Άρης - Ομόνοια: Διπλό και ζωντανή! (φώτος)

Ζωντανή στην μάχη της εξάδας η Ομόνοια που κέρδισε τον Άρη με 0-2 στο Τσίρειο!

O Μποτεάκ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 52' και ο Κακουλλής στο 92' "σφράγισε" το τρίποντο λίγο πριν το τελικό σφύριγμα...

Με το τρίποντο η ομάδα του Μπεργκ ανεβαίνει στους 31, έναν λιγότερο από την Πάφο που έχει παιχνίδι λιγότερο. Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια, είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Μιξ και με τα δυο γκολ στην "επανάληψη" έφτασε στο ζητούμενο. Υστέρησε ο Άρης που άργησε να αντιδράσει μετά το 0-1 και δέχθηκε την τρίτη σερί ήττα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

-Χωρίς Κύπριο ποδοσφαιριστή οι εντεκάδες των δυο ομάδων.

-Ο Γ.Νικολάου σφυρίζει την έναρξη.

-3' Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Στεπίνσκι κέρδισε και έκανε το σουτ, η μπάλα κόρνερ μετά από κόντρα.

-7' Επικίνδυνη σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, ο Βανά χωρίς να ρισκάρει αποκρούει σε κόρνερ.

-10' ΔΟΚΑΡΙ η Ομόνοια. Ο Μιξ κατέβασε εξαιρετικά με το στήθος εκτός περιοχής, έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ, νίκησε τον Βανά αλλά όχι και το... δοκάρι.

-12' Σουτ του Στεπίνσκι, έτοιμος ο Φαμπιάνο.

12441211142

-12' Πέσιμο του Στεπίνσκι στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Γιούστε, τίποτα από τον ρεφ. Ζήτησε πέναλτι ο επιθετικός του Άρη.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη.

-12' Σουτ του Μάταβζ από πολύ διαγώνια αριστερά, πάει έξω.

-20 λεπτά στο Τσίρειο. Έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι.

-23' Άλλη μια τελική ο Άρης με σουτ του Μπόγκναρ που δεν βρήκε στόχο.

-26' Πρώτη κίτρινη. Την βλέπει ο Μποτεάκ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μπράουν.

-29' Στο έδαφος ο Ντελμίρο μετά από τάκλιν του Μποτεάκ από πίσω. Ο Γάλλος ρισκάρει αφού μόλις πριν τρία λεπτά δέχθηκε κίτρινη.

-30' Στο έδαφος ο Μπαμπίκα τώρα μετά από πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα του Παπουλή.

-Αρκετά φάουλ και διακοπές, χάλασε ο ρυθμός.

-32' Πολύ καλή ευκαιρία το τριφύλλι. Ο Λοβέρα σέντραρε με χτύπημα φάουλ, ο Γιούστε για εκατοστά δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-33' Σουτ του Μάταβζ εκτός περιοχής, αποκρούει ασταθώς ο Βανά που ήταν στην σωστή θέση.

-33' Στο έδαφος ο Λοβέρα μετά από μαρκάρισμα του Σιμιόν στην περιοχή, "τίποτα" από τον Γ.Νικολάου. Διαμαρτύρεται ο Αργεντινός της Ομόνοιας.

-34' Τώρα ο Άρης ζητά πέναλτι, σε πτώση του Μπαμπίκα μετά από μαρκάρισμα του Λέζιακς.

-39' Νέα ευκαιρία με τον Μιξ που έπιασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα. Προηγουμένως δοκάρι, τώρα μόλις άστοχος ο χαφ της Ομόνοιας.

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Η Ομόνοια χωρίς να κυριαρχήσει ήταν πιο επιθετική, είχε περισσότερες τελικές ανάμεσά τους και το δοκάρι αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ουσία. Ο Άρης έπαιξε πιο συντηρητικά, έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους αλλά είχε τις δικές του καλές στιγμές.

-Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το β' μέρος.

43333333443

-48' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Μιξ έπιασε το σουτ από πολύ κοντά, η μπάλα σταμάτησε στον Ντελμίρο πριν περάσει την γραμμή. Διαμαρτύρεται για πέναλτι το τριφύλλι, για χέρι. H μπάλα χτυπά στο χέρι του παίκτη του Άρη όπως φαίνεται μέσα από τα replay.

-48' Εξετάζεται από το VAR η φάση για πιθανό πέναλτι για χέρι του Ντελμίρο.

-49' Ο VAR καλεί τον Γ.Νικολάου να πάει στο onfield review.

251251215125

-51' ΠΕΝΑΛΤΙ και κίτρινη στον Ντελμίρο, η απόφαση του διαιτητή μετά που είδε τα ριπλέι. Ήταν στο όριο ο αμυντικός των γηπεδούχων.

323232235

-52' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μποτεάκ από τα έντεκα βήματα ανοίγει το σκορ.

-56' Κάρτα στον Μπασιρού για τράβηγμα στον Μπαμπίκα. Ήταν στο όριο.

-59' Διπλή αλλαγή ο Άρης. Γιαμπλόνσκι αντί Σιμιόν και Μπρόρσον αντί Μάνου.

-59' Ο Μποτεάκ σε θέση βολής, προτίμησε να πάει για σέντρα στον Παπουλή αντί για σουτ. Έξω η μπάλα.

-60' Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες.

-70' Τριπλή αλλαγή η Ομόνοια. Λοΐζου αντί Παπουλή, Κακουλλής αντί Μάταβζ, Κίκο αντί Λοβέρα.

-Τελευταίο 20λεπτο. Δεν έχει αντιδράσει ο Άρης μετά το γκολ.

-75' Ο Σικόρσκι στη θέση του Στεπίνσκι.

-Χωρίς φάσεις μετά το γκολ, εκτός από εκείνη με Μποτεάκ στο 59'.

-79' Κίτρινη στον Γιαγκό για φάουλ στον Λοΐζου.

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ομόνοια προστατεύει το προβάδισμα χωρίς πρόβλημα, εντελώς ακίνδυνος ο Άρης που δεν κρατά μπάλα και δεν βγάζει επιθέσεις με αξιώσεις.

-82' Τελική ο Άρης στην αντεπίθεση, με τον Σικόρσκι υπό πίεση να σουτάρει έξω από διαγώνια θέση στην περιοχή.

-85' Στο έδαφος ο Κακουλλής μετά από χτύπημα του Μπρόρσον πάνω στην διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-86' Κίτρινη στον προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέα Λουγκρίδη, για διαμαρτυρίες.

-87' Ο Κβάσουκ στη θέση του Μπράουν και ο Ιωσηφίδης αντί του Μπαμπίκα.

-88' Κίτρινη και σε μέλος του τεχνικού τιμ του Άρη για διαμαρτυρίες.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Διαμαρτυρίες από τον Άρη για πέναλτι. Ζήτησαν χέρι του Γιούστε οι γηπεδούχοι.

-91' ΓΚΟΛ 0-2! Ασυνεννοησία ανάμεσα σε Μπρόρσον και Μπόγκναρ, ο Κακουλλής κέρδισε και αμέσως "κρέμασε" τον Βανά που ήταν εκτός θέσης.

-92' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Σικόρσκι από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Φαμπιάνο.

-94' Κεφαλιά από τον Σίλντενφελντ, μπλοκάρει εύκολα ο Φαμπιάνο.

-Τέλος, στους 31 βαθμούς η Ομόνοια.

Άρης (Λ.Λουκά): Βανά, Μάνου (59' Μπρόρσον), Μπράουν (87' Κβάσουκ), Στεπίνσκι (75' Σικόρσκι), Ντελμίρο, Γιαγκό, Πακέ, Σίλντενφελντ, Μπόγκναρ, Μπαμπίκα (87' Ιωσηφίδης), Σιμιόν (59' Γιαμπλόνσκι).

-Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Κβάσιουκ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόσκι, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Μιξ, Μπασιρού, Παπουλής (70' Λοΐζου), Λοβέρα (70' Κίκο), Μποτεάκ, Μάταβζ (70' Κακουλλής).

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Ζαχαρίου, Τσέποβιτς, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Κακουλλής, Ασημένος, Χρίστου, Ασάντε.

Κίτρινες: Ντελμίρο, Γιαγκό / Μποτεάκ, Μπασιρού, Παπουλής

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης