Άρης - Απόλλων: Του έσπασε το αήττητο και... έπιασε κορυφή! (φωτος)

Μεγάλος νικητής του Σαββατιάτικου ντέρμπι κόντρα στον Άρη ο Απόλλωνας. Οι γαλάζιοι με το πρώτο γκολ του Κοστάκε στο πρωτάθλημα κέρδισαν τον Άρη με 1-0 και με 12 βαθμούς πάτησαν κορυφή. Από την άλλη ο Άρης γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σαβό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας έφτιαξε ευκαιρίες και σε μια από αυτές πήρε την ουσία με τον Κοστάκε στο 10ο λεπτό που ήταν αρκετό για να του δώσει και τη νίκη.

Καλύτερα μπήκε στο β’ μέρος ο Άρης στα αρχικά στάδια ωστόσο δεν κατάφερε να φτιάξει την κλασική ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσα.
Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Απόλλωνας πατούσε καλύτερα και θα μπορούσε να τελειώσει και πιο γρήγορα τον αγώνα.

σδααδ

-1' Άρχισε ο αγώνας.

σσδ

-3' Κόρνερ για τον Άρη, περνά ανεκμετάλλευτο.

γφγγ

-8' Λάθος διώξιμο από τον Βανά η μπάλα πάνω στον Κοστάκε και καταλήγει έξω.

-9' Σουτ του Μπένγκστον πάνω στον Λέουβενμπεργκ.

-10' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Απόλλωνα με τον Κοστάκε. Από αριστερά ο Αμπντουραχίμι έδωσε στον Μάρκες και αυτός πιο δεξία στον Κοστάκε ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βανά Άλβες για το 0-1.

ηξηξ

-16' Νέα δεδομένα στο "AλφαΜέγα" με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα, περιμένουμε την αντίδραση του Άρη.

ξκλξξ

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερος ο Απόλλωνας στα αρχικά στάδια του αγώνα. έβαλε πίεση, πέτυχε γκολ με τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει. Αρκετά καλός και αμυντικά ο Απόλλωνας κρατώντας τους παίκτες του Σπιλέφσκι μακριά από την περιοχή του Λέουβενμπεργκ.

-26' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Κακόριν να κάνει την προβολή πάνω στον Λέουβενμπεργκ η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμη για τον Άρη.

-27' Κίτρινη στον Μπαμπίκα.

cvcbvbcv

-31' Κεφαλιά του Στεπίνσκι η μπάλα έξω. Ευκαιρία για τον Άρη.

-36' Κίτρινη στον Νταρίκουα.

-38' Διπλή επέμβαση ο Βανά σε προσπάθεια του Πέρετζ από πολύ κοντά.

γηγφη

43' Σκοράρει ο Άρης με Μπαμπίκα. Η φάση εξετάζεται και από VAR.  Άκυρο το γκολ του Άρη αφού μετά από την εξέταση του VAR κρίθηκε πως η μπάλα πέρασε εκτός από το γύρισμα του Μπαμπίκα.

Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος Α' μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγές για τον Άρη εκτός οι Μπένγκτσον και Μπράουν στις θέσεις τους οι Σζόκε και Μόντνορ.

-50' Κίτρινη στον Αμπντουραχίμι.

γηξγη

-52' Καλύτερα πατά ο Άρη στο β' μέρος. Κρατά μπάλα και φτιάχνει προϋποθέσεις μπροστά στην εστία του Λέουβενμπεργκ.

-58' Αλλαγές για τον Απόλλωνα εκτός οι Πέρετζ και Αμπντουραχίμι στις θέσεις τοους οι Βαλμπουενά και Βάργκα.

-62' Αλλαγές για τον Άρης εκτός οι Κακόριν και Μπαμπίκα στις θέσεις τους οι Γκομίς και Μαγιαμπέλα.

δφγδγ

-64' Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες από κοντά να αστοχεί με πλασέ.

-65' Μαγική πάσα του Βαλμπουενά στον Κοστάκε, φάτσα με τον Βανά ο Βραζιλιάνος του λέει "όχι". Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

-68' Καλό σουτ του Κόλ λίγο πάνω από την εστία του Βανά Άλβες.

-70' Κίτρινη στον Γκομίς.

-71' Αλλαγή για τον Άρη εκτός ο Στεπίνσκι στη θέση του ο Σαβό.

(ΣΧΟΛΙΟ) Το τελευταίο 20λεπτό ανήκει στον Απόλλωνα. Μετά την αρχική πίεση του Άρη στις αρχές του β’ μέρους ο Απόλλωνας άντεξε και πλέον βγήκε μπροστά με αξιώσεις. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ κάτι που δεν πέτυχε ακόμη και ο Άρης είναι μέσα στο παιχνίδι.

-74' Αλλαγές για τον Απόλλωνα εκτός οι Κοστάκε και Μάρκες στις θέσεις τους οι Κρμέντσικ και Φιλιώτης.

δφφδφσ

80' Ο Σαβό με τον αγκώνα και σε προσπάθεια του να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή του Απόλλωνα βρίσκει στο πρόσωπο του Πεϊμπέρνς. Η φάση εξετάζεται και από το VAR. Κόκκινη στον παίκτη του Άρη.

-85' Σουτ του Βαλμπουενά στα χέρια του Βανά Άλβες η μπάλα.

-88' Αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός ο Χάμπος στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

Άλλα επτά λεπτά για το τέλος του ντέρμπι.