Άρης-Ομόνοια: Διπλό... ελπίδας στο ντεμπούτο Αναστασίου! (Φώτος)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ομόνοια με 2-1 επί του Άρη στη Λεμεσό, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του β' γκρουπ της β' φάσης το πρωταθλήματος.

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς, όμως, η Ομόνοια είχε την ουσία και πήρε σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μπεζούς με πέναλτι στο 30' και του Σεμέδο στο 35'. Πριν ανοίξει το σκορ η Ομόνοια, ο Κακόριν είχε σκοράρει, όμως, το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Γκομίς. Ο Άρης στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Καζού κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στην επανάληψη, ο Άρης παρά την πίεση δεν μπόρεσε να σκοράρει άλλο γκολ με την Ομόνοια να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα και στο τέλος  να εξασφαλίζει πολύτιμη νίκη που την ανεβάζει ψηλότερα στην βαθμολογία. Η Ομόνοια είναι στην 4η θέση με 52 βαθμούς και ο Άρης στην 2η θέση με 56 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης θ' αντιμετωπίσει την ΑΕΚ εκτός έδρας και η Ομόνοια την Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

Σημειώνεται ότι η Ομόνοια αγωνίζεται την Τετάρτη με την ΑΕΖ και ο Άρης την Πέμπτη με την Ανόρθωση στο θεσμό του Κυπέλλου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο στάδιο "Άλφαμεγα" ήταν η Γρηγορία Φραντζή.

Α' ημίχρονο

-1' Έναρξη αγώνα.

-5' Σεμέδο σούταρε από δεξιά στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

-6' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από Καζού, ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.

1

-7' Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Μπεζούς στον Σεμέδο ο οποίος, όμως, δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-10' Άστοχη κεφαλιά του Σεμέδο, μετά την σέντρα του Μοντνόρ.

-12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού από αριστερά, ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

-13' Μετά το λάθος του Σιπριάνο, η μπάλα κατέληξε στον Κακόριν ο οποίος, εκτός περιοχής, σούταρε και την έστειλε έξω.

-19' Σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα κόντραρε στον Ουρόσεβιτς και κατέληξε κόρνερ.

1

-23' Σουτ του Μοντνόρ από το ύψος της περιοχής περίπου, ο Φαμπιάνο σε ετοιμότητα μπλόκαρε τη μπάλα.

-24' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Κακόριν σκοράρει για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Γκομίς έφυγε μόνος αλλά στο ύψος της περιοχής ο Φαμπιάνο τον πρόλαβε κι απομάκρυνε την μπάλα, όμως, ο τερματοφύλακας του τριφυλλιού συγκρούστηκε με συμπαίκτη του, ο Κακόριν το εκμεταλλεύτηκε και την έστειλε στα δίχτυα.

-25' Εξετάζεται η φάση για οφσάιντ από το VAR . Κλήθηκε να το δει ο διαιτητής και τελικά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ στον Γκομίς.

1

-28' Κλήθηκε από το VAR ο διαιτητής για χέρι του Γιαγκό, μετά την κεφαλιά του Κακουλλή!

-29' Ο Μενέλαος Αντωνίου υπέδειξε πέναλτι για την Ομόνοια!

-30' Εκτέλεσε ο Μπεζούς και ανοίγει το σκορ για τους πράσινους της Λευκωσίας!

1

-33' Σουτ του Σεμέδο από δεξιά, ο Φαμπιάνο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-34' Σουτ σέντρα του Καζού, μπλοκάρει τη μπάλα ο Φαμπιάνο.

-34' Πάσα του Σεμέδο από αριστερά, ο Κακουλλής δεν προλαβαίνει τη μπάλα.

-35' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο με κοντινό σουτ δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων για τη ομάδα του, μετά την πάσα του Χαραλάμπους.

2

-44' Σουτ του Σεμέδο από δεξιά, η μπάλα έξω.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+4' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Γκομίς μειώνει σε 2-1 με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Καζού, λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη, εκτός οι Μοντνόρ και Σεμέδο, εντός οι Μπένγκστον και Μαγιαμπέλλα.

-49' Άστοχο σουτ του Γιαγκό.

-50' Σουτ σέντρα του Καζού, μπλοκάρει τη μπάλα ο Φαμπιάνο.

-51' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Μπεζούς.

111

-52' Συνέχεια στον αγώνα.

-55' Προσπαθεί να βάλει πίεση ο Άρης, για το γκολ της ισοφάρισης. Διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα η Ομόνοια.

-60' Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Νίκολιτς, εντός ο Σάβο.

-62' Άστοχη κεφαλιά του Κακόριν.

-63' Πολύ άστοχο σουτ του Μπένγκστον.

-66' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Γκομίς. Έμεινε κάτω το σημαιάκι του βοηθού διαιτητή. Εξετάζεται, όμως, η φάση για οφσάιντ.

-67' Ακυρώνεται το γκολ μετά τον έλεγχο του VAR, για οφσάιντ στον Γκομίς.

1

-68' Διπλή αλλάγη για την Ομόνοια. Εκτός οι Μπεζούς και Μάθιους, εντός οι Φράνσον και Μίλετιτς.

-72' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Καζού διώχνει ο Φαμπιάνο.

-72' Σουτ του Σάβο μέσα από την περιοχή η μπάλα έξω.

-76' Ο Κακουλλής είχε τις προυποθέσεις να δημιουργήσει ευκαιρία, όμως, δεν μπόρεσε να κοντρολάρει όπως θα ήθελε τη μπάλα και ο Βανά απομακρύνει τον κίνδυνο.

5

-76' Κίτρινη στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Ουρόσεβιτς.

-80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Σιπριάνο και Σεμέδο, εντός οι Χαμάς και Λανγκ.

-82' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη για να ισοφαρίσει. Αρχικά το σουτ του Μπένγκστον έδιωξε ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια της φάσης ο Γκομίς έστειλε έξω τη μπάλα.

3

-86' Ανάποδο του Σζόκε, μπλοκάρει τη μπάλα ο Φαμπιάνο.

-88' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Χαραλάμπους, εντός ο Κασάμα.

-90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+6' Κίτιρινη στον Γκασαμά, για παρεμπόδιση αντιπάλου να παίξει γρήγορα τη μπάλα.