Πάφος-Απόλλων: Συμβιβασμός... στο “Στέλιος Κυριακίδης” (Φώτος)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Πάφου και του Απόλλωνα, στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης", για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Το α’ ημίχρονο κύλησε σε αργό ρυθμό χωρίς πολλές φάσεις, ωστόσο, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μάρκες στο 28’ μετά την πάσα του Εκπολό.
Στην επανάληψη
η Πάφος επεδίωξε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς αποτέλεσμα παρά τις προσπάθειες των Τάνκοβιτς, Ντράγκομιρ και Τουμάσι. Το χαμένο πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 88’ (το έπιασε ο Δημητρίου) έσβησε σχεδόν κάθε ελπίδα για βαθμολογικό κέρδος όμως, η Πάφος ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό, 89’, με κεφαλιά του Ρους, μετά το κόρνερ του Τουμάσι.

Η Πάφος είναι στην 4η θέση με 42 βαθμούς και ο Απόλλωνας στην 7η θέση με 34 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η Πάφος αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ανόρθωση και ο Απόλλωνας με την Ομόνοια στη Λεμεσό.

1

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Η συντάκτρια της ιστοσελίδας μας, Φυτούλα Μωυσέως ήταν στο στάδιο...

Α' ημίχρονο

-2' Εκτός ο Ρους λόγω τραυματισμού. Με δέκα συνεχίζει για την ώρα η Πάφος.

-7' Επέστρεψε στον αγώνα ο Ρους με δεμένο κεφάλι.

-8' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σιέλβικ. Αποχωρεί εκτός με φορείο.

6

-10' Αλλαγή για τον Απόλλωνα (αναγκαστική). Εκτός ο Σιέλβικ, εντός ο Πειμπέρνς.

5

-15' Σέντρα σουτ του Μαλεκκίδη, η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.

-20' Αργός ο ρυθμός από τις δύο ομάδες, χωρίς κλασσική ευκαιρία.

-23' Σουτ του Πέρετς, εκτός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.

-23' Σουτ του Μάρκες, εκτός περιοχής, η μπάλα καταλήγει και πάλι κόρνερ.

-24' Άστοχο σουτ του Μάρκες.

-27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μποτσκάι, η μπάλα έξω.

-28' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Εκπολό.

3

-33' Άστοχο σουτ του Ντράγκομιρ.

-39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς η μπάλα στα χέρια του Δημητρίου.

-41' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέρετς, διώχνει ο Κβίντα.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-45'+1' Σέντρα του Τάνκοβιτς από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Ζάιρο.

-45'+3' Σουτ του Ζάιρο διώχνει δύσκολα ο Δημητρίου αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο ποδοσφαιριστής της Παφου.

Λήξη ημιχρόνου.

7777

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για τον Απόλλων. Εκτός ο Γιούρσεβιτς, εντός ο Χάμπος.

-47' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όμως, το πλασέ του Μπακενγκά βρήκε σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς.

-51' Προσπάθεια του Ντράγκομιρ από κοντά να πλασάρει, μετά την πάσα του Βαλακάρι, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-52' Σουτ του Τάνκοβιτς, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δημητρίου.

-55' Άστοχο σουτ του Ζάιρο.

-57' Κίτρινη στον Ρους για φάουλ.

-64' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός οι Πέρετς και Μπαγκένγκα, εντός οι Βαλμπουενά και Σαγκάλ.

-66' Σουτ του Ντράγκομιρ από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε τη μπάλα ο Δημητρίου.

1

-68' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός οι Βαλακάρι και Ναμ, εντός οι Τουμάσι και Πέπε.

-69' Μακρινό σουτ του Ντράγκομιρ, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

-71' Κίτρινη στον Εκπολό για φάουλ.

-72' Κεφαλιά του Κβίντα, η μπάλα έξω.

-75' Σουτ του Τουμάσι, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

-76' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Σαγκάλ.

-78' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Μπρούνο, εντός ο Αμπντουσαλάμοφ.

-82' Κίτρινη στον Μάρκες για παρεμπόδιση αντιπάλου να παίξει γρήγορα με τη μπάλα.

-83' Πολύ καλή ευκαιρία για την Πάφο. Σουτ του Τάνκοβιτς από αριστερά, η μπάλα έξω.

-84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Μάρκες, εντός ο Φιλιώτης.

-87' Πέναλτι για την Πάφο, για παράβαση του Μαλεκκίδη στον Τουμάσι!

-88' Ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ, την εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς! Κρατάει το 1-0 ο Απόλλωνας.

1

-89' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ισοφαρίζει η ομάδα του Καρσέδο με την κεφαλιά του Ρους μετά από ασίστ του Τουμάσι.

6

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη αγώνα.

Πάφος: Ιβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Mπρούνο (78' Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Μποτσκάι, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (68΄ Τουμάσι), Ναμ (68' Πέπε), Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κανέ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες.

*Στο φύλλο αγώνα είναι και τα ονόματα των Δημητρίου, Ικόκο και Τζάτζα. Δεν είναι, ωστόσο στην αποστολή.

Απόλλων: Δημητρίου, Εκπολό, Σιέλβικ (10' Πειμπέρνς), Πέρετζ (64' Βαλμπουενά), Μαλεκκίδης, Γιούρσεβιτς (46' Χάμπος), Αρτεάν, Νταρίκουα, Μάρκες (84' Φιλιώτης), Κολ, Μπακένγκα (64' Σαγκάλ).

Στον πάγκο οι Στυλιανού, Λοϊζου, Άδωνη, Πειμπέρνς, Κρμέντσικ, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς.

Διαιτητής: Fabbri Michael
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας