Άρης - Ολυμπιακός: "Πεντάμορφος" Άρης… και δύο στα δύο!  (Φώτος)

Ένας Άρης… σκέτη απόλαυση, έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας το βράδυ της Παρασκευής (02/09) του Ολυμπιακού στο «Τσίρειο» με 5-0! Δύο γκολ στο πρώτο μέρος (Μπένγκτσον – Μπαμπίκα), άλλα δύο νωρίς με την έναρξη της επανάληψης (Μπράουν – Μπαμπίκα) και ένα στο φινάλε (Σπόλιαριτς), χάρισαν στην Λεμεσιανή ομάδα την επιβλητική νίκη. Πολύ ωραίο ποδόσφαιρο από τους παίκτες του Άρη, που έφτασαν δίκαια και άνετα στην δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Δεύτερη ήττα ο Ολυμπιακός, που υστέρησε και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι απ’ το παιχνίδι…

-8' Πρώτα λεπτά στο ματς με τον Άρη να έχει την κατοχή. Αμύνεται οργανωμένα ο Ολυμπιακός...

-9' Ο Μαγιαμπέλα μπήκε απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το γύρισμα, έκοψε σε κόρνερ ο Ιωάννου.

-13' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Μουκτάρης για φάουλ στον Μαγιαμπέλα.

-20' Έχει την κατοχή και την ελαφριά υπεροχή ο Άρης.

-23' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπέγκτσον στην κούρσα από αριστερά, έπαιξε το ένα - δύο με τον Μαγιαμπέλα και στην συνέχεια έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Κόβατς να μην μπορεί να αντιδράσει! 1-0 για τον Άρη, με σκόρερ τον Μπέγκτσον!

-26' Κίτρινη στον Ζόκε, για φάουλ στον Σάλι.

-30' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Γκολάρα ο Μπαμπίκα! Ο Γκαμπονέζος μεσοεπιθετικός ελίχθηκε από δεξιά εντός περιοχής, προσποιήθηκε και έφερε την μπάλα στο αριστερό και στην συνέχεια με ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κόβατς για το 2-0!

-35' Διαγώνιο σουτ του Ντεσιρέ, έβαλε την κόντρα ο Μπρόρσον, σε κόρνερ η μπάλα.

-40' Μακρινό σουτ του Μπέγκτσον, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κόβατς.

-45' Κι άλλη ευκαιρία για τον Άρη! Κάθετη ο Μαγιαμπέλα, ο Καζού από πλάγια θέση εντός περιοχής, πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω!

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε… τριπλή κίνηση! Τρεις αλλαγές ο Σπιλέφσκι, τρεις και ο Πετράκης!

-Οι αλλαγές του Άρη: Κακόριν, Τζαβέ, Σλόγκαρ αντί Μπέγκτσον, Μαγιαμπέλα και Ζόκε.

Οι αλλαγές του Ολυμπιακού: Ψύχας, Χέντρικς και Ευτυχίδης αντί Σάλι, Μουκτάρη και Πεχλιβάνη.

-47' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Νωρίς στο β' μέρος, ο Άρης σκοράρει ξανά! Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από πλάγια θέση και αριστερά. Ο Μπράουν ανέλαβε την εκτέλεση, όλοι περίμεναν σέντρα αλλά το δοκίμασε απευθείας, αιφνιδιάζοντας τον Κόβατς για το 3-0!

-51' ΓΚΟΛ ο Άρης! Τζαβέ και Μπαμπίκα συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο δεύτερος σκόραρε από κοντά με ωραίο πλασέ. Δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Μπαμπίκα και 4-0 για τον Άρη!

-56' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Πηλέας αντί Τζαβέ. Έπαιξε δέκα λεπτά, έδωσε ασίστ και αποχώρησε τραυματίας ο Τζαβέ...

-58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι... αγγίζουν το γκολ. Τετ α τετ ο Γκεριέρ με τον Βανά, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο κίπερ του Άρη.

-63' Αλλαγή για τον Άρη. Σπόλιαριτς αντί Μπαμπίκα.

-69' Σουτ του Ντεσιρέ από πλάγια θέση, σε ετοιμότητα ο Βανά.

-70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καπαρτής αντί Ντεσιρέ.

-75' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά...

-76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Αντωνίου αντί Ιωάννου.

-81' Ωραίο πλασέ του Καζού με το δεξί, λίγο έξω η μπάλα.

-87' Κακόριν και Γιαπλόνσκι συνεργάστηκαν ωραία, ξανά άστοχος με το δεξί ο Καζού από καλή θέση.

-89' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ασίστ ο Κακόριν, βολέ του Σπόλιαριτς από πλάγια θέση εντός περιοχής, στα δίκτυα η μπάλα για το 5-0!

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα, μεγάλη νίκη για τον Άρη!

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μπέγκτσον (46'Σλόγκαρ), Μπράουν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (46'Κακόριν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Ζόκε (46'Τζαβέ) - (56'Πηλέας), Γιαπλόνσκι, Μπαμπίκα (63'Σπόλιαριτς).

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Στρούσκι, Σλόγκαρ, Τζαβέ, Πάνκοφ, Κακόριν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόβατς, Καρτασιάν, Μπάρντι, Μουκτάρης (46'Χέντρικς), Σάλι (46'Ψύχας), Ντεσιρέ (70'Καπαρτής), Γκεριέρ, Ιωάννου (76'Αντωνίου), Πεχλιβάνης (46'Ευτυχίδης), Νάνι, Κυριάκου.

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισιήας, Έσσελινκ, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ντόσης, Ευτυχίδης, Καπαρτής, Ψύχας, Χέντρικς, Αντωνίου, Χατζημιτσής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζόκε, Γιαγκό / Μουκτάρης.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας