Δόξα - Άρης: Διπλό, 2η θέση και στο -2 απ' την κορυφή! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι στην Περιστερώνα, με τον Άρη να πετυχαίνει σημαντική εκτός έδρας νίκη. Το βράδυ της Δευτέρας (31/10), η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Δόξα στο πλαίσιο της 9 ης αγωνιστικής και επικράτησε δύσκολα με 2-1. Ο Στρούσκι στο 9’… άνοιξε το σκορ για τον Άρη, ο Σόμπτζικ ισοφάρισε για την Δόξα στο 21’ και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μέσεν στο 50’, φάση στην οποία οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Κακόριν αστόχησε (το απέκρουσε ο Σισκόφσκι). Το γκολ της νίκης για τον Άρη, σημειώθηκε στο 69’ απ’ τον Μπρόρσον. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι ανέβηκε στους 21 βαθμούς και έμεινε μόνη στην 2η θέση και στο -2 απ’ την Πάφο. Έμεινε στους 7 και την 12η θέση η Δόξα.

φβδγφδφω

-5' Καλύτερος ο Άρης στα πρώτα λεπτά, έχει την κατοχή και δοκιμάζει να επιτεθεί.

-9' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ωραία συνεργασία από αριστερά, ασίστ του Μπένγκτσον, πλασέ του Στρούσκι στην κίνηση και η μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

-16' Ανεβαίνει μέτρα στο γήπεδο η Δόξα, ψάχνει την γρήγορη αντίδραση.

-21' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Απάντηση... στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια! Ο Ιωσηφίδης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, ο Σόμπτζικ έκανε την πισινή κεφαλιά, με τον Βανά να μην μπορεί να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα για το 1-1!

-30' Ισορροπημένο το ματς μετά το γκολ της Δόξας. Παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια ομάδα να κυριαρχεί.

-34' Μακρινό σουτ του Ιωσηφίδη, σταθερά ο Βανά.

-36' Κίτρινη στον Μπρόρσον, για κράτημα στον Μπένι.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Μπαμπίκα από δεξιά, ο Μπένγκτσον έκανε την κεφαλιά, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Μέσεν έδιωξε πάνω στην γραμμή.

-Εξετάζεται η φάση για πιθανό πέναλτι, για χέρι του Μέσεν σε δεύτερο χρόνο, αμέσως μετά το διώξιμο του με το πόδι.

-Πάει για on field review ο ρεφ Θεουλή.

-50' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη και κόκκινη κάρτα στον Μέσεν, για διώξιμο της μπάλας με το χέρι πάνω στην γραμμή! Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή, αφού είδε την φάση στο μόνιτορ.

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή Super Monday.

-52' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη! Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Σισκόφσκι έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνιά και απέκρουσε την εκτέλεση, κρατώντας το 1-1!

-55' Αλλαγή για την Δόξα. Τραϊτσέφσκι αντί Ιωσηφίδη.

-62' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σπόλιαριτς αντί Στρούσκι και Σικόρσκι αντί Στεπίνσκι.

-64' Σέντρα του Μπαμπίκα από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Μπένγκτσον, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-67' Νέα διπλή για τον Άρη. Τζαβέ αντί Μπαμπίκα και Μαγιαμπέλα αντί Μπένγκτσον.

-69' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Καζού εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σικόρσκι προσπάθησε στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα στρώθηκε στον προωθημένο Μπρόρσον που με κοντινή προβολή νίκησε τον Σισκόφσκι και... έγραψε το 2-1!

-72' Ωραίο μακρινό σουτ του Κακόριν, λίγο έξω η μπάλα.

-73' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Ρονταλέγκα και Ασαμόα μέσα, Καραμανώλης και Μπένι έξω.

-75' Ωραίο σουτ του Σπόλιαριτς, δύσκολα ο Σισκόφσκι.

-78' Κόρνερ του Κοβάσεβιτς από δεξιά, κεφαλιά του Αντενόν, έξω η μπάλα.

-78' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Τιτζιανί και Φαουάζ μέσα, Ίλιτς και Σόμπτζικ έξω.

-80' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Σπιλέφσκι. Μπράουν αντί Κακόριν.

-81' Μακρινό σουτ του Μπράουν, μπλοκάρει ο Σισκόφσκι.

-83' Ασυνεννοησία Βανά και Μουσούντα, ο Τιτζιανί έκανε το γύρισμα από δεξιά εντός περιοχής, αλλά έδιωξε σωτήρια ο Καζού.

-86' Κίτρινη στον Καζού για φάουλ στον Μέσκα.

-90' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Τετ α τετ του Μαγιαμπέλα με τον Σισκόφσκι, σπουδαία επέμβαση απ' τον κίπερ της Δόξας.

ΤΕΛΟΣ

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μέσεν, Αντενόν, Μπένι (73'Ρονταλέγκα), Ίλιτς (78'Τιτζιανί), Ιωσηφίδης (55'Τραϊτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (73'Ασαμόα), Βαγιέχο, Σόμπτζικ (78'Φαουάζ), Μέσκα.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Ίντζια, Ρονταλέγκα, Φαουάζ, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ναγκάρ, Κάργκμπο.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μποακέ, Μπένγκτσον (67'Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι (62'Σικόρσκι), Στρούσκι (62'Σπόλιαριτς), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (67'Τζαβέ), Κοκόριν (80'Μπράουν).

Στον πάγκο οι: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Πηλές, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρόρσον, Καζού, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Μέσεν.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος