Εθνικός-Άρης: Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε στους "8" (Φώτος)

Ο Άρης έγινε η 6η ομάδα που πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στους 8 του κυπέλλου κερδίζοντας τον Εθνικό Άχνας με 2-1.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι στα πρώτα 15' λεπτά στο πρώτο μέρος πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0 με γκολ των Μοντνόρ και Νίκολιτς ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη για την ομάδα του.

Ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του και στο 43' μείωσε στο σκορ με τον Χριστοφή. Στο β' μέρος η προσφυγική ομάδα μπήκε καλύτερα δημιούργησε τις φάσεις μπροστά από την εστία του Ζάντρο χωρίς όμως να φτάσει στο ζητούμενο.

Η ομάδα του Σατσιά πέτυχε γκολ στο 77' με τον Καμπρέρα, μετά από σοβαρό λάθος του κίπερ, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ντε Ιριόντο στο ξεκίνημα της φάσης μέσω on-field review.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Εθνικός έχασε πέναλτι με τον Καμπρέρα. Το VAR κάλεσε τον διαιτητή της αναμέτρησης στο on-field review για χέρι του Μπράουν στην περιοχή με τον Αντρέα Τεχράνυ να δίνει την παράβαση. Ο Αργεντινός εκτέλεσε στην αριστερή γωνία με τον τερματοφύλακα του Άρη να μαντεύει σωστά και να δίνει ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο συντάκτης μας Σταύρος Παπαδημητρίου ήταν στο Δασάκι και σας μετάφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

σδφφ

-7' Γκολ και 0-1 για τον Άρη με τον Μοντνόρ. Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Σάβο από δεξιά (πήρε την μπάλα από το κέντρο) έφτασε στην μικρή περιοχή και έδωσε πάσα πάρε βάλε τον Μοντνόρ ο οποίος πάνω στην γραμμή της εστίας του Μάρκοβιτς την έστειλε στα δίκτυα για το προβάδισμα της ομάδας της Λεμεσού. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR για οφσάιντ.

δσφσδφ

-9' Προσπάθησε να απαντήσει ο Εθνικός με δυνατό σουτ του Χριστοφή. Πάνω από την εστία η μπάλα.

-15' Γκολ και 0-2 για τον Άρη με Νίκολιτς. Ο Άρης βγήκε στην επίθεση με τον Μοντνόρ να κατεβάζει την μπάλα στον Νίκολιτς ο οποίος με όμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μάρκοβιτς για το 0-2.

σδσδ

-23' Κίτρινη στον Λουκουμπάρ.

Καλύτερος ο Άρης στο ξεκίνημα του αγώνα. Δίκαια είναι μπροστά στο σκορ με δυο τέρματα διαφορά. Ο Εθνικός δεν απείλησε καθόλου την εστία του Ζάντρο, ωστόσο στα τελευταία λεπτά πήρε μπάλα, προσπαθεί να κάνει παιχνίδι ωστόσο ακόμη ψάχνει την πρώτη του καλή στιγμή.

Πρόβλημα αντιμετώπισε ο Σανέ ωστόσο συνεχίζει κανονικά.

σδφσδ

-36' Διπλή αλλαγή για Σπιλέφσκι. Εκτός οι  Λουκουμπάρ και Σανέ (αναγκαστική) στις θέσεις τους οι Δημητρίου και Μουσούντα.

γφδδφ

-43' Μειώνει σε 1-2 ο Εθνικός με Χριστοφή. Ο Μάριος Ηλία έδωσε όμορφη μπαλιά στον Χριστοφή ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα του Άρη και αφού τσίμπησε την μπάλα την πέρασε πάνω από τον Ζάντρο και μείωσε σε 1-2.

Οχτώ λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος Α' μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Περατικός στη θέση του ο Στυλιανού.

-48' Καλή στιγμή για την προσφυγική ομάδα. Ο Ηλία στην περιοχή από πλάγια έκανε το σουτ (ήταν εκτός ισορροπίας) η μπάλα πέρασε έξω.

-54' Οι παίκτες του Εθνικού έκλεψαν την μπάλα σχεδόν στο ύψος της περιοχής του Ζάντρο, ο Χριστοφή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του τερματοφύλακα του Άρη.

-56' Αλλαγή για τον Άρη εκτός ο Σεμέδο στη θέση του ο Μπένγκτσον.

φδγ

Μπήκε και πατά καλύτερα στο β' μέρος ο Εθνικός Άχνας. Το γκολ που πέτυχε στο 43' η ομάδα του Σατσιά έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα το δεύτερο μέρος και έχασε κάποιες καλές στιγμές για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Προβληματισμένος από την άλλη ο Σπιλέφσκι ο οποίος βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

-64' Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο β' μέρος. Ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αναγκάζοντας τον Μάρκοβιτς να διώξει εντυπωσιακά την μπάλα.

-65' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Ηλία και Χριστοφή στις θέσεις τους οι Ντράζιτς και Ιωαννίδης.

-68' Αλλαγές για τον Άρη εκτός οι Μάτισικ και Νίκολιτς στις θέσεις τους οι Ουρόσεβιτς και Γκομίς.

-71' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μοντνόρ πάτησε περιοχή έκανε το δυνατό σουτ ο Μάρκοβιτς έδιωξε την μπάλα η οποία κατέληξε στον Σάβο έκανε εκ νέου το σουτ η μπάλα κατέληξε έξω.

-73' Αλλαγή για τον Εθνικός. Εκτός ο Νικολάου στη θέση του ο Μπέκερ.

-77' Πέτυχε γκολ ο Εθνικός με τον Καμπρέρα. Ο Μπρόνσον γύρισε την μπάλα στον Ζάντρο, με τον Καμπρέρα να τον πιέζει και να κερδίζει την μπάλα και να την στέλνει στα δίκτυα. Όμως η φάση εξετάστηκε και από VAR για χέρι στην αρχή της φάσης. Δεν μέτρησε το γκολ της προσφυγικής ομάδας αφού υπήρχε χέρι από τον Ντε Ιριόντο στο ξεκίνημα της φάσης.

δσδσφ

-87' Πέναλτι για τον Εθνικό σε χέρι του Μπράουν. Δεν έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή ο οποίος καλέστηκε στο VAR για να ελέγξει την φάση. Η μπάλα κτύπησε στο χέρι του με τον Τεχράνυ να δίνει την παράβαση.

-88' Εκτέλεσε ο Καμπρέρα στην αριστερή πλευρά, απέκρουσε ο Ζάντρο και κρατά το 2-1 για τον Άρη.

δφσδ

-89' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Ιωάννου στη θέση του ο Μπίκερ.