Έκανε το καθήκον του και... βλέπει ΑΕΛ! (Φώτος)

Έκανε το καθήκον του και... βλέπει ΑΕΛ!  (Φώτος)

Έκανε το καθήκον του ο Απόλλωνας το βράδυ της Τετάρτης (22/09). Η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε στο «Τσίρειο» την Ολυμπιάς Λυμπιών στο πλαίσιο του Α’ γύρου του Κυπέλλου Coca Cola και εξασφάλισε την πρόκριση με νίκη 3-1. Στορ, Αλεσάμι και Ιντζία οι σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 (ήταν σκορ ημιχρόνου) ο Ηρακλέους. Εντεκάδα με εννέα αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ απ’ τον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, έδωσε… ανάσες σε πολλούς βασικούς και χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αρκετά λεπτά στα προηγούμενα παιχνίδια. Πρόκριση στο Κύπελλο και τώρα… ΑΕΛ για τον Απόλλωνα, αφού την Κυριακή (26/09) θα έχουμε Λεμεσιανό ντέρμπι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

-Η διάταξη του Απόλλωνα: Δίδυμο στα στόπερ οι Γουέλινγκτον -  Μαλεκκίδης, δεξί μπακ ο Μαυρίας και αριστερό ο Αλεσάμι. Αμυντικά χαφ οι Γιοβάνοβιτς και Σπόλιαριτς, δεξί χαφ ο Παπουνασβίλι, αριστερό χαφ ο Χαμάς και επιθετικό δίδυμο οι Ίντζια - Στορ.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, ο Απόλλωνας έχει την κατοχή.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Κάποιες προϋποθέσεις για τον Απόλλωνα αλλά χωρίς κάποια αξιόλογη τελική.

-13' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Στορ! Μαυρίας και Ιντζία συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Στορ με προβολή νίκησε τον Αντωνίου για το 1-0!

ςργρ5γ

-16' Κίτρινη στον Ντζάι, φάουλ στο Στορ.

-19' Καλό σουτ του Κάστρο, η μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-28' ΓΚΟΛ για την Ολυμπιάς με τον Ηρακλέους! Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Ηρακλέους, δεν μπόρεσαν να διώξουν οι αμυντικοί και από κοντά νίκησε τον Δημητρίου για το 1-1!

η6τυ5η

-35' Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας για χέρι του Κατσιάμη. "Παίζεται" απ' τον ρεφ.

-36' Δυνατό σουτ του Παπουνασβίλι, σε κόρνερ ο Αντωνίου.

-47' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Αλεσάμι! Ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Αντωνίου για το 2-1!

-49' Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε ο Μαλεκκίδης πριν γίνει επικίνδυνος ο Ηρακλέους

-51' Ζήτησε πέναλτι η Ολυμπιάς για χέρι σε μελέ στην περιοχή του Απόλλωνα.

-60' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ρομπέρζ και Ίλιεφ μέσα, Γιοβάνοβιτς και Χαμάς έξω.

-61' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Σκόρερ ο Ιντζία με κεφαλιά!

-66' Σέντρα του Μαυρία, από κοντά ο Ιντζία δεν μπόρεσε να... νίκησει για δεύτερη φορά τον Αντώνιου.

-74' Εξαιρετική μεταβίβαση του Αλεσάμι στο Στορ, ο Σλοβένος με κεφαλιά βρήκε τον Πίττα, κόντραρε σε κόρνερ το τελείωμα του διεθνή άσου.

-89' Κίτρινη στον Ρομπέρζ για ένα απλό φάουλ, έντονες διαμαρτυρίες.

-Τέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Μαυρίας (73'Φιλιώτης), Γουέλινγκτον, Μαλεκκίδης, Αλεσάμι, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς (79'Ζράντι), Γιοβάνοβιτς (60'Ρομπέρζ), Χαμάς (60'Κολ), Ιντζία (73'Πίττας), Στορ.

Στον πάγκο οι: Ντουρίν, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Κολ, Ζράντι, Πίττας, Ίλιεφ, Γιάνγκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ: Αντωνίου, Παρδίνιας, Κατσιάμης, Μήτσης, Μουσκή (46'Μαρτίνς), Πάντα (55'Παπαπερικλέους), Μιχαήλ (55'Γιωρκάτζιης), Ηρακλέους(55'Γαβγελάντζε), Ντζάι, Κάστρο, Βούρκου (64'Φιλίππου).

Στον πάγκο: Ματέους, Παπαπερικλέους, Μαρτίνς, Φωκάς, Πλάζνικ, Λουσέρο, Θεράποντος, Γιωρκάτζιης, Καουράνης, Γαβγελάντζε, Βαρνάβα, Φιλίππου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ / Ντζάι.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Ανδρέας