Οθέλλος-Απόλλων: Νίκη μετά από 1,5 μήνα με… οδηγό τον Βαλμπουενά (φώτος)

Μετά από 5 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 3-0 τον Οθέλλο στο Αμμόχωστος. Δύο γκολ ο Βαλμπουενά, ένα ο Μπεσάρτ.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την πρωτοβουλία από την αρχή του αγώνα και μετά από κάποιες ευκαιρίες όπου ο Ταουντούλ είπε όχι τελικά στο 37’ ο Βαλμπουενά εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Πέρετζ και άνοιξε το σκορ.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ποντικό με τον ρεφ να υποδεικνύει παράβαση στο μαρκάρισμα από τον Ουεσλάτι. Κάτι που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς Οθέλλου.Το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ στο 49’ ο Βαλμπουενά φτάνοντας τα δύο γκολ στο ματς.

Στο 76’ ο Αμπντουραχίμι έγραψε τον επίλογο του αγώνα με το 3-0 μετά από λάθος του Ταουντούλ, ο οποίος πάντως ήταν εξαιρετικός προηγουμένως.

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 22 βαθμούς και στην 6η θέση. Ο Οθέλλος παρέμεινε στους 9 βαθμούς και την 12η θέση.

213

Η Βάνα Λειβαδιώτη στο γήπεδο, στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

Έναρξη του αγώνα

1' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με τον Κρμέντσικ να κάνει την κεφαλιά και τον Ταουντούλ να μπλοκάρει

8' Μακρινό σουτ του Χάμπο για τον Απόλλωνα, η μπάλα άουτ.

Έχει την κατοχή ο Απόλλωνας, κυκλοφορεί την μπάλα προσπαθώντας να βρει διαδρόμους προς την εστία.

10' Κεφαλιά του Σανγκαρέ, μπλόκαρε ο Λέουβενμπεργκ. Πρώτη προσπάθεια για τον Οθέλλο

υξυθ

16' Κεφαλιά του Γιάνσεν, καταλήγει άουτ. Κερδίζει μέτρα ο Οθέλλος με τους παίκτες του να κυκλοφορούν καλύτερα τα τελευταία λεπτά την μπάλα.

18' Μαρκάρισμα του Ράμος στον Κρμέντσικ. Φάουλ λίγο εκτός περιοχής. Αρχικά υπήρχαν διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Απόλλωνα για πέναλτι όμως φαίνεται καθαρά το μαρκάρισμα εκτός περιοχής.

19' Ο Βαλμπουενά εκτελεί απευθείας το φάουλ, η μπάλα καταλήγει άουτ.

ρτγτρ

22΄Απρόσεκτο δυνατό μαρκάρισμα του Κυριάκου στον Βαλμπουενά. Πάτημα από πίσω που ήταν για τουλάχιστον κίτρινη κάρτα. Ο Γάλλος διαμαρτύρεται στον ρεφ.

25' Κίτρινη στον Ναρντίνι για φάουλ στον Βαλμπουενά. Χάνει ένα από τους δύο από τους επόμενους αγώνες.

27' Κίτρινη τον Γιούρτσεβιτς για μαρκάρισμα στον Σταμούλη

29΄ Προβολή του Ναρτίνι σε γύρισμα του Γιάνσεν, στέλνει τη μπάλα έξω από καλή θέση.

31' Τρομερό μακρινό σουτ του Φιλιώτη, εξαιρετική απόκρουση από τον Ταουντούλ! Η πιο καλή φάση στο παιχνίδι.

35' Ψηλοκρεμαστό μακρινό σουτ του Βαλμπουενά, ο Ταουντούλ διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ!

37' ΓΚΟΛ, 0-1 ο Απόλλωνας! Σέντρα από τον Πέρετζ, ο Βαλμπουενά κατέβασε με το στήθος,  έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Οθέλλου για χέρι στο κατέβασμα της μπάλας από τον Γάλλο άσο

Εξέταση από το VAR.

Δεν υπάρχει χέρι, το γκολ μετράει κανονικά

41' Κίτρινη στον Ποπέσκου για σκληρό μαρκάρισμα στον Ποντικό.

43' Εντυπωσιακή σωτήρια απόκρουση του Λέουβενμπεργκ σε πλασέ του Ανάνγκ.

44' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Ποντικό να επιχειρεί το σουτ και ο Ταουντούλ να αποκρούει

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος ημιχρόνου

'Εναρξη β΄μέρους, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

48' Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Στην περιοχή ο Ποντικός, τσίμπησε την μπάλα ο παίκτης του Απόλλωνα, ο Ουεσλάτι ήταν κοντά του. Δεν φαίνεται κάτι στη φάση μέσα από τα ριπλέι.

Το VAR εξετάζει τη φάση

Δεν αλλάζει η απόφαση. Πέναλτι.

49' ΓΚΟΛ 0-2 εκτελεί εύστοχα ο Βαλμπουενά.

Κόκκινη σε μέλος του σταφ του Οθέλλου για διαμαρτυρίες προς τον ρεφ για το πέναλτι.

62' Μακρινό σουτ του Φιλιώτη για λίγο άουτ.

62' Αλλαγή για τον Οθέλλο, ο Σούτο στην θέση του Σανγκαρέ

64' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαγκάλ και Σπόλιαριτς στις θέσεις των Πέρετζ και Ποντικού

66' Καλή προϋπόθεση για τον Οθέλλο, πρόλαβε εντός περιοχής και έδιωξε ο Φιλιώτης

70' Μεγάλη φάση για τον Οθέλλο με τον Κυριάκου που από καλή θέση στην περιοχή δεν βρήκε την μπάλα.

73' Αλλαγές για τον Απόλλωνα... Οι Μάρκες και Αμπντουραχίμι αντικατέστησαν τους Κρμέντσικ και Βαλμπουενά

76' ΓΚΟΛ 0-3 ο Απόλλωνας με τον Αμπντουραχίμι. Λάθος από τον Ταουντούλ, που πήγε να πασάρει σε συμπαίκτη όμως τελικά βρήκε τον Αμπντουραχίμι που από το ύψος της περιοχής και βρήκε δίχτυα για το τρίτο γκολ του Απόλλωνα.

78' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Πεϊμπέρνς στη θέση του Μαλεκκίδη.

86' Κίτρινη στον Σούτο γιατί ύψωσε το πόδι του και έκανε φάουλ στον Φιλιώτη.