Άρης ο… τιμωρός με "μαέστρο" και "κανόνι"! (φώτος)

Αποτελεσματικός, κυνικός και ποιοτικός!

Ο Αρης πέρασε «αέρας» από το Δασάκι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του Εθνικού και πήρε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα Cyta Top League.

Μεγάλο διπλό (0-3) για την ομάδα του Λιάσου Λουκά με πρωταγωνιστή τον Ματίας Σπόλιαριτς που ήταν παντού, σκόραρε δυο γκολ και σφράγισε το διπλό. Ξανά γκολ ο Μάριους Στεπίνσκι που συνεχίζει «καυτός» από τον αγώνα με την Ανόρθωση.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Πατσέκο αλλά και η 3η κίτρινη του Σπόλιαριτς.

Απογοήτευση ο Εθνικός που δέχθηκε ακόμη μια ήττα στο γήπεδο του και αυτή τη φορά από νεοφώτιστη ομάδα. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους έκανε αρκετά λάθη και τα πλήρωσε.

Στον ένα βαθμό παραμένει ο Εθνικός, στους 10 η Ελαφρά Ταξιαρχεία και στην τρίτη θέση.

Εναρξη στο ματς

δφγδφγδφγδφγδφγδγδγδγδφγδφγδφγ

- 4' Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό στο κόρερ του Κουντόμπιακ. Ο Ταράσοφς πετάχτηκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάνα Άλβες.

- 6' Σέντρα του Καζού στην περιοχή του Εθνικού, ο Μπογκατίνοφ έπεσε να προλάβει την μπάλα, αυτή κατέληξε σε κόρνερ.

- 7' Σουτ του Κβάσουκ από πλάγια θέση, πολύ άστοχο.

- 8' Φάουλ του Πηλέα από μακρινή απόσταση, το πήγε απευθείας η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή εκτέλεση.

- 10' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-1. Ποιος άλλος; Ο Στεπίνσκι! Ο Πολωνός καλύπτεται και σκοράρει.

σδφσδφσδφσδφσδφσσφσδφσδφσδ

Η ποιότητα του Πολωνού φορ μίλησε. Ο "καυτός" Στεπίνσκι βρήκε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό βολέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπογκατίνοφ. Στα 4 γκολ ο Στεπίνσκι.

- 13' Στην περιοχή ο Ζάκπα, έχασε... την ισορροπία του, ο Σιμιόν την προβολή, μαζεύει ο Άλβες.

- 14' Κίτρινη ο Σίντενφελντ για κράτημα στον Ζάκπα

- 17' Φοβερή επίθεση του Άρη, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, ο Στεπίνσκι έδωσε στον χώρο για τον Κβάσουκ, αυτός αμέσως το σουτ, ο Μπογκατίνοφ δύσκολα σε κόρνερ.

- 18' Σέντρα του Πατσέκο στο δεύτερο δοκάρι, προ του Σίντενφελντ διώχνει με το κεφάλι ο Χολ σε κόρνερ.

- 19' Μπορούσε να απειλήσει ο Εθνικός, ο Βάνα Άλβες αντιλαμβάνεται το λάθος του Μουσούντα και καθαρίζει τον κίνδυνο.

- 20' Σέντρα-σουτ του Κουντόμπιακ, άουτ η μπάλα.

- 22' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-2! Ο Σπόλιαριτς! Σέντρα του Στεπίνσκι στην περιοχή, ολιγωρία στην περιοχή, ο Σπόλιαριτς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. "Τρικυμία" στα μετόπισθεν του Εθνικού, πληρώνει τα λάθη του. Στο σωστό σημείο ο Ματίας.

δφδγδφγδφγδφγδγδγδφ

ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ. Ασούμπρε και Ελουντού ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι Αράζ και Γκόρουπετς εκτός.

γδφγδφγδφφγγδγφγφδ

- 30' Eυκαιρία με δράστες τις δυο αλλαγές του Ηλία ο Εθνικό. Ο Ελουντού έπαιξε το ενα-δυο με τον Ασούμπρε, ο Καμερουνέζος υποδέχτθηκε την μπάλα στην περιοχή, άνοιξε λίγο... το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Βάνα Άλβες να προλάβει και να διώξει. Συγκρούστηκαν οι δυο τους και υποφέρουν στο έδαφος.

- 31' Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Παπαστυλιανού, στο έδαφος ακόμη ο Βάνα. Οκ ο Ελουντού.

- 34' Μπορούσε να γίνει απειλητικός ο Άρης στην "κόντρα", ο Στεπίνσκι καθυστέρησε και δεν βρήκε τον Κβάσουκ που ήταν απέναντι και θα έφευγε μόνος με τον Μπογκατίνοφ.

- 36' Υποδειγματική άμυνα του Μουσουντά πάνω στον Ελουντού.

- 37' Κόρνερ κερδίζει ο Μάριος Ηλία, ο διεθνής φορ μπήκε στην περιοχή, ταλαιπώρησε την άμυνα, ο Σίντεφελντ έδιωξε.

- 38' Σουτ κακό του Ελουντού, τέλος στην μίνι-πολιορκία.

- 38' Πρόβλημα για τον Άρη, ο Πατσέκο δεν μπορεί να συνεχίσει. Αυτό είναι πλήγμα για τον Λιάσο Λουκά.

φγηφγηφγηφγηγηφηγφηγ

Πάει στα αποδυτήρια ο Ισπανός, ο Ντελμίρο θα τον αντικαταστήσει. Χάνει έναν ποιοτικό ποδοσφαιριστή ο Άρης.

- 42' Γίνεται η αλλαγή...

- 44' Συνεργασία Ηλία και Ελουντού, κακό σουτ ο Καμερουνέζος.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου. Ο Αρης πάει στ' αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα. Αποτελεσματικός και κυνικός ο Άρης τιμώρησε όλα τα λάθη του Εθνικού.

- Διπλή αλλαγή για τον Ηλία, Φλοριάν-Φόλπρεχτ μέσα, οι Ζάκπα-Ταράσοφς στις θέσεις του. Φουλ... επίθεση ο Εθνικός.

δφγφγφγφγγφγδ

Εναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 47' Στο έδαφος ο "Σίφο" συγκρούστηκε με τον Βάνα Άλβες. Κάτω και ο κίπερ του Άρη.

- 49' Mέσα ο Σίντεφελντ, με 11 ξανά ο Αρης.

- 50' Σέντρα του Πηλέα, επιθετικό φάουλ του Ασούμπρε, σταματά η φάση.

- 52' Πιέζει ο Εθνικός προσπαθεί να βρει ψυχολογία, να μπει στην περιοχή και να απειλήσει...

- 53' Κίτρινη στον Τολμές για πάτημα στον Γκαρθία.

- 55' Αμυνα του Μουσούντα σε πλάγιο.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πάμε στο τελευταίο 30λεπτο, ο Εθνικός επιτίθεται, ο Άρης στο δικό του "μισό".

ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-3! Ο Σπόλιαριτς! Τιμωρεί εκ νέου τον Εθνικό ο Σπόλιαριτς. Μεγάλη εμφάνιση. Ο διεθνής μέσος έφυγε από το κέντρο μόνος, βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ και με ψύχραιμο πλασέ ευστοχεί.

δφγφγδφγδφγδφγδφγδφγγδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Είναι μοναδικός ο τρόπος του Άρη που τιμωρεί τον Εθνικό. Κάθε λάθος των γηπεδούχων, το κάνει γκολ η ομάδα του Λιάσου. Τρομερή συγκέντρωση, αποτελεσματικότητα. Βέβαια είναι και θέμα ποιότητας. Ο Σπόλιαριτς κάνει τρομερό παιχνίδι.

- 65' Δύσκολα τα πράματα για τον Εθνικό με το 0-3 στην πλάτη, απ' ότι φαίνεται η ομάδα του Ηλία θα δεχτεί ακόμη μια ήττα. Η δεύτερη στο "σπίτι" της και αυτή από νεοφώτιστη ομάδα. Θυμίζουμε και η ΠΑΕΕΚ κέρδισε στο Δασάκι.

Αλλαγή στην αλλαγή ο Ελουντού, μέσα ο Θωμάς Ιωάννου.

- 76' Κίτρινη ο Σπόλιαριτς, τρίτη κίτρινη κάρτα χάνει έναν εκ των δυο επόμενων αγώνων.

- 78' Εκτός οι Κβάσουκ και Σπόλιαριτς, μέσα Φράγκος και Σικόρσκι.

Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις...

- 89' Σέντρα του Ηλία στο πρώτο δοκάρι, ο Φλοριάν δεν μπορεί, κόρνερ διώχνει ο Σίντεφελντ.

- 90' Σουτ του Άδωνη η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΔΥΟ τα λεπτά της καθυστέρησης. Όλα έχουν κριθεί.