Στην κορυφή ο Απόλλωνας με τρίποντο-γκολ του Πίττα! (φώτος)

Ο Απόλλωνας πέρασε νικηφόρα από τη Λευκωσία κερδίζοντας με 1-0 τη Δόξα, για την πρεμιέρα του β΄ γύρου και ανέβηκε στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς, δύο περισσότερους από την ΑΕΛ. Η Δόξα έμεινε στην 8η θέση και στους 17 βαθμούς. "Χρυσός" σκόρερ για τον Απόλλωνα ο Ιωάννης Πίττας στο 51΄. Ιστορικό… το παιχνίδι στο Μακάρειο, το πρώτο με VAR στο πρωτάθλημά μας.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο χωρίς όμως να βρίσκει τους διαδρόμους προς την εστία του Παρασκευά. Στάθηκε πολύ καλά αμυντικά η Δόξα και ελάχιστα απείλησε ο Απόλλωνας. Ούτε η Δόξα έβαλε... δύσκολα στους "γαλάζιους". Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά και σκόραρε νωρίς με τον Πίττα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο. Ο Κύπριος διεθνής άσος συνέχισε με φόρα από το παιχνίδι με το Παραλίμνι και έφτασε τα πέντε γκολ. Ο Απόλλωνας κυριάρχισε για ένα 20λεπτο ενώ δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα όταν η Δόξα ανέβηκε ψηλά και έβαλε πίεση για το 1-1 προς το τέλος του αγώνα.

Ανησυχία στον Απόλλωνα για τον τραυματισμό του Σακέτι, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 26΄.

*Το VAR τσέκαρε σε χρόνο ρεκόρ ένα πέσιμο του Χάμπου στην περιοχή στο 32΄ για πέναλτι και δικαίωσε τον ρεφ που δεν… σφύριξε.

*Ο Ολιβέιρα σκόραρε για τη Δόξα στο 69΄ όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ ο Μέσκα κάτι που επιβεβαίωσε το VAR.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Έναρξη...

1΄ Κίτρινη στον Μουκτάρη για δυνατό φάουλ στον Πίττα

7΄ Πρώτο κόρνερ, εκτέλεσε ο Πέδρο, πέρασε ανεκμετάλλευτο

-Χωρίς κάτι το αξιόλογο... Ο Απόλλωνας θέλει να επιβάλει το δικό του ρυθμό

20΄ Πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα- Άστοχο τελείωμα από τον Πίττα, μέσα στην περιοχή πλάγια από αριστερά

23΄ Πρόβλημα με Σακέτι- Τραυματισμός στο μηρό σύμφωνα με τη Cytavision - Πάτησε άσχημα στο έδαφος

-Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Απόλλωνας

26΄ Ο Ντένιτς στη θέση του Σακέτι

32΄ Πέσιμο του Χάμπου στην περιοχή, σωστά δεν σφύριξε... πέναλτι ο ρεφ. Ούτε ο παίκτης του Απόλλωνας ζήτησε κάτι. Τσέκαραν... τη φάση στο βαν και σε χρόνο... ρεκόρ είπαν στο διαιτητή ότι δεν υπάρχει παράβαση. Ήταν εύκολη φάση

50΄ Σέντρα του Γιαννιώτα, δεν μπόρεσαν Ντιγκινί και Πίττας

51΄ ΓΚΟΛ/0-1 με τον Πίττα! Εκτέλεση κόρνερ από τον Πέδρο, η μπάλα έφτασε στον Πίττα που με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα

-Επιβεβαίωση από το VAR, σωστά μέτρησε το γκολ

55΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, πλασέ από τον Ματέι, απόκρουση από τον Παρασκευά

57΄ Νέα απόκρουση από τον Παρασκευά, σε δυνατό σουτ του Πίττα εκτός περιοχής

58΄ Άστοχος ο Ματέι μέσα στην περιοχή

-Ο Απόλλωνας είναι πάρα πολύ καλός στο β΄ ημίχρονο, καμία σχέση με την παρουσία του στο πρώτο μέρος. Φτιάχνει συνεχώς φάσεις ενώ έχει ήδη σκοράρει μια φορά. Δεν μπορεί η Δόξα να ακολουθήσει τον ρυθμό του Απόλλωνα

62΄ Κίτρινη στον Μέσκα

66΄ Φάση ξανά για τον Απόλλωνα, με Γιαννιώτα να εκτελεί μέσα στην περιοχή, ο Παρασκευά είχε ξανά την... απάντηση

67΄ Ολιβέιρα στη θέση του Χριστοφή

69΄ Σκοράρει η Δόξα με τον Ολιβέιρα, έφυγε από θέση οφσάιντ όμως ο Μέσκα που έβγαλε τη σέντρα. Υψωμένο το σημαιάκι του 2ου βοηθού διαιτητή Χρίστου Χρίστου

-Επιβεβαίωση από το VAR ότι σωστά δεν μέτρησε το γκολ

72΄ Ο Νταμπό στη θέση του Ματέι

76΄ Πρόβλημα τραυματισμού ο Τραϊτσέφσκι, ο Κίκας στη θέση του

77΄ Νέα αλλαγή για τη Δόξα, ο Κάρλος στη θέση του Φιρμίνο

79΄ Ο Σάλαϊ στη θέση του Βασιλείου, ίσως να αντιμετώπισε κάποιο μικρό πρόβλημα τραυματισμού ο έμπειρος μπακ του Απόλλωνα

83΄ Ισορροπημένο το παιχνίδι στα τελευταία 15 λεπτά περίπου, η Δόξα ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, ο Απόλλωνας διαχειρίζεται το προβάδισμα