Ομόνοια - Απόλλων: Δυο πανέμορφα γκολ, μια μεγάλη νίκη! (φώτος)

Με μεγάλη νίκη κλείνει το 2022 η Ομόνοια που κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-0 στο ΓΣΠ για την 16η αγωνιστική! Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι και πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο.

Ένα γκολ ο Μπρούνο στο 3' και ένα ο Κακουλλής στο 75' και τα δυο εξαιρετικά και σε δημιουργία και σε εκτέλεση. Η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα "χτύπησε" στις δικές της καλές φάσεις, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που στις ελάχιστες ευκαιρίες που έφτιαξε δεν ήταν αποτελεσματικός. Η ομάδα του Μακρίδη δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι και δεν μπόρεσε να "κολλήσει" την τρίτη σερί νίκη που θα του έδινε προοπτική για το νέο χρόνο.

Στο ΓΣΠ ο Αντρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

*Θυμίζουμε ότι λόγω τιμωρίας ο Απόλλωνας δεν έχει μαζί του τον κόσμο του.

-Ο Χ.Θεουλή σφυρίζει για πρώτη φορά.

ερερε

-3' ΓΚΟΛ με το ξεκίνημα του αγώνα! Από δεξιά κάθετη του Λοΐζου στον Ανσαριφάρντ, αυτός γύρισε στον επερχόμενο Χούπερ ο οποίος άφησε έξυπνα στον Μπρούνο που με κοντινό πλασέ ανενόχλητος έκανε το 1-0. Ένας πολύ ωραίος συνδυασμός έφερε αποτέλεσμα για το τριφύλλι - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-10' Ο Μίλετιτς σε θέση βολής μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα, άστοχο το πλασέ του από διαγώνια αριστερά.

-Δέκα λεπτά στο ντέρμπι. Μπήκε πολύ καλύτερα η Ομόνοια, άνοιξε το σκορ και κρατά μπάλα. "Μουδιασμένο" ξεκίνημα από τον Απόλλωνα με αρκετά λάθη.

-16' Πρώτη τελική οι γαλάζιοι με γυριστό πλασέ του Πίττα, κανένα πρόβλημα για τον Ουζόχο.

-20' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Ίλιεφ, ο Κίτσος με εξαιρετικό τάκλιν τον σταμάτησε πριν βρεθεί απέναντι στον Ουζόχο.

-23' Σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής, βάζει το τάκλιν ο Κούσουλος, κόρνερ η μπάλα.

-Φθάσαμε στο 25'. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, κρατάνε μπάλα και βγάζουν επιθέσεις με αξιώσεις.

-32' Ο Ανσαριφάρντ το πλασέ από κοντά, ο Μαυρίας με τάκλιν έσωσε.

-37' Πλασέ του Κούσουλου από μακριά, πολύ άστοχο.

-38' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, εκτός στόχου.

-40 λεπτά στο ΓΣΠ, μοιρασμένο το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-40' Διαμαρτυρίες από την Ομόνοια μετά από τάκλιν του Αλεσάμι στον Λοΐζου στον χώρο του κέντρου. Πλάγιο η μπάλα. Παρατηρήσεις από τον ρεφ στον παίκτη του Απόλλωνα.

-41' Γύρισμα του Μπρούνο από αριστερά, "φωνές" για χέρι και πέναλτι από την Ομόνοια. Όπως φάνηκε από το ριπλέι η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μαυρία.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Ελάχιστες οι καλές φάσεις. Η ομάδα του Φερέρα μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία. Πήγε να αντιδράσει για ένα δεκάλεπτο ο Απόλλωνας, έβγαλε κάποιες καλές επιθέσεις αλλά... μέχρι εκεί. Μοιρασμένο το παιχνίδι στην συνέχεια, φυσιολογικά διατηρήθηκε το 1-0.

-Διπλή αλλαγή ο Μακρίδης με την επανέναρξη. Βα, Χέντι αντί Σπόλιαριτς, Ίλιεφ.

-47' Η καλύτερη φάση του Απόλλωνα με την έναρξη του β' μέρους, δυνατό σουτ του Βα από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

-47' Μικροδιακοπή, ο Ψάλτης είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Ζράντι στο ξεκίνημα της προηγούμενης φάσης. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-48' Είναι εντάξει ο μπακ της Ομόνοιας, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-55 λεπτά. Καλός ο ρυθμός με τους γηπεδούχους να ελέγχουν και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με υπομονή να εκτελέσουν επιθέσεις και να ανοίξουν τους χώρους προς το τέρμα του Ουζόχο.

-59' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια. Έξυπνα ο Μπρούνο με εξαιρετική κάθετη από χτύπημα φάουλ έβγαλε τον Χούπερ "φάτσα" με τον Δημητρίου, ο Άγγλος πλάσαρε αλλά ο τερματφύλακας του Απόλλωνα ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

-65' Διπλή ο Φερέρα, Κακουλλής-Μπάρκερ αντί Χούπερ-Λοΐζου.

-65' Αλλαγή και ο Απόλλωνας, Σαχάρ αντί Αλεσάμι.

-70' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας. Ο Χαμάς σέντραρε με κόρνερ, ο Χέντι την κεφαλιά από δύσκολη γωνία στο πρώτο δοκάρι, εκτινάχθηκε ο Ουζόχο, νέο κόρνερ.

-73' Νέα διπλή ο Μακρίδης με Χάμπο-Ντιγκινί, αποχωρούν Ρέθιο-Ζράντι.

-74' Νέα καλή φάση οι γαλάζιοι με κεφαλιά του Ρομπέρζ μετά από κόρνερ, έτοιμος ο Ουζόχο.

ρτηητρηρτ

-75' ΓΚΟΛ 2-0! Εξαιρετική αντεπίθεση η Ομόνοια, ο Ψάλτης από δεξιά τη σέντρα, ο Κακουλλής το πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση και το τριφύλλι "αγκαλιάζει" τη μεγάλη νίκη - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-78' Αποχωρούν Ανσαριφάρντ, Κούσουλος - μέσα Χαραλάμπους, Κασάμα.

-84' Ο Γιούστε αντί του Ψάλτη.

-93' Σουτ του Ντιγκινί μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-Τέλος, μια μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που ανεβαίνει στους 25 βαθμούς!

Ομόνοια (Γ.Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (84' Γιούστε), Λανγκ, Μίλετιτς, Κίτσος, Μπασιρού, Κούσουλος (78' Χαραλάμπους), Μπρούνο, Λοΐζου (65' Μπάρκερ), Ανσαριφάρντ (78' Κασάμα), Χούπερ (65' Κακουλλής).

-Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Παναγή, Γιούστε, Κασάμα, Μάταβζ, Μπάρκερ, Λέζιακς, Παναγιώτου, Μιξ, Χαραλάμπους, Κακουλλής, Μπέζους.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Δημητρίου, Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ρέθιο (73' Χάμπος), Ίλιεφ (46' Χέντι), Σπόλιαριτς (46' Βα), Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι (65' Σαχάρ), Μαυρίας, Ζράντι (74' Ντιγκινί).

-Στον πάγκο: Πεισότο, Μπέιμπερνς, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Βα, Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Σαχάρ, Γιόστεν, Χέντι.