Άρης-Πάφος: Ντέρμπι όπως το περιμέναμε, τρομερός… Βανά και μοιρασιά (φώτος)

Σε ένα ντέρμπι με γρήγορο ρυθμό αρκετές ευκαιρίες και θέαμα ο Άρης και ο Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο παρόλα αυτά η Πάφος έδειχνε περισσότερη αυτοπεποίθηση. Είχαν και οι δύο ομάδες ευκαιρίες και το γκολ θα ήταν θέμα χρόνου.

Τελικά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος με τον Άρη να ανοίγει το σκορ στο 60’ με ωραία ατομική προσπάθεια του Μπένγκστον που ήταν εύστοχος με σουτ εντός περιοχής. Δεν άργησε να αντιδράσει η Πάφος που με τρομερό βολέ του Ντράγκομιρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση η Πάφος είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες του αγώνα, με τον Βανά να κάνει νέες αποκρούσεις και να φτάνει συνολικά τις 8 (!) στο παιχνίδι κρατώντας το 1-1.

Στη διάρκεια της επτάλεπτης καθυστέρησης του αγώνα, ο Άρης ανέβασε στροφές όμως οι προσπάθειες δεν καρποφόρησαν και το σκορ έμεινε ισόπαλο.

Στους 10 βαθμούς σε 4 παιχνίδια ο Άρης. Στους 7 βαθμούς σε 3 παιχνίδια η Πάφος.

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στο LIVE ο Ανδρέας Ροκόπος.

Ντεμπούτο στην εντεκάδα της Πάφου για τον Γκόλνταρ

ρτγτρ

- Έναρξη του αγώνα

4' Γρήγορος ο ρυθμός από νωρίς στον αγώνα.

5' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Μπαμπίκα, κατέληξε άουτ.

8' Φάση για την Πάφο. Εκτέλεση φάουλ, έδιωξε με υπερένταση ο Βανά, σουτ του Πελάτζιο κατέληξε σε κόρνερ μετά από κόντρα.

10΄Βάζει πίεση προς την εστία του Άρη η Πάφος. Κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα η φιλοξενούμενη ομάδα και η φάση τελείωσε με ένα άστοχο σουτ του Ικόκο.

15' Ζήτησε πέναλτι ο Άρης για χέρι του Μπότσκαι. Εξετάστηκε και στο VAR, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

16' Μεγάλη φάση για Πάφο... Πίεση του Μπρούνο στον Στρούσκι, ο Ζάιρο από πλάγια πέρασε από τον Βανά, γύρισε στον Μπρούνο όμως πρόλαβε ο Μπράουν.

18' Κίτρινη κάρτα στον Γκολντάρ. Ο Ισπανός κλότσησε την μπάλα

22' Νέο γύρισμα από τον Ζάιρο, μπλοκάρει ο Βανά.

24' Σουτ του Μπράουν καταλήξει άουτ.

25΄Μεγάλη φάση για τον Άρη. Κάθετη από τον Μοντνόρ στον Μπαμπίκα εντός περιοχής, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο!

29' Καλή στιγμή για την Πάφο. Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, μπλοκάρει ο Βανά με δεύτερη προσπάθεια.

32' Πιέσε το τελευταίο δίπλεπτο η Πάφος όμως χωρίς αποτέλεσμα.

35'  Γρήγορος ο ρυθμός στο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες κυκλοφορούν την μπάλα με την κατοχή να εναλλάσσεται.

35' Καλή φάση για τον Άρη.. Κάθετη του Κακόριν στον Μπαμπίκα, το γύρισμα του τελευταίου καταλήγει στον Ίβουσιτς.

38' Καλή στιγμή για την Πάφο... 38' Καλή στιγμή για την Πάφο... Μπαλιά του Ντράγκομιρ, κεφαλιά του Βαλακάρι που κατέληξε έξω.

42' Μεγάλη φάση για τον Άρη.. Η μπάλα βρίσκει στον ρεφ που λανθασμένα δεν σταμάτησε το παιχνίδι και παραλίγο να σκοράρει ο Άρης. Ανέκοψε τον Βαλακάρι ο Μενέλαος Αντωνίου και στην αντεπίθεση ο Κακόριν έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Διαμαρτυρήθηκαν από την Πάφος FC.

Τέλος του πρώτου μέρους

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη… Σόκε, Μαγιαμπέλα και Μπένγκτσον στις θέσεις των Στρούσκι, Μπαμπίκα και Μόντνορ

Αλλαγή και για την Πάφο… Ρους στη θέση του Γκόλνταρ

τυτξ

Έναρξη β΄μέρους

50' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους.

51' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Πάφο!!! Ο Ικόκο έκανε το γύρισμα στον Βαλακάρι που από πολύ κοντά σούταρε όμως ο Βανά απέκρουσε. Στη συνέχεια ο Ντράγκομιρ έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Βραζιλιάνο κίπερ να σώζει ξανά τον Άρη.

52’ Κίτρινη κάρτα στον Σπιλέφκσι για διαμαρτυρίες.

57΄Μακρινό σουτ του Γκομίς, εύκολα όμως μπλοκάρει ο Ίβουσιτς.

60' Ωραία προσπάθεια του Μπρούνο, έκανε το γύρισμα όμως μπλόκαρε ο Βανά.

60' ΓΚΟΛ ο Μπένγκστον 1-0 ο Άρης! Ο Μπένγκστον έκανε ατομική προσπάθεια ευνοήθηκε και από κόντρα και έπιασε σουτ εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

ρτητρ

Η φάση εξετάζεται στο VAR για χέρι του Σόκε. Τελικά το γκολ μετράει κανονικά.

62' Αλλαγές για την Πάφο... Τάνκοβιτς και Μάνκγα στις θέσεις των Βαλακάρι και Ζάιρο.

64΄Αλλαγή και για τον Άρη ο Στεπίνσκι στη θέση του Γκομίς

66' ΓΚΟΛΑΡΑ ο Ντράγκομιρ και 1-1! Σέντρα του Μάνγκα, ο Μπρούνο διεκδίκησε με κεφαλιά η μπάλα πήγε εκτός περιοχής με τον Ντράγκομιρ να πιάνει απευθείας ένα φοβερό αριστερό σουτ και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Βανά Άλβες!

τυ

70' Σουτ του Τάνκοβιτς, μπλοκάρει ο Βανά.

71' Στο έδαφος ο Τάνκοβιτς μετά από μαρκάρισμα που επιχείρησε, δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα.

72΄Σηκώθηκε ο Τάνκοβιτς και συνεχίζει

73' Αλλαγή για την Πάφο. Ο Αμπντουσαλάμοφ στη θέση του Πελάζιο.

75' Δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς αποκρούει ο Βανά!

76' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα, γιατί κλώτσησε την μπάλα διαμαρτυρόμενος.

76' Νέα φάση η Πάφος! Σουτ του Μάνγκα, διώχνει σε κόρνερ ο Βανά!

80' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη. Ο Σιουμάνσκι στη θέση του Κακόριν

83' Αλλαγή για την Πάφο. Ο Ταβάρες στη θέση του Μπρούνο. Τελευταία αλλαγή και για τον Καρσέδο.

84' Κίτρινη κάρτα και στον προπονητή της Πάφου, Καρσέδο, για διαμαρτυρία

86' Νέα απόκρουση από τον Βανά Άλβες! Πολύ δυνατό σουτ του Ταβάρες, ο Βανά ήταν στη σωστή θέση και έδιωξε την μπάλα.

*** 7 λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2 Κίτρινη κάρτα στον Μπένγκστον για κράτημα σε αντίπαλο.

90+4 Κόκκινη κάρτα στο βοηθό προπονητή της Πάφου.

90+5 Μακρινό σουτ του Μπένγκτσον η μπάλα καταλήγει άουτ. Ευκαιρία μετά από ώρα για τον Άρη.

Άρης: Βανά Άλβες, Καζού, Μπράουν, Κακόριν (81′ Σουμάνσκι), Γκομίς (64′ Γκομίς), Σανέ, Στρούσκι (46′ Ζόκε), Μπρόρσον, Μοντνόρ (46′ Μπένγκτσον), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46′ Μαγιαμπέλα).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπένγκτσον, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μαγιαμπέλα, Ζόκε, Σουμάνσκι.

Πάφο: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ (46′ Ρους), Μπρούνο Φελίπε (83′ Ταβάρες), Ζάιρο (62′ Μάνγκα), Μποσκάι, Ικόκο, Βαλακάρι (62′ Τάνκοβιτς), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο (73′ Αμπντουσαλάμοφ).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Ολιβέιρα, Μάνγκα, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ντιόγο, Ταβάρες, Φελίπε

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Abbattista Eugenio
ΑVAR: Ηροδότου Ξένια
Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος