Άρης-Ομόνοια: Πήρε το ντέρμπι και… έδειξε σφυγμό αντίδρασης (φώτος)

Πετυχαίνοντας δύο γκολ στο Α’ ημίχρονο με τους Καζού (29’) και Κακόριν (45+4’) ο Άρης κέρδισε 2-0 στο νέο γήπεδο Λεμεσού την Ομόνοια και… έδειξε αντίδραση μετά την βαθμολογική του οπισθοχώρηση. Με δέκα η ομάδα της Λεμεσού αγωνιζόταν από το 66’ λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σανέ.

Με τη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 35 βαθμούς, όσους έχουν και οι φιλοξενούμενοι.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης ήταν αποτελεσματικός και εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό του Α’ ημίχρονο. Σημαντικό το γκολ του Κακόριν στις καθυστερήσεις αφού o... αέρας των δύο γκολ τον βοήθησε να κρατήσει με περισσότερη ευκολία το σκορ όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Προσπάθησε να αντιδράσει η Ομόνοια όμως βρήκε μπροστά της τον Βάνα που ήταν σε πολύ καλή μέρα και κράτησε την ομάδα του όταν χρειάστηκε.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στο ματς.

2’ Με διάθεση για γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες.

3’ Πρόβλημα για τον Σανέ. Κτύπησε στο δεξί χέρι σε μια μονομαχία. Μπήκε επίδεσμος στον δεξί του καρπό και συνεχίζει.

4’ Πανομοιότυπο το αγωνιστικό πλάνο για τις δύο ομάδες. Αμφότερες θέλουν να πιέσουν ψηλά για να εκμεταλλευτούν το κάθε λάθος.

9' Χωρίς καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής αλλά με καλό ρυθμό.

10’ Ευκαιρία για τον Άρη με τον Γκομίς να ελευθερώνεται και να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Παπαστυλιανού εντυπωσιακά έδιωξε.

11’ Νέα καλή φάση για τον Άρη με τον Γκομίς να κάνει το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε με ευκολία ο Παπαστυλιανού.

12’ Απαντά στις μεγάλες ευκαιρίες η Ομόνοια με ωραίο ανάποδο του Λοίζου μετά από σέντρα του Σίμιτς. Έδιωξε με δυσκολία ο Βανά.

16' Φιλόδοξο μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, μπλόκαρε ο Βανά.

23’ Κόπασε κάπως ο ρυθμός, ισορροπημένο παιχνίδι.

καζο

29’ ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Καζού. Ο Μπαμπίκα έκανε το γύρισμα από δεξιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Καζού αφύλακτος σταμάτησε την μπάλα, την έφερε στο δεξί (...δεν είναι το καλό του) και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Παπαστυλιανού. Η φάση ξεκίνησε με ωραία μεταβίβαση του Κακόριν στον κενό χώρο.

-Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Καζού.

33’ Καλείται να αντιδράσει πλέον η Ομόνοια, φωνάζει ο Σωφρόνης Αυγουστή στους ποδοσφαιριστές του να συνεχίσουν να πιέζουν ψηλά.

36’ Σουτ του Αλιούμ από καλή θέση, πολύ άστοχο.

39' Ο Άρης εκμεταλλεύεται κάθε λάθος από πλευράς Ομόνοιας και είναι πολύ επικίνδυνος επιθετικά.

41’ Καλό σουτ του Σίμιτς, δεν βρήκε στόχο. Τελική μετά από ώρα για την Ομόνοια.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

45+2' Τελευταίες προσπάθειες από πλευράς Ομόνοιας να βρει το γκολ πριν την ανάπαυλα. Διαχειρίζεται το σκορ ο Άρης.

45+3' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπαμπίκα, απόκρουσε δύσκολα ο Παπαστυλιανού.

αρ 2

45+4' ΓΚΟΛ 2-0 ο Άρης με τον Κακόριν. Μετά από λάθος διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Γκομίς, αυτός έστρωσε στον Κακόριν που με συρτό πλασέ νίκησε τον Παπαστυλιανού.

Τέλος Α' ημιχρόνου: Πολύ σημαντικό προβάδισμα για τον Άρη αφού προηγείται με 2-0. Πλέον, η Ομόνοια καλείται να αντιδράσει και την ίδια στιγμή να προσέχει στα μετόπισθεν αφού ο Άρης είναι πολύ επικίνδυνος στις κόντρα επιθέσεις.

46' Ξεκίνημα με διπλή αλλαγή για την Ομόνοια  σε μια προσπάθεια να γίνει πιο επιθετική. Έξω οι Μίλετιτς και Κακουλλής, μέσα Μάθιους και Μπεζούς.

46' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μπαμπίκα μέσα ο Μοντνόρ.

49' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο ελάχιστα έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής κέρδισε ο Άρης. Πολύ καλό για τίποτα για το τίποτα όμως αφού ο Νίκολιτς σημάδεψε το τοίχος.

51' Αργός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Προσπαθεί η Ομόνοια αλλά για την ώρα δεν έχει φτιάξει την μεγάλη φάση πέρα από ένα άστοχο σουτ του Μπέζους.

55' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Σανέ που κτύπησε σε μια εναέρια μονομαχία τον Σίμιτς. Μικρή διακοπή.

σιμι

-Μπήκε επίδεσμος στο κεφάλι του Σίμιτς και συνεχίσει κανονικά.

61' Εξαιρετικό σουτ του Χαραλάμπους σε γύρισμα του Σίμιτς, εξαιρετική και η απόκρουση του Βανά με το ένα χέρι. Ανεβαίνει η Ομόνοια.

62' Αλλαγή για την Ομόνοια. Αμό αντί του Λοίζου.

σανέ

66' Δεύτερη κίτρινη και... ΚΟΚΚΙΝΗ στο Σανέ για δυνατό φάουλ στουν Σίμιτς στο χώρο του κέντρου.

-Νέα δεδομένα πλέον στο ματς. Εντελώς αψυχολόγητη η ενέργεια Σανέ να πέσει τόσο επικίνδυνα ενώ είναι κιτρινισμένος.

69' Αλλαγή για τον Άρη για να καλύψει το αμυντικό κενό. Θυσιάζεται ο Γκομίς, μέσα ο Μπρόρσον.

70' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Σίμιτς να κάνει το σουτ, έδιωξε με δυσκολία ο Βάνα που έσωσε τον Άρη.

72' Όσο κυλά ο χρόνος τόσο περισσότερο αυξάνει την πίεσή της η Ομόνοια ούσα με παίχτη παραπάνω.

75' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με ατομική ενέργεια και σουτ του Αλιούμ. Ο Βανά σωστά τοποθετημένος και πάλι κράτησε τον Άρη.

78' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια για γίνει πιο επιθετική. Τελευταίες κινήσεις από τον πάγκο.  Έξω ο Κούσουλος και Σιπριάνο, μέσα οι Ζαχαρίου και Λέτσιακς.

79' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Κακόριν, μέσα Στεπίνσκι.

80’ Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο του ματς. Πιέζει η Ομόνοια, κλείστηκε ο Άρης για να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα.

82'  Κεφαλιά του Μπέζους πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βανά

88’ Τελειώνει με τις αλλαγές του ο Άρης. Μέσα ο Μπένγκστον και Μπράουν, έξω οι Νίκολιτς και Στρούσκι.

-Αναγκαστική η αλλαγή του τελευταίου που βγήκε με φορείο.

φω

89' Μικρή διακοπή γιατί έσβησαν και άναψαν τα φώτα του γηπέδου για κάποια δευτερόλεπτα

90’ Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+2’ Κόπασε η επιθετικότητας της Ομόνοια, ο Άρης κρατά τα δύο γκολ.

Τέλος αναμέτρησης, νίκη για Άρη που έπιασε την Ομόνοια στους 35 βαθμούς.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κακόριν (79' Στεπίνσκι), Γκομίς (69' Μπρόρσον), Σανέ, Νίκολιτς (88’ Μπένγκστον), Στρούσκι (88’ Μπράουν), Σζόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46' Μοντνόρ.)

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Μπένγκστον, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Μπρόρσον, Μοντνόρ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παπαστυλιανού, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (78' Λέτσιακς), Κακουλλής (46' Μπέζους), Λοϊζου (62' Αμό), Αλιούμ, Σίμιτς, Λανγκ, (79' Ζαχαρίου) Κούσουλος, Μίλετιτς (46' Μάθιους), Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Μάθιους,Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Άμο, Μπέζους, Προκοπίου.

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Μενέλαος Αντωνίου
ΒΟΗΘΟΙ: Γιώργος Κοντεμενιώτης / Μάριος Δημητριάδης
4ος: Δημήτρης Κουμή
VAR επανάληψη χειριστή: Μάριος Χαραλάμπους