Πρεμιέρα με... ΓΚΕΛΑ για Απόλλωνα! (φώτος)

Αφυπνίστηκε στο β’ μέρος, ισοφάρισε με Νταμπό αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας. Η πολύ καλά οργανωμένη Δόξα υποχρέωσε την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή στην πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών (1-1). Προηγήθηκε η προσφυγική ομάδα με τον Εγγλέζου μετά από σοβαρό λάθος του Μολ, ο Νταμπό στο 55’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ένα λεπτό νωρίτερα η ομάδα του Σακκά έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 αλλά ο Μολ ρέφαρε… το λάθος και έσωσε τον Απόλλωνα. Δυο αναγκαστικές αλλαγές για Αυγουστή, οι Πέδρο-Βασιλείου αποχώρησαν στο πρώτο 20λεπτο και έβαλαν στην πρίζα… τους ιθύνοντες του τεχνικού επιτελείου ενόψει Saburtalo. Μέτρια παρουσία για Απόλλωνα που χαράμισε… ένα ημίχρονο, στο δεύτερο σοβαρεύτηκε αλλά δεν βρήκε το νικητήριο γκολ. Μετά την έκπληξη στο ΓΣΠ, ακολουθεί αυτή στο Τσίρειο κάτι που αποδεικνύει πως το φετινό πρωτάθλημα θα είναι ακόμη πιο ανταγωνιστικό από πέρσι. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Μονόλεπτος σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα εις μνήμη του Κρίστη Βέβη.

δφγδφγδγδγδφγγδφ

- Έναρξη στο ματς

- 2' Ανέβασμα του Πέδρο από τα δεξιά, σουτ του Ψύχα η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

- 4' Με μια πρώτη ματιά βλέπουμε τον Ψύχα να πηγαίνει στο δεξί άκρο, ο Πίττας στο αριστερό, ο Ντιγκινί πίσω από τον Νταμπό.

- 7' Εκτός για λίγο ο Πέδρο, ένα μικρο-πρόβλημα στον μηρό, το επιτελείο του Απόλλωνα κοντά στον Πορτογάλο.

- 8' Μέσα ο Πέδρο αλλά δεν πατά καλά.

- 9' Πάμε σε αλλαγή, ο Φιλιώτης θα πάρει την θέση του Πορτογάλου.

- 17' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή στον Απόλλωνα. Ο Βασιλείου δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς. Τη θέση του Κύπριου μπακ παίρνει ο Σάλαι.

δφγφγδφγγδγφ

- 18' Ευκαιρία για την Δόξα, ο Σαντίκ σε πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να απειλήσει.

- 22' Κίτρινη στον Σακέτι, ο Αργεντινός ανέτρεψε τον Κέβιν Ολιβέρα που έφευγε στην κόντρα.

- 24' Οργανωμένη η Δόξα, επηρεασμένος ο Απόλλωνας από τις αναγκαστικές αλλαγές. Προσπαθούν οι ποδοσφαιριστές του Σ. Αυγουστή να βρουν ρυθμό.

- 25' Σουτ του Ντιγκινί εκτός περιοχής, πέφτει και μαζεύει ο Σισκόφσκι.

- 32΄ Κίτρινη για Ρομπέρζ. Ο Γάλλος με το χέρι ανατρέπει τον Καρλίτος που έφευγε από τα δεξιά και μπορούσε να γίνει επικίνδυνος.

- 33' ΓΚΟΛ η Δόξα και 0-1! Μεγάλο λάθος του Μολ, η μπάλα στα δίχτυα. Ο Εγγλέζου εκτέλεσε το φάουλ, ο Ελβετός πήγε να μαζέψει την μπάλα, αυτή του φεύγει μέσα από τα χέρια και καταλήγει στα δίχτυα. Λάθος εκτίμηση από τον κίπερ του Απόλλωνα.

- 36' Ο Σαντίκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, πήγε να ντριμπλάρει, πατάει την μπάλα και χάνει την ισορροπία του. Ο Σαντίκ μετά την επαναληπτική προβολή φαίνεται να είναι ελάχιστα πιο μπροστά.

- 39' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι, σκληρό μαρκάρισμα σε Φιλιώτη.

- 40' Κακό υπολογισμό ο Μολ, η Δόξα πήγε να βγάλει αντεπίθεση με 4 ποδοσφαιριστές, ο Οικονομίδης δεν προλαβαίνει να εκτελέσει. Επηρεασμένος ο Ελβετός κίπερ από το λάθος του...

- 42' Προωθημένη μπαλιά προς το μέρος του Νταμπό, ο Γάλλος πήγε να περάσει τον Μιντίκκη και να μπει στην περιοχή αλλά η προσπάθεια του δεν είχε αποτέλεσμα.

- 46' ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Σέντρα του Φιλιώτη, στην αγκαλιά του Σισκόφσκι.

Ημίχρονο

*Έχασε την συγκέντρωση του ο Απόλλωνας λόγω των δυο αναγκαστικών αλλαγών, η Δόξα πολύ καλά οργανωμένη βρίσκεται μπροστά στο σκορ και βάζει δύσκολα στην Λεμεσιανή ομάδα. Θα πρέπει να ανεβάσουν απόδοση οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή και κυρίως οι Ντιγκινί - Νταμπό.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Ωραία προσπάθεια του Ντένιτς, ο Σέρβος μπήκε στη περιοχή, επιχείρησε συρτό γύρισμα προς τον Νταμπό, κόρνερ κερδίζει ο Απόλλωνας.

- 49' Kυκλοφόρησε την μπάλα ο Απόλλωνας, από το ένα άκρο στο άλλο, ο Φιλιώτης ο τελικός κάτοχος, έκανε την σέντρα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 50' Ετοιμάζει την τρίτη και τελευταία αλλαγή ο Σωφρόνης, ο Ματέι θα πάρει την θέση του Ψύχα.

- 52' Γίνεται η αλλαγή. Ο Ρουμάνος στη θέση του Ψύχα.

- 53' Απείλησε ο Απόλλωνας, τρομερή άμυνα του Μουκτάρη σε κόρνερ. Ο Νταμπό έφυγε στον χώρο, ο Γάλλος μοίρασε στο ύψος της περιοχής στον Πίττα, ο Κύπριος διεθνής το σουτ, αλλά ο Μουκτάρης πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

- 54' Μεγάλη ευκαιρία η Δόξα! Ο Καρλίτος τετ α τετ απέναντι από τον Μολ, ο Ελβετός αποκρούει το σουτ! Ο Μολ κράτησε το 0-1.

- 55' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-1!!! Ο Νταμπό με το κεφάλι ισοφαρίζει. Ο Ντιγκινί από τα αριστερά, σέντραρε ο Νταμπό πετάχτηκε και κάρφωσε στον Σισκόφσκι! Γαλλική... συνεργασία το γκολ ισοφάρισης.

- 56' Ο Απόλλωνας κινδύνεψε για το 0-2, ο Μολ έκανε την μεγάλη απόκρουση και στην επόμενη φάση ο Νταμπό ισοφαρίζει. Σπουδαίο ματς στο Τσίρειο.

- 60' Ατομική προσπάθεια του Ντιγκινί, βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα στα σώματα.

- 63' Φάση διαρκείας στον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί έψαξε κάθετα τον Πίττα, η μπάλα κόλλησε... στην περιοχή, ο Γάλλος πήγε να επωφεληθεί, ο Μιντίκκης την υστάτη διώχνει σε κόρνερ.

- 64΄ Κίτρινη στον Μέσκα

- 65' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, ο Ρομπέρζ μετά από εκτέλεση κόρνερ, βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια θέση, το σουτ παράλληλα της εστίας!

- 67' Βγαίνει και καθαρίζει ο Σισκόφσκι πριν γίνει επικίνδυνος ο Πίττας

- 70' Πιέζει ο Απόλλωνας για το 2ο γκολ, η Δόξα αμύνεται και κρατάει το ισόπαλο 1-1.

- 70' Cooling break

- 73' Η μπάλα στον Απόλλωνα, η ομάδα του Σακκά πίσω από το κέντρο...

- 74' Ωραία πάσα του Σακέτι στον Νταμπό, ο Γάλλος μπροστά από τον Σισκόφσκι δεν προλαβαίνει την μπάλα, μαζεύει ο κίπερ της Δόξας.

- 75' Συρτό σουτ του Ματέι, δεν κινδυνεύει η εστία της Δόξας.

- 76' Ντιγκινί στον Φιλιώτη, ο Κύπριος μπακ μοιράζει στον Ματέι μέσα στην περιοχή, ο Ρουμάνος γυρίζει και πλασάρει η μπάλα στα σώματα.

- 77' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, ο Νταμπό από πλάγια θέση απέναντι στον Σισκόφσκι, το πλασέ άουτ!

- 83' Προσπάθησε να επιτεθεί ο Φιλιώτης, κάνει επιθετικό φάουλ, ανάσα για Δόξα.

- 85' Στο έδαφος ο Τραϊτσέφσκι. Τη θέση του θα πάρει ο Πάντιτς.

- 89' Στο έδαφος ο Σισκόφσκι, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.