χέντι θα περάσει σε λίγο...

- 65΄ Σουτ δυναμίτης του Ρέθιο, ο Μολ αγγίζει την μπάλα, που πάει και στο δοκάρι και έξω! Κόρνερ.

δφσδφσδφσδ

- 65' Οι Κορόμα και Σλόγκαρ ετοιμάζονται. Ο Χέντι θα συνεχίσει το ζέσταμα του.

- 67' Θα αποχωρήσουν οι Χέντρικς-Ευτυχίδης.

- 68' Κολ και Ογκεντά θα περάσουν σε λίγο.

- 70' Ρέθιο και Ντιγκινί εκτός.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο, ο Καταλά θέλει να κάνει πιο επιθετικό τον Απόλλωνα. Από την άλλη ο Πετράκης έκανε αλλαγές και προσδοκά η ομάδα του να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο. Πάντως στην επανάληψη διορθώθηκαν οι ανορθογραφίες.

- 72' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, το 11ο. Διώχνει ο Γκεριέρ.

φγφγδφγγδφγ

- 73' Γύρισμα του Ίλιεφ για τον Πίττα, κόρνερ, έβγαλε άμυνα ο Έσελινγκ, Ο Ολλανδός καθάρισε τον κίνδυνο.

- 74' Κόρνερ του Σάλι, κεφαλιά του Κορόμα, πάνω από την εστία η μπάλα.

- 76' Κίτρινη ο Σάλι που παρεμπόδισε την εκτέλεση του φάουλ από τον Κολ.

- 77' Σέντρα του Καμπράλ, ο Μολ!

- 78' Άμυνα του Μπάρντι πάνω στην εκτέλεση του Πίττα! Πρόλαβε ο αμυντικός του Ολυμπιακού το σουτ του Πίττα.

σδφσδφσδφσδ

- 78' Φάουλ ο Απόλλωνας από πλάγια θέση σε πολύ καλό σημείο. Στο όριο της περιοχής. Ο Ογκεντά.

- 79' Στο τείχος η εκτέλεση του Ογκεντά.

- 79' Ο Ντεσιρέ στην θέση του Σάλι.

Τελευταίο δεκάλεπτο!

- 81' Κάθετα ο Ογκεντά, ο Μολ γι' ακόμη μια φορά βγαίνει και καθαρίζει.

- 82' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Πίττας! Φοβερή σέντρα-ασίστ του Ογκέντα, ο Πίττας με το κεφάλι ανοίγει το σκορ. Λύτρωση! Όλα τα λεφτά η ασίστ του Ογκέντα.

φσδφσδφσδφσφσδ

- 84' Χάμπος στην θέση του Ζράντι.

- 86' Ο Κα στην θέση του Πεχλιβάνη.

- 87' Στημένο για τον Ολυμπιακό, ο Σλόγκαρ εκτέλεσε, ο Γιοβάνοβιτς σταθερά.

- 88' Κίτρινη ο Κορόμα.

- 90' Κόρνερ ο Ολυμπιακός

- 90+1' Φωνές από πλευράς Ολυμπιακού για πέναλτι. Κάρτα ο Ντεσιρέ για διαμαρτυρίες.

- 90+2' ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ η φάση. Στο περίμενε... ο Αργυρού.

- 90+2' Πάει στο ONFIELD REVIEW ο Αργυρού!

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό! Για χέρι του Χάμπου.

δφδφσδφσδφσδ

- 90+3' Ο Γκεριέρ θα εκτελέσει.

- 90+3' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-1! Εύστοχος ο Γκεριέρ.

- 90+6' Γεμίζει ο Γιοβάνοβιτς, διώχνει ο Έσελινγκ!

ΤΕΛΟΣ! Δραματικό παιχνίδι!

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Έσελινγκ, Γκεριέρ, Καρτασιάν, Νάνι, Δόσης (Μάρκοβιτς 46'), Ευτυχίδης (Σλόγκαρ 70'), Πεχλιβάνης (Κα 86'), Σάλι (Ντεσιρέ 79'), Χέντρικς (Κορόμα 70΄)

Στον πάγκο: Σάρλες, Πισιάς,Λιασίδης, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Ντεσιρέ, Κα, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Σλόγκας, Κυριάκου, Κορόμα

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Βουκάσιν, Αρτυματάς. Νταμπό (Πίττας 57'), Ρέθιο (Κολ 70'), Χαμάς, Καμπράλ, Σαχάρ (Ίλιεφ 57'), Ζράντι (Χάμπος 84'), Βα, Ντιγκινί (Ογκεντά 70')

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πίττας, Ογκέντα, Ίλιεφ, Ντανίλο, Κολ, Χάμπος, Ποντικός, Αλεσάμι, Μαυρίας, Γιόστεν, Χέντι

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης