Πάφος-Απόλλων: "Απόδραση" με λυτρωτή Πίττα! (φώτος)

Τεράστια νίκη του Απόλλωνα με 1-0 κόντρα στην Πάφο των 10 παικτών!

Η Λεμεσιανή ομάδα δυσκολεύτηκε αφάνταστα να ξεκλειδώσει την ψυχωμένη Πάφο αλλά ο Πίττας βρήκε τον τρόπο και λύτρωσε τον Απόλλωνα στο 85'.

Ο Κύπριος διεθνής φορ επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ. Χαμός στην Ανατολική κερκίδα με τους φίλους του Απόλλωνα να ζητούν το πρωτάθλημα.

Πρώτη ήττα της Πάφου στο "Στέλιος Κυριακίδης", φωνές από τους Παφίτες για την διαιτησία του Μενέλαου Αντωνίου.

Μεγάλη επιστροφή και του Ντιγκινί μετά από 9 μήνες!

Στους 35 βαθμούς ο Απόλλωνας και στην κορυφή της βαθμολογίας, στους 25 έμεινε η Πάφος που για ακόμη ένα ματς κλήθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κοβάσεβιτς.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

- Εναρξη στο μεγάλο ματς! Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

φσδφσδφσφσφφφσδφ

- Σέντρα ο Απόλλωνας.

- 2' Εκτεθειμένος ο Ζάιρο, σταματά η επιθετική προσπάθεια της Πάφος FC, οφσάιντ.

- 7' Λάθη και από τις δυο ομάδες, χαμηλός ρυθμός, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά...

- 10' Προσπαθεί η ομάδα του Τσόρνιγκερ να οργανωθεί και να απειλήσει, η Πάφος κλείνει καλά τους χώρους και ψάχνει την αντεπίθεση.

- 13' Δυνατή πάσα του Αλμπάνη στον χώρο για τον Νταμπό, ο Γάλλος καταφέρνει να πάρει πλάγιο άουτ.

- 14' Φάουλ κερδίζει ο Αλμπάνης, σαν κοντινό κόρνερ.

- 15' Διώχνει σε πρώτο αλλά και σε δεύτερο χρόνο η άμυνα της Πάφου. Αρχίζει να πιέζει ο Απόλλωνας!

- 16' Φάουλ δυνατό του Κοβάσεβιτς στον Μαυρία, κίτρινη! Στημένη μπάλα από πλάγια θέση.

φδγδφγδφγφγδφγδγγ

- 18' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Σπόλιαριτς από ευνοϊκή θέση μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα κάπου χτυπά και περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πέτρου. Κόρνερ.

- 19' Πήγε για την "κόντρα" η Πάφος, ο Ταλίς δεν βρήκε τον Ζαϊρο, ο Απόλλωνας ανέκοψε και επιτέθηκε γρήγορα, ο Ντανίλο από τα δεξιά σήκωσε την μπάλα για τον Μαυρία, δυνατή η πάσα, άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο απαιτητικός ο Απόλλωνας του Τσόρνιγκερ, η Πάφος αρκείται στο να κλείνει τους χώρους.

- 24' Σέντρα του Μαυρία στο δεύτερο δοκάρι, λίγο πιο δυνατή δεν βρίσκει τον αφύλακτο Αλμπάνη!

- 26' Στο έδαφος ο Ζαϊρο στην περιοχή του Απόλλωνα, παίζεται από τον ρεφ. Συμφωνεί και ο VAR.

- 27' Οριακά ο Κοβάσεβιτς πιο μπροστά, οφσάιντ.

- 28' Στην αντεπίθεση ο Ζαϊρο πήγε να κερδίσει στην ταχύτητα τον Γιοβάνοβιτς, ο Σέρβος καταφέρνει και απομακρύνει τον κίνδυνο. Μπορούσε για κάτι καλύτερο ο Βραζιλιάνος.

φγηφγηφηφηφηγηφγηηγ

- 29' Απειλεί η Πάφος! Γρήγορη αντεπίθεση, ο Χέσταντ στον Πάντσεον, ο Άγγλος στον χώρο για τον Κοβάσεβιτς, αυτός έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ, μάζεψε εύκολα ο Γιοβάνοβιτς. Είχε επιλογές ο Κοβάσεβιτς αλλά προτίμησε το σουτ, τα "ακούει" από τον Μίλανιτς.

- 32' Πέσιμο στην περιοχή του Ίλιεφ μετά απο μαρκάρισμα του Πάντσεον.

- 33' Κίτρινη στον Ίλιεφ για φάουλ στον Ντράγκομιρ. Φάουλ η Πάφος από πλάγια θέση.

- 35' Διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Νταμπό.

- 37' Κόκκινη ο Κοβάσεβιτς! Με 10 η Πάφος! Δεύτερη κίτρινη του Κοβάσεβιτς για φάουλ πάνω στον Γιάνγκα! Δυνατό, απρόσεκτο μαρκάρισμα του Κοβάσεβιτς που θα έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικός αφού ήταν χρεωμένος με κίτρινη.

ηηφγηφγηφηηγ

- 38' Κίτρινη στον Γιάνγκα για φάουλ στον Ντράγκομιρ.

Ημίχρονο στο "Στέλιος Κυριακίδης". Στο μηδέν οι δυο ομάδες. Με 10 παίκτες συνεχίζει όμως η Πάφος.

γδφγδφγδγφγγδγφγδφ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Φάουλ του Αλμπάνη στον Μπάγιτς από πλάγια θέση.

- 47' Νέο φάουλ αυτή τη φορά από την άλλη πλευρά, ο Βουκάσιν στον Βαλακάρι.

- 48' Εκτέλεσε ο Ταλίς, ο Ζαϊρο την κεφαλιά, η μπάλα δεν παίρνει πορεία προς τα δίχτυα.

- 52' Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας δεν μπορεί να δημιουργήσει και να προβληματίσει την Πάφο των 10 παικτών.

- 54' Ο Αλμπάνης ταλαιπωρεί την άμυνα της Πάφου, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι, δεν μπορεί να εκτελέσει ο Κολ, διώχνουν οι Παφίτες. Φοβερός ο Αλμπάνης που απέφυγε 2 ποδοσφαιριστές.

- 57' Εντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Πάφου για την απόφαση του Μενέλαου Αντωνίου να διακόψει το ματς λόγω τραυματισμού ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Έφευγε στην "κόντρα" ο Βαλακάρι. Μια απόφαση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες. Χτύπησε στο κεφάλι ο Βαλεντίν Ρομπέρζ.

δφγδγφγδγδγδγγδγγδγδ

- 59' Συνέχεια στο ματς...

- 62' Υποδειγματική άμυνα του Ρομπέρζ στον Ζαϊρο, ο βραζιλιάνος έφυγε στον χώρο έχοντας ως αντίπαλους τον Γάλλο και τον Βουκάσιν.

- 63' Συνεχόμενες σέντρες Αλμπάνη, Μαυρία τις βγάζει η άμυνα της Πάφου.

Πάει για διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ. Οι Χάμπος και Ζράντι ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Έξω και ο Χέσταντ, μέσα ο Ντάγκλας.

- 65' Απειλεί ο Ζράντι, απόκρουση ο Πέτρου!

- 69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό πήρε πάσα γύρισε με μέτωπο προς την εστία, είχε ελεύθερο πεδίο αλλά επέλεξε την προσποίηση αντί το σουτ, έβγαλε άμυνα ο Μπάγιτς. Ήταν απέναντι από τον Πέτρου ο Γάλλος αλλά άργησε να εκτελέσει.

- 71' Άστοχο σουτ του Φιλιώτη.

- 72' Ο Χότσκο στην θέση του Ντράγκομιρ.

- 73' Συρτά ο Μαυρίας, ο Πέτρου σε ετοιμότητα.

- 75' Γύρισμα του Ζράντι στον Χάμπο μέσα από την περιοχή, το συρτό σουτ, σε σωστή θέση ο Πέτρου μπλοκάρει σταθερά.

- 76' Ετοιμάζει Ψύχα και Πίττα ο Τσόρνιγκερ! Οι Γιάνγκα και Φιλιώτης εκτός.

- 79' Μέσα ο Χαμάντι Αλ Γκαντίουι σε πολύ λίγο...

- 80' Έξω ο Βαλακάρι.

- 81' Σέντρα του Μαυρία, ο Πέτρου δεν βρίσκει την μπάλα, ο Πίττας αιφνιδιάστηκε. Κόρνερ.

- 84' Μέσα ο Ντιγκινί, έξω ο Ίλιεφ. Μεγάλη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους για τον Γάλλο φορ.

- 85' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Πίττας! Χαμός στο "Σ. Κυριακίδης"! Ο Πίττας ξεκλειδώνει την άμυνα της Πάφου! Σέντρα του Μαυρία, ο Πίττας με πλασέ νίκησε τον Πέτρου.

γδφγδφγδφγφγγγγγφ

- 87' Κίτρινη στον Ζάιρο.

- Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

Πάφος FC: Πέτρου, Κβιντα, Κοβάσεβιτς, Ζάιρο, Χέσταντ (Ντάγκλας 63'), Βαλακάρι (Χαμάντι 80'), Ταλίς, Ντράγκομιρ (Χότσκο 72'), Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς

Στον πάγκο: Αντός, Κώστα, Χότσκο, Ν.Αουρέλιο, Λέιτε, Φυλακτού, Χαμάντι, Μιχαήλ

Aπόλλων: Γιοβάνοβιτς Α, Γιοβάνοβιτς Β, Νταμπό, Ίλιεφ (Ντιγκινί 84'), Σπόλιαριτς (Ζράντι 63'), Ρομπέρζ, Φιλιώτης, Αλμπάνης (Χάμπος 63'), Μαυρίας (Ψύχας 76'), Γιάνγκα (Πίττας 76'), Κολ

Στον πάγκο: Τζούριν, Μάρκοβιτς, Πίττας, Ίντζια, Ψύχας, Χάμπος, Ντιγκινί, Νογιόκ, Ζράντι

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς