Άρης - Ομόνοια: Για πρώτη φορά... ισοπαλία! (φώτος)

Μοιρασιά στο "Αντ. Παπαδόπουλος" ανάμεσα σε Άρη και Ομόνοια, που έμειναν στο 1-1 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Πρώτη ισοπαλία και για τις δυο ομάδες στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 22 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στους 13.

Πολύ καλύτερη η ομάδα του Σπιλέφσκι στο α' μέρος, άνοιξε το σκορ με τον Κακόριν στο 39' ενώ είχε και άλλες φάσεις για γκολ. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, με την Ομόνοια να μην μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες. Όλα άλλαξαν στο 58' όταν ο Φερέρα έκανε τριπλή αλλαγή και "ξύπνησε" επιθετικά την ομάδα του. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε λίγο αργότερα, στο 70' με τον Χούπερ. "Ανοικτό" το παιχνίδι στην συνέχεια, με τον Άρη να έχει δυο ευκαιρίες και τον Ουζόχο να έχει απαντήσεις ενώ είχε και το τριφύλλι μια καλή φάση με τον Μπάρκερ.

Στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας ήταν η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

34ττ343τ

-Μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου Β'.

-Ο Φωτίου σφυρίζει την έναρξη του αγώνα.

-5' Κίτρινη στον Αλεξέι Σπιλέφσκι για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή.

-9' Πρώτη ευκαιρία. Ο Καζού κοντρόλαρε στην περιοχή και βρέθηκε σε θέση βολής, ο Γιούστε πρόλαβε και παρενέβη, κόρνερ για τον Άρη.

-10' Μακρινό σουτ του Μπένγκτσον μετά την εκτέλεση του κόρνερ, πέφτει στην γωνία και διώχνει ο Ουζόχο.

-17' Σουτ του Κακόριν από μακριά, εύκολα ο Ουζόχο. Μπήκε πολύ καλύτερα ο Άρης και φτιάχνει φάσεις.

-21' Νέο σουτ από μακριά, αυτή τη φορά από τον Στρούσκι, ο Ουζόχο με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

-24' Κίτρινη στον Κακόριν για φάουλ στον Κούσουλο. 'Ηταν στο όριο, θα απουσιάσει με Νέα Σαλαμίνα ή Πάφο.

-25 λεπτά. Δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά ακόμα η Ομόνοια, σε αντίθεση με τον Άρη που είχε ορισμένες τελικές.

-30' Κλασική ευκαιρία η ομάδα του Σπιλέφσκι. Κόρνερ ο Καζού, εντελώς αμαρκάριστος ο Μουσούντα, από πολύ κοντά έστειλε έξω την κεφαλιά.

-33' Σπάνιο στιγμιότυπο καθώς... έσκασε η μπάλα μετά από διεκδίκηση!

43τ34τ34τ

-39' ΓΚΟΛ 1-0! Κόρνερ του Καζού, ο Κακόριν πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κίτρινη στον Καζού που στο κέντρο του γηπέδου πήδηξε και σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ενώ έγινε κάθετη προς τον Ανσαριφάρντ.

*Η φάση θα αναλυθεί απόψε στο Super Monday από τον Ηρακλή Τσίκινη.

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλύτερος ο Άρης, έφτιαξε αρκετές φάσεις και με "στημένη" μπάλα βρήκε τη λύση με τον Κακόριν. Υστέρησε η Ομόνοια που δεν έφτιαξε καμία αξιόλογη φάση.

-Αλλαγή ο Φερέρα με την επανέναρξη. Ο Μπάρκερ αντί του Μπρούνο.

-51' H πρώτη τελική στο 2ο μέρος "ανήκει" και αυτή στον Άρη με άστοχο εξ επαφής πλασέ του Μπαμπίκα μετά από γύρισμα του Στρούσκι.

-58' Τριπλή αλλαγή ο Φερέρα που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου. Μέσα Παπουλής, Χούπερ, Λοΐζου. Έξω Χαραλάμπους, Μπέζους, Ανσαριφάρντ.

-59' Φάση ο Παπουλής... με το που μπήκε στο γήπεδο! Σουτ από διαγώνια θέση και κοντινή απόσταση, τάκλιν ο Καζού και κόρνερ η μπάλα.

-60' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Μπαμπίκα.

-62' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μπαμπίκα, μέσα ο Σπόλιαριτς.

-64' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο παιχνίδι. Ο Μπάρκερ από αριστερά πάτησε περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-66' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης στην αντεπίθεση τώρα, με τον Μπράουν να βρίσκει κάθετα τον Μπένγκτσον ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Ουζόχο δεν έκανε το καλύτερο τελείωμα και ο Νιγηριανός που ενήργησε σωστά, μπλόκαρε.

4η5η54η45η45

-70' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Λοΐζου επιτέθηκε κατά μέτωπο και έστρωσε στον Χούπερ που πάτησε περιοχή και υπό πίεση με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα... δοκάρι-μέσα!

-Δυο από τις αλλαγές του Φερέρα συνεργάστηκαν και έφεραν το γκολ. Πολύ καλύτερο το τριφύλλι μετά την τριπλή αλλαγή στο 58'.

-72' Κάρτα στον Μποακί για φάουλ στον Λέζιακς.

-74' Ευκαιρία ο Άρης να "απαντήσει" άμεσα. Ο Καζού σε θέση βολής από διαγώνια θέση, έκανε το σουτ, ο Κίτσος έβαλε το τάκλιν και ο Ουζόχο δύσκολα έστειλε σε κόρνερ.

-76' Διπλή ο Σπιλέφσκι. Τζαβέ και Γιαγκό αντί Μπένγκτσον και Καζού.

-76' Κίτρινη στον Κασάμα για φάουλ στον Μπράουν. Ήταν στο όριο, θα απουσιάσει με Ολυμπιακό ή ΑΠΟΕΛ.

-77' Διαμαρτυρίες για χέρι από τον Κούσουλο, ζητά πέναλτι ο Άρης.

-Εξετάστηκε και από το VAR η φάση, συνεχίζουμε...

-79' Ο Γιαμπλόνσκι στη θέση του Στρούσκι, αναγκαστική και αυτή.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-81' Έντονες διαμαρτυρίες από την Ομόνοια για υπόδειξη φάουλ από τον Κίτσο και ενώ δευτερόλεπτα προηγουμένως ο Σόκε είχε κάνει φάουλ στον Λοΐζου που δεν σφυρίχθηκε.

-82' Δυνατό σουτ του Γιαμπλόνσκι εκτός περιοχής, βγάζει την απόκρουση ο Ουζόχο.

-85' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης με ωραίο πλασέ του Τζαβέ στην κίνηση, με το πόδι ο Ουζόχο έβγαλε την δύσκολη απόκρουση!

-87' Ο Μιξ αντί του Κασάμα.

-88' Συρτό σουτ του Μπάρκερ εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Σωφρονίου.

-89' Διαμαρτυρίες από τον Παπουλή μετά από πτώση στην περιοχή του Σωφρονίου έπειτα από μαρκάρισμα του Μπρόρσον, "τίποτα" από τον διαιτητή.