ΑΝΑΤΡΟΠΗ-ΝΙΚΗ για Πάφο/ Ήττα με ΦΩΝΕΣ για Απόλλωνα (Φώτος)

Παιχνίδι με ένταση και σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στο "Στέλιος Κυριακίδης". Πέντε γκολ, ανατροπές, ευκαιρίες, διαμαρτυρίες, αποβολή και την Πάφο νικήτρια στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα! Στο παιχνίδι για την 14η αγωνιστική, το οποίο διακόπηκε με το που άρχισε λόγω βλάβης στον φωτισμό του γηπέδου και συνεχίστηκε σήμερα (12/02), η Παφιακή ομάδα επικράτησε με 3-2 αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 και 1-2! Ο Παπουλής... άνοιξε το σκορ, ο Βα ισοφάρισε, ο Πίττας έκανε το 1-2, ο Καμπράλ ισοφάρισε ξανά και ο Αντωνίου στο 74'. Πολλά παράπονα για την διαιτησία του Γιώργου Νικολάου απ' τον Απόλλωνα ο οποίος ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιαννιώτα (απ' ευθείας κόκκινη). ***ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα υπάρχει ανάλυση όλων των φάσεων απ' τον ΡΕΦΙΝΙΟ.

-Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το ματς η Πάφος. Λαφράνς και Λελιούκιν στις θέσεις των τραυματιών Γουίλιαμς και Πάντσεον. Μία διαθέσιμη αλλαγή έμεινε για τους γηπεδούχους.

-2' Έναρξη με πλάγιο άουτ για τον Απόλλωνα.

-4' Κρατά μπάλα στα πρώτα λεπτά ο Απόλλωνας.

-5' Αντεπίθεση για την Πάφο και κάθετη του Βα προς τον Καμπράλ, έδιωξε σωστά ο Σελίμοβιτς.

-8' Πρώτη τελική στο ματς. Σέντρα του Αγκίρε από αριστερά, κεφαλιά του Πίττα, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

-12' Αυξάνει την πίεση του ο Απόλλωνας, γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή του Πέτρου.

-15' Σουτ του Παπουλή από καλή θέση εντός περιοχής, ο Αραγιούρι έβαλε σωστά το σώμα του και έδιωξε.

-16' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή! Ο Σακέτι προσπάθησε να περάσει στον Παπουλή, ο Λελιούκιν έκανε την προβολή αλλά η μπάλα χτύπησε στον συμπαίκτη του τον Αραγιούρι και στρώθηκε στον αρχηγό του Απόλλωνα που πλάσαρε εύστοχα απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 0-1! Στο ξεκίνημα της φάσης οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Σακέτι και απ' τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι όντως χτύπησε στο χέρι του η μπάλα. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-20' Ανέβηκε μέτρα η Πάφος, ψάχνει αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε.

-25' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου, Πίττας και Παπουλής δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν.

-30' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Βα! Υπέροχο σε δημιουργία γκολ! Ο Μπεσάρα απ' τον κεντρικό άξονα βλέποντας την κίνηση του Καμπράλ πέρασε κάθετη πάσα, αυτός πάτησε στον Βα που ερχόμενος από πίσω πλάσαρε εύστοχα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-36' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Λαφράνς για τράβηγμα στον Γιαννιώτα. Ήταν στο όριο, τις έκανε τρεις και θα απουσιάσει απ' το επόμενο ματς με την ΕΝΠ.

-37' Πολύ άστοχο το σουτ του Γιαννιώτα από μακριά.

-39' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο! Ιδανική αντεπίθεση, ο Βα πέρασε στον Σιρόκ που βρέθηκε απέναντι στον Μολ αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

-41' Κίτρινη στον Αντωνιάδη, για μαρκάρισμα από πίσω στον Καμπράλ.

-45+1' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα! Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στέλνοντας στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Αντωνίου δεν μπόρεσε να διώξει και ο Πίττας πλάσαρε εύστοχα για το 1-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-45+2' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Καμπράλ! Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Βα πέρασε τον Σελίμοβιτς στο σπριντ και έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Καμπράλ με εύστοχο πλασέ ισοφάρισε άμεσα σε 2-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-Τέλος ημιχρόνου.

-Διαβάστε ΕΔΩ για το σπάνιο στατιστικό του πρώτου μέρους.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-49' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Βα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, δεν είχε αντίπαλο μπροστά του αλλά η πάσα που επιχείρησε προς τον Καμπράλ ανακόπηκε σωτήρια απ' τον Σελίμοβιτς.

-50' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Γύρισμα του Γιαννιώτα από δεξιά, ο Αραγιούρι έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-52' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Περέιρα αντί Αγκίρε και Γιούστε αντί Αντωνιάδη.

-57' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο (οι άλλες δύο έγιναν πριν την επανέναρξη του μας). Γκοντάρτ αντί Καμπράλ.

-57' Κίτρινη σε Καμπράλ που δεν βγήκε εκτός γηπέδου απ' το σημείο που του υπέδειξε ο ρεφ, για την αλλαγή του.

-58' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Βα.

-64' Κίτρινη στον Σαρδινέρο για φάουλ στον Καμπράλ.

-66' Λάθος του Μολ, βγήκε απ' την περιοχή του αλλά δεν χειρίστηκε σωστά την μπάλα και χρειάστηκε το τάκλιν... αυτοθυσίας του Σελίμοβιτς για να γλυτώσει ο Απόλλωνας.

-72΄Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Βασιλείου αντί Σαρδινέρο.

-73' Κίτρινη και στον Σάλαϊ.

-74' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Αντωνίου! Εκτέλεση φάουλ από δεξιά με τον Καμπράλ, η άμυνα του Απόλλωνα αδράνησε και δεν έδιωξε με τον Αντωνίου να επωφελείται, να κατεβάζει και να σκοράρει από κοντά με προβολή για την ανατροπή! Απ' τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο σκόρερ στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ βρήκε την μπάλα το χέρι. Ήταν εντός περιοχής και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει. (ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα υπάρχει ανάλυση όλων των φάσεων απ' τον ΡΕΦΙΝΙΟ)

-79' Σκόραρε ο Απόλλωνας αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Ο Πέδρο σέντραρε από δεξιά, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως ο ρεφ Γιώργος Νικολάου ακύρωσε το γκολ για σπρώξιμο του Πίττα στον Αντωνίου. (ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα υπάρχει ανάλυση όλων των φάσεων απ' τον ΡΕΦΙΝΙΟ)

-80' Κίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή για διαμαρτυρίες στην τελευταία φάση.

-82' Ο Σωφρόνης έστειλε μπροστά Γιούστε και Σελίμοβιτς. Όλα για όλα για τον Απόλλωνα.

-86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Προβολή του Πίττα από κοντά, μεγάλη επέμβαση του Πέτρου.

-87' Ζητά πέναλτι ο Απόλλωνας για μαρκάρισμα του Λελιούκιν στον Πέδρο. Φάνηκε ότι υπήρχε παράβαση και ήταν εντός περιοχής. (ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα υπάρχει ανάλυση όλων των φάσεων απ' τον ΡΕΦΙΝΙΟ)

-88' Απ' ευθείας κόκκινη στον Γιαννιώτα για διαμαρτυρίες στην φάση που ζήτησε πέναλτι ο Απόλλλωνας. Απ' το replay φάνηκε να σπρώχνει τον ρεφ. (ΑΡΓΟΤΕΡΑ θα υπάρχει ανάλυση όλων των φάσεων απ' τον ΡΕΦΙΝΙΟ)

-90+1' Ο Γκοντάρτ έφυγε μόνος απ' το κέντρο και έφτασε απέναντι στον Μολ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

-90+4' Κεφαλιά του Γιούστε, ο Πέτρου ήταν εκτός εστίας αλλά ο Πανός έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή τέρματος!

-Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ FC: Πέτρου, Αντωνίου, Γουίλιαμς (Λαφράνς 2'), Σιρόκ, Μπεσάρα, Πανός, Φιλιώτης, Αραγιούρι, Βα, Πάντσεον (Λελιούκιν 2'), Καμπράλ (57'Γκοντάρντ)

Στον πάγκο: Ρέινολντ, Γκοντάρντ, Ολιβέρο

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Πέδρο, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς (52'Γιούστε), Αντωνιάδης, Σακέτι, Αγκίρε (52'Περέιρα), Παπουλής, Σαρντινέρο (72'Βασιλείου), Γιαννιώτας, Πίττας.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Βασιλείου, Περέιρα, Γιούστε, Χαραλάμπους, Φλουρής, Τσολάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαφράνς (3η), Καμπράλ /Αντωνιάδης, Σακέτι, Σαρδινέρο, Σάλαϊ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Γιαννιώτας.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος