Στο 89' ο Πάντσεον έβαλε στοπ στο σερί, Πάφος και Απόλλωνας στο 1-1!

Συμβιβασμός... στο τέλος, στην Πάφο. Ο Απόλλωνας κρατούσε στα χέρια του την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα όμως ο Πάντσεον άναψε "στοπ" με γκολ στο 89'. Οι γαλάζιοι προηγήθηκαν στο 36' με τον Πίττα αλλά για μερικά λεπτά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στον στόχο τους. Πιο καλοί και επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, με την Πάφο να είναι πιο επικίνδυνη στο δεύτερο, να τα δίνει όλα για την ισοφάριση και στο τέλος να το καταφέρνει.

Στους 33 βαθμούς η ομάδα του Πετράκη, στους 21 εκείνη του Μιχαϊλένκο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-2' Διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα γιατί ο Ανγκούλο προσπάθησε να παίξει με το χέρι τη μπάλα μετά από μπαλιά του Γιούστε

-4' Πρώτη πολύ καλή φάση με δυνατό, μακρινό σουτ του Πίττα, σε κόρνερ ο Ρούτκο. Πήγαινε μέσα η μπάλα

-7' Πρώτη κίτρινη, στον Φουρ για φάουλ στον Πίττα

-Δεκάλεπτο. Μπήκε πιο καλά η ομάδα του Πετράκη και είχε την ευκαιρία με τον Πίττα στο 4'

-15' Σουτ του Γιαννιώτα από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Ρούτκο

-17' Απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μάρκοβιτς στον Βαλακάρι και κίτρινη

-20' Επικίνδυνη πάσα του Χάμπου προς τα πίσω, ο Δημητρίου βγήκε έγκαιρα εκτός περιοχής και πρόλαβε τον Ράκελς

-Είκοσι λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν εδώ και λίγη ώρα αλλά ακόμα δεν έχουν απειλήσει καθόλου

-26' Απευθείας εκτέλεση μακρινού φάουλ από τον Ανγκούλο, πάει έξω

-29' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα στην αντεπίθεση. Ο Γιαννιώτας από διαγώνια θέση μπήκε στην περιοχή, ο τερματοφύλακας της Πάφου βγήκε έγκαιρα, έκλεισε την γωνία του και απέκρουσε

-Μισή ώρα... Η Πάφος είναι καλύτερη από το 15' και μετά, παρά την ευκαιρία των φιλοξενούμενων πριν ένα λεπτό. Η ομάδα του Μιχαΐλένκο κρατά μπάλα και γυροφέρνει την περιοχή

-36' ΓΚΟΛ 0-1! Οι γαλάζιοι ανοίγουν το σκορ στην τρίτη τους ευκαιρία. Ο Γιαννιώτας από αριστερά έδωσε στον Σάλαϊ, αυτός είδε το κενό στο "δεύτερο" δοκάρι, έκανε τη μπαλιά και ο Πίττας με δύσκολη προβολή άνοιξε το σκορ - ΕΔΩ το βίντεο

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Ο Απόλλωνας είχε τρεις ευκαιρίες και βρήκε την ουσία με τον Πίττα. Η Πάφος είχε ελαφρώς την κατοχή (55%) αλλά ήταν ακίνδυνη

-Επανέναρξη με διπλή αλλαγή για την Πάφο. Αντωνίου στη θέση Βαρέλα και Ακαλέ στη θέση Ράκελς

-52' Ο Γιαννώτας στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα σταμάτησε στον Ντιγκινί που ορθά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

-57' Ωραία προσπάθεια του Πίττα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Κβίντα έβαλε το πόδι και ανέκοψε τη μπάλα

-61' Τελική ο Απόλλωνας, η κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από σέντρα του Πέδρο είναι άστοχη

-64' Πρώτη ευκαιρία για την Πάφο στο παιχνίδι. Μακρινό, πολύ καλό σουτ από τον Φουρ, σε κόρνερ ο Δημητρίου

-69' Κλασική ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Ο Ακαλέ σε πολύ καλή θέση διαγώνια δεξιά έκανε το πλασέ, ο Δημητρίου με το πόδι απέκρουσε

-73' Δυο αλλαγές ο Πετράκης. Βασιλείου, Ντένιτς στις θέσεις Ματέι, Πίττα

-76' Πλασέ του Ντιγκινί μετά από κόρνερ, έξω η μπάλα

-79' Ο Τόρες αντικαθιστά τον Ανγκούλο

-82' Επικίνδυνη συρτή μπαλιά του Βαλακάρι, σε κόρνερ ο Γιούστε

-Τελευταία λεπτά. Γυροφέρνει την περιοχή του Δημητρίου η Πάφος και ψάχνει την ισοφάριση

-85' Ο Φιλιώτης στη θέση του Γιαννιώτα και ο Μπένσοπ στη θέση του Ντιγκινί

-88' Κίτρινη στον Βασιλείου για φάουλ στον Αουρέλιο αρκετά μέτρα εκτός περιοχής. Δόθηκε πλεονέκτημα, έγινε κεφαλιά από παίκτη της Πάφου, η μπάλα πήγε έξω αλλά ο ρεφ "επέστρεψε" και έδωσε φάουλ

-89' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Πάντσεον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με σέντρα περισσότερο παρά σουτ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίκτυα  - ΕΔΩ το βίντεο

-Τρία λεπτά καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Αντωνίου για φάουλ στον Φιλιώτη

-Τέλος, ο Απόλλωνας στους 33 βαθμούς, η Πάφος στους 21

Πάφος FC: Ρούτκο, Σαϊθ, Κβίντα, Βαρέλα (46' Αντωνίου), Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (79' Τόρες), Ράκελς (46' Ακαλέ)

-Στον πάγκο Πέτρου, Μέρφι, Ιάνοφ, Κιουζίκ, Λελιούκιν

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σάλαϊ, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Ματέι (73' Βασιλείου), Ντιγκινί (85' Μπένσοπ), Πίττας (73' Ντένιτς), Γιαννιώτας (85' Φιλιώτης)