Πάφος FC-Aπόλλων: Ο Χαμάς... μίλησε τελευταίος! (φώτος)

Δραματικό ματς στο "Σ. Κυριακίδης", Πάφος και Απόλλωνας έσπασαν... καρδιές.

Ο Χαμάς στο 90+5' ισοφάρισε για το τελικό 2-2! Η Πάφος κρατούσε το τρίποντο χάρη στη γκολάρα του Ναμ αλλά οι φιλοξενούμενοι αντίδρασαν και φεύγουν από την Πάφο με τον ένα βαθμό.

Παιχνίδι με ένταση, νεύρα, πέναλτι και αποβολή. Άνοιξε το σκορ ο Ζάιρο, ισοφάρισε ο Σαχάρ με πέναλτι. Οφσάιντ το γκολ του Χέντι για το 1-2 σ' ένα σημείο που ο Απόλλωνας στρίμωξε τους γηπεδούχους. Κόντρα στη ροή ο Σενεγαλέζος Ναμ πέτυχε φοβερή γκολάρα για το 2-1. Γκολ buzzer beater ο Χαμάς με σέντρα-σουτ. Η φάση ελέγχθηκε για περίπου 5 λεπτά μέχρι να δείξει σέντρα ο ρεφ Θεουλή.

Παράπονα για την διαιτησία και από τις 2 ομάδες. Αποδοκίμασαν οι Παφίτες τον ρεφ. Στους 38 η Πάφος στους 29 ο Απόλλωνας.

Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

- Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Πελέ.

δσφσδφφσδφ

- Έναρξη στο ντέρμπι.

- 2' Δοκίμασε να παίξει κάθετα ο Ζάιρο προς τον Αμντουραχίμι, έκοψε ο Ρομπέρζ.

- 3' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-0! Ο Ζάιρο! Ο συνήθης ύποπτος ανοίγει το σκορ! Υπέροχη συνεργασία Αμπντουραχίμι, Χέσταντ και Ζάιρο. Ο πρώτος έκλεισε προς τα μέσα, έδωσε στον Χέσταντ ο οποίος έκανε προσποίηση και ξεγέλασε... την άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα έφτασε στον Ζάιρο που από πλεονεκτική θέση δεν λάθεψε. Δεν υπάρχει θέμα... οφσάιντ, κανονικό το γκολ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

φφσδφσδφσφδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Γκολ νούμερο 13 για τον... σούπερ Ζάιρο. Η Πάφος βρίσκει γρήγορο γκολ και κάνει ιδανική αρχή στο ματς. Kακό ξεκίνημα για την ομάδα του Μακρίδη που δεν είχε σωστή ανασταλτική συμπεριφορά και βρίσκεται από νωρίς με τη πλάτη στο τοίχο.

-15 λεπτά, χωρίς άλλη ευκαιρία μετά το γκολ.

-16' Διπλή ευκαιρία η Πάφος για το 2-0! Πρώτα ο Ζάιρο το πλασέ από διαγώνια δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε ασταθώς, ακολούθησε σέντρα του Αμπντουραχίμι, ο Ζάιρο ξανά σε θέση βολής έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στο έδαφος και πάνω απ' τα δοκάρια.

-20' Κίτρινη στον Ζουνίνιο για φάουλ στον Βα.

-22' Γυριστό σουτ του Πίττα μέσα στην περιοχή, ο Κανέ ήταν εκεί και έβγαλε την άμυνα.

-Μισή ώρα αγώνα. Ακίνδυνος ο Απόλλωνας μέχρι στιγμής παρόλο ότι έχει την υπεροχή στην κατοχή.

-31' Μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι. Ο Ουάρντα σέντραρε, ο Βα έκανε την κεφαλιά, ο Άντος έβγαλε αρχικά την πολύ δύσκολη απόκρουση, ο Βα επανέφερε, ο Κβίντα γύρισε εξ επαφής τη μπάλα στον Άντος και αυτός μάζεψε.

ρεγεργερ

-Έξαλλες διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα, ότι ο Κβίντα έκανε πάσα στον Άντος και έπρεπε να δοθεί έμμεσο φάουλ.

-Εξετάζεται από το VAR η πιθανότητα για πέναλτι, για χέρι του Ζουνίνιο στο 2ο γύρισμα του Βα.

-Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν υπάρχει πέναλτι όπως αποφασίστηκε.

- 35' Άνοιγμα του Ζάιρο στον Χέσταντ, ο Χαμάς είχε τον έλεγχο, ο Νορβηγός έκλεψε τη μπάλα, μπήκε περιοχή, έκανε σέντρα-σουτ αλλά η προσπάθεια του περνά παράλληλα της εστίας.

- 41' Βαθιά μπαλιά Ρομπέρζ προς το μέρος του Ουάρντα, ο Ικόκο βάζει το κορμί του και προστατεύει την μπάλα που περνά άουτ.

- 43' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC! O Μπαίριτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε το βολέ, η μπάλα κτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια έρχεται στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς. Άγγιξε το 2-0 η Πάφος.

Ημίχρονο. Μπροστά η Πάφος με 1-0. Από 5 τελικές οι δυο ομάδες, στο 59% η κατοχή για τον Απόλλωνα, στο 41% για την ομάδα του Μπεργκ.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Ο Ζουνίνιο ασκεί πίεση στον Βα, ο Ανγκολέζος πέφτει στο έδαφος, δείχνει την άσπρη βούλα ο Θεουλή. Ελέγχθηκε η φάση, κανονικά το πέναλτι.

- 49' Ο Σαχάρ πίσω από τη μπάλα.

- 49' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας κα 1-1! Ο Σαχάρ! Εύστοχος ο Ισραηλινός μέσος, νικά τον Άντος. Πανηγύρια στη Δυτική κερκίδα που ξεσπά σε πανηγυρισμούς. Στα ίσα το ντέρμπι.

σδφσδφσφσδφσ

- 50' Φωνές από πλευράς Πάφου για απόφαση του ρεφ να μην αφήσει πλεονέκτημα στο φάουλ του Ντράγκομιρ και ενώ ο Ζάιρο έφευγε επικίνδυνα στη κόντρα.

- 54' Κίτρινη στον Σαχάρ.

- 56' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-2! Ο Χέντι! Κόρνερ του Κολ, ο Νιγηριανός παίρνει το κεφάλι και νικά τον Άντος. Θα ελεγχθεί η φάση από τον VAR για οφσάιντ στον Βα.

φγφδγδφδφγδφ

- 58' ΟΦΣΑΙΝΤ! Δεν μετρά το γκολ του Απόλλωνα. Εκτεθειμένος ο Βα που επηρέασε τον Άντος. Φαίνεται να ακουμπά και την μπάλα ο Ανγολέζος.

- 61' Κόντρα της Πάφος FC, ο Ναμέ δίνει στον Ζάιρο αυτός αλλάζει παιχνίδι για τον Αμπντουραχίμι που πιάνει αμέσως το σουτ, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς.

- 62' Θέμα... με Κολ, στο έδαφος ο Αργεντινός, θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Αλεσάμι. Αναγκαστική.

δφγδφγδφγδγδφγγ

- 69' ΓΚΟΛ η Πάφος και 2-1! Ο Ναμ! Φοβερό γκολ από τον Σενεγαλέζο! Από πλάγια θέση με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς. Υπέροχο γκολ!

σδφσδφσδσδφσδ

- 70' Μικρή εστία... έντασης ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων, έσβησε άμεσα...

δφγδφγδφγδφγδφ

- 71' Κίτρινη ο Ναμ, θα γίνει αλλαγή, ο Πελάζιο θα πάρει τη θέση του. Έξω και ο Αμπντουραχίμι, μέσα ο Μπετανκόρ.

- 78' Ο Ντιγκινί στη θέση του Ουάρντα.

- 80' Kίτρινη στον Πεϊμπέρνς.

- 82' Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Μακρίδης, Νταμπό-Ίλιεφ θα περάσουν σε πολύ λίγο...

- 84' Οι Βα και Χέντι περνούν εκτός.

- 85' Στο έδαφος ο Ζαίρο, αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού.

- 86΄ Οκ ο Βραζιλιάνος.

- 87' Κίτρινη ο Πελάζιο για φάουλ στον Πίττα. Κίτρινη και στον Πίττα

- 90' Ο Βαλακάρι στη θέση του Ζάιρο.

Καθυστερήσεις - 5'

- 90+2' Συρτό σουτ του Μπετανκόρ, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

- 90+3' Κεφαλιά του Νταμπό, μαζεύει ο Άντος.

- 90+5' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-2! Ο Χαμάς! Χαμός στο γκολ, έξαλλοι πανηγυρισμοί.Κόκκινη κάρτα στον Πεϊμπέρνς με 2η κίτρινη.

Ο Χαμάς έκανε την φαλτσαριστή σέντρα μέσα στη καρδιά της περιοχής, οι Νταμπό-Ντιγκινί έκαναν προσπάθεια για κεφαλιά, η μπάλα στα δίχτυα.

- 90+7' ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΓΚΟΛ. ΑΝΑΜΟΝΗ.