"ΠΡΑΣΙΝΟ" το ντέρμπι με Τιάγκο! (Φώτος)

"ΠΡΑΣΙΝΟ" το ντέρμπι με Τιάγκο!  (Φώτος)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιάγκο που σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ομόνοιας, οι "πράσινοι" ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε στο "ΓΣΠ" τον Απόλλωνα και με ένα γκολ του Τιάγκο στο 49' έφτασε στην μεγάλη νίκη. Πολύ ωραίο ντέρμπι, με αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια ο έως τώρα απολογισμός της Ομόνοιας, μία νίκη και μία ήττα αυτός του Απόλλωνα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι από νωρίς στο γήπεδο και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από τις κερκίδες και τον κόσμο στο "ΓΣΠ".

-Έναρξη.

-3' Διάθεση για να ασκήσει πίεση ψηλά δείχνει η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-7' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, η Ομόνοια κρατά λίγο περισσότερο την μπάλα αλλά χωρίς κάποια τελική στο ματς.

-10' Δοκιμάζει περισσότερο από δεξιά η Ομόνοια με τους Μαυρία και Χριστοφή.

-15' Άρχισε να μειώνεται κάπως ο καλός ρυθμός του ξεκινήματος. Χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής.

-17' Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Πρώτη φάση στον αγώνα, μετά από αβίαστο λάθος του Λούφτνερ, ο Ζελάγια επωφελήθηκε και πέρασε στον Γιαννιώτα που στο τετ α τετ με τον Ουζόχο δεν βρήκε στόχο, αφού το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

-18' Άμεση... απάντηση στις χαμένες ευκαιρίες για την Ομόνοια, με τον Τιάγκο να δοκιμάζει δις με το αριστερό εντός περιοχής αλλά και στις δύο περιπτώσεις του σουτ του κόντραρε.

-20' Στο έδαφος ο Πίττας, στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ζήτησε πέναλτι ο νεαρός άσος του Απόλλωνα, "παίζεται" απ' τον διαιτητή Λούκα Σωτηρίου.

-21' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Βίτορ Γκόμες έκανε την προβολή και ο Μολ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-23' Λάθος γύρισμα του Γκόμεθ προς τον Ουζόχο, ο Πίττας διεκδίκησε και έβαλε την κόντρα στο διώξιμο του γκολκίπερ της Ομόνοιας, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

-27' Μακρινό φάουλ του Μάρκοβιτς, η μπάλα... έσκασε μπροστά στον Ουζόχο ο οποίος έδιωξε με δυσκολία.

-33' Ωραίο άνοιγμα του Χάμπου με μπαλιά 25-30 μέτρων στον Αγκίρε από αριστερά, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως το πλασέ του Πίττα ήταν άστοχο.

-37' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, ο Πίττας για φάουλ στον Μαυρία.

-38' Κίτρινη και στον Γκόμεθ για φάουλ στον Καρ.

-42' Σουτ του Χάμπου από καλή θέση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα έξω.

-44' Τρίτη κίτρινη στο ματς. Ο Χάμπος για κράτημα στον Τιάγκο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-47' Λάθος του Σελίμοβιτς, ο Τιάγκο πέρασε στον Ντάρμπισαϊρ όμως του σουτ του με το αριστερό δεν ήταν καλό και μπλόκαρε ο Μολ.

-49' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τιάγκο! Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το β' μέρος η Ομόνοια. Μακρινό πλάγιο από αριστερά του Λέζιακς και λανθασμένη αντίδραση στην αμυντική γραμμή του Απόλλωνα. Ο Εζρά έγινε κάτοχος και έκανε το σουτ, ο Μολ έδιωξε αλλά η μπάλα έφτασε στον Τιάγκο που σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

-53' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Διαγώνια κίνηση του Εζρά από αριστερά και δεξί σουτ, μπλόκαρε σταθερά ο Μολ.

-57 Φοβερή ευκαιρία για την Ομόνοια! Σουτ του Τιάγκο, απέκρουσε αλλά όχι σταθερά ο Μολ. Η μπάλα... έσκασε μπροστά στον Ντάρμπισαϊρ όμως το πλασέ του από το ύψος της μικρής περιοχής ήταν άστοχο.

-58' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Πλασέ του Γιαννιώτα από αριστερά εντός περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ουζόχο.

-61' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, για τον Απόλλωνα. Γκακπέ αντί Καρ.

-69' Διπλό... στοπ απ' τον Ουζόχο. Ο Λούφτνερ έκανε το λάθος, ο Ζελάγια γύρισε στον Γκάκπε που δοκίμασε να σκοράρει δις, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Ουζόχο είπε "όχι".

-71' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Χούμποκαν και Κακουλλής αντί Εζρά και Χριστοφή.

-72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαρδινέρο αντί Πίττα.

-74' Κίτρινη στον Λούφτνερ.

-76' Άστοχος ο Ζελάγια από καλή θέση, με το σουτ του να φεύγει ψηλά.

-80' Αυξάνει την πίεση του ο Απόλλωνας, γυροφέρνει έξω από την περιοχή της Ομόνοιας.

-85' Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

-89' Κεφαλιά του Ζελάγια, δύσκολα ο Ουζόχο.

-90+4' Κίτρινη στον Ζελάγια για διαμαρτυρίες.

-90+5' Μέσα ο Κούσουλος, έξω ο Ντάρμπισαϊρ.

-Τέλος αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Χριστοφή (71'Χούμποκαν), Εζρά (71'Κακουλής), Ντάρμπισαϊρ(90+5'Κούσουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Σελίμοβιτς, Πίττας (72'Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Αγκίρε, Γιαννιώτα, Κυριάκου, Γιούστε, Καρ (61'Γκακπέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμεθ, Λούφτνερ / Πίττας, Χάμπος, Ζελάγια.

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου
Α’ Βοηθός: Ανδρέας Π. Ανδρέου
Β’ Βοηθός: Πέτρος Πέτρου
4ος: Λεόντιος Τράττου