ΕΝΠ - Άρης: Απέδρασε με buzzer beater πέναλτι του Γκομίς στο 90+6' (φώτος)

Μεγάλο διπλό (0-1) του Άρη στη τελευταία φάση με εύστοχο πέναλτι του Γκομίς!

Με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαμπίκα από τον Γεμρέμοβιτς και εκτέλεσε εύστοχα ο Γκομίς στο 90' +6', ο Άρης νίκησε την ΕΝΠ και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Πάλεψαν οι "Βυσσινί" που κράτησαν στο μηδέν τους "πράσινους" μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά το πέναλτι στη τελευταία φάση έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Λεμεσιανή ομάδα.

Στους 40 βαθμούς ο Άρης και στο +5 από την 5η Ομόνοια, στους 14 έμεινε η ΕΝΠ.

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

Το kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα. Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

- Έναρξη στο ματς

- 4' Πήγε για το σουτ ο Μαγιαμπέλα, βάζει την κόντρα ο Ντα Σίλβα.

Κλείνουμε το 10λεπτο, ισορροπημένο το ματς μέχρι στιγμής.

- 11' Γύρισμα του Μαγιαμπέλα από τα αριστερά, ο Κόστιτς πέφτει και μαζεύει.

- 18' Εκτέλεση φάουλ του Μπράουν, δεν ανησυχεί ο Κόστιτς.

- 22' ΓΚΟΛ ο Άρης και 1-0! Ο Μπένγκσον! Κάθετη του Μαγιαμπέλα εξαιρετική έβγαλε μόνο τον Μπέγκσον, πλασάρει εύστοχα απέναντι από τον Κόστιτς.

δφγδφγδφγγδγ

- 23' Εξετάζεται η φάση στο Onfield Review! Για χέρι του Μαγιαμπέλα.

- 24' Δεν μετρά το γκολ του Άρη. Χρησιμοποίησε το χέρι ο Αφρικανός για να κατεβάσει τη μπάλα και στη συνέχεια να πασάρει στον Μπέγκσον.

- Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη απόψε στο Super Monday.

σδφσδφσδφφσδ

Παραμένει το 0-0 στο ματς.

- 32' Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα για φάουλ στον Ντιαβαρά.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πέραν από το ακυρωθέν γκολ του Μπέγκσον όπου ο Άρης άνοιξε... την άμυνα της ΕΝΠ δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να απειλήσει σοβαρά τον Κόστις.

- 35' Σουτ του Μαγιαμπέλα από πλάγια θέση, σε κόρνερ διώχνει ο Κόστιτς.

- 42' Κόρνερ του Πηλέα, σουτ του Μπέγκσον, δεν ανησυχεί ο Κόστιτς.

- 44' Παρολίγο να έχουμε αυτογκόλ του Βούκσεβιτς, ο Κόστιτς σώζει τον συμπαίκτη του, στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ. Σπουδαία απόκρουση ο Σέρβος.

Ημίχρονο.

δσφδσφσφσδφ

- Έναρξη στο Β' μέρος. Μια αλλαγή για τον Άρη, μέσα ο Σπόλιαριτς.

- 47' Μπλοκάρει με ευκολία ο Βανά τη κεφαλιά του Κωνσταντίνου.

- 52' Κίτρινη ο Πηλέας

- 53' Σουτ του Ρουσιά μέσα από τη περιοχή, μεγάλη απόκρουση του Βανά!

- 54' Γυριστό σουτ του Μέιρα, πάνω από τα δοκάρια το σουτ! Διπλή απειλή από τους "Βυσσινί".

- 56' Φέυγει στον χώρο ο Ντιαβαρά, μπήκε στη περιοχή απέναντι από τον Βανά, του ασκει πίεση ο Μουσούντα με τον ώμο και πέφτει στο έδαφος. Διαμαρτυρίες για πέναλτι. Παίζεται... από Θεουλή, συμφωνεί και ο VAR, Σωλομού Δημήτρης.

- 62' Ντεμπούτο για Μορέιρα στη θέση του Μέιρα.

ΔΣΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦ

- 66' Διπλή αλλαγή του Άρη. Οι Μπαμπίκα και Γκομίς στις θέσεις των Μαγιαμπέλα-Στεπίνσκι.

- 68' Σουτ του Κακόριν εντός περιοχής, μπλοκάρει ο Κόστιτς.

- 69' Πλασέ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 70' Νέο σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα κάπου χτυπά και καταλήγει σε κόρνερ.

- 70' Κεφαλιά του Γκομίς πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

- 75' Κίτρινη στον Πολυκάρπου.

- 76' Ο Κόστιτς μαζεύει χωρίς δυσκολία το σουτ του Σπόλιαριτς.

- 77' Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ.

- 82' Απειλεί ο Άρης! Βολέ του Γκομίς μέσα από την περιοχή, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι! Αγγίζει το 0-1 ο Άρης, άτυχος ο Γκομίς.

σδφσδφσδφσδφσδφ

- 83' Ο Κόστιτς βγαίνει και μπλοκάρει προ του Γκομίς.

- 85' Γύρισμα του Μπαμπίκα, δεν προλαβαίνει ο Κακόριν.

- 87' Σέντρα του Πηλέα, μαζεύει ο Κόστιτς.

- 89' Ο Μπαμπίκα στη περιοχή από πλάγια θέση έκανε το γύρισμα, σε κόρνερ ο Κόστιτς.

Καθυστερήσεις - 4'

- 90+3' ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΑΡΗΣ

- 90+4' Τον βρίσκει στα πόδια ο Γεβρέμοβιτς και τον ανατρέπει. Θα εξεταστεί η φάση αν είναι εντός περιοχής.

- 90+5' Επικυρώθηκε η φάση. ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη.

Ο Γκομίς θα εκτελέσει...

- 90+6' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-1! Ο Γκομίς ευστοχεί.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδ

ΕΝΠ (Λ. Οικονόμου): Κόστιτς, Κορσία, Ντα Σίλβα, Πολύκαρπου, Κωνσταντίνου (Φερνάντεθ 77'), Γεβρέμοβιτς, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (Μορέιρα 62'), Ντιαβαρά (Κοτσώνης 77'), Ρουσιάς (Βουτσένοβιτς 77').

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κουτσού, Χριστοφή, Κολωνιάς, Βίκτορ, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Μορέιρα, Λαμί

*Ο Μαρίνος Σατσιάς είναι τιμωρημένος και τον αντικαθιστά ο βοηθός του, Λουκάς Οικονόμου.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μπένγκτσον (Καζού 84'), Μπράουν (Σπόλιαριτς 46'), Στεπίνσκι (Γκομίς 67'), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Μπαμπίκα 67'), Στρούσκι (Γιαμπλόνσκι 82'), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν.

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Γιάνταλ, Μποάκι, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Γκομίς, Μονέ-Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης