Δόξα-Άρης: Έκανε σεφτέ με ΜΠΑΜ (φώτος)

Η Δόξα έκανε το "μπαμ" απέναντι στον Άρη και πήρε την πρώτη της νίκη στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ασάντε άνοιξε το σκορ στο 34', με τον Γκομίς να βάζει αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας της Κατωκοπιάς. "Χαμένος" ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Τεράστια νίκη για την Δόξα που έδειξε πως είναι ικανή να παλέψει για την παραμονή της, παρόλο που πολλοί την είχαν ξεγραμμένη..

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στην περιγραφή του αγώνα η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

ΤΟ ΦΙΛΜ του αγώνα

-Σέντρα στο ματς.

-5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Το πλασέ του Μαγιαμπέλα, κόβεται πάνω στην γραμμή από τον Πούριτς προ κενής εστίας. Διαμαρτυρήθηκαν και ζήτησαν πέναλτι οι του Άρη.

-11' Σουτ του Τρούγιτς από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-16'  Σουτ του Καζού, άστοχο.

-26' Σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Σισκόφσκι διώχνει σε κόρνερ.

-31' Σέντρα από τον Μαγιαμπέλα, κεφαλιά από τον Μοντνόρ, άστοχη.

-34' ΓΚΟΛ για τη Δόξα! Λάθος έξοδο από τον Βανά εκτός περιοχής, το εκμεταλλεύεται ο Ασάντε και με πλασέ σε κενή εστία κάνει το 1-0.

- 45 +1 Σουτ του Μπράουν, μπλοκάρει ο κίπερ της Δόξας.

-45+3 ΓΚΟΛ για τη Δόξα με αυτογκόλ του Γκομίς, 2-0! Ο Βελκόφσκι εκτέλεσε φάουλ, ο Γκομίς στην εναέρια μονομαχία με τον Αντωνιάδη έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά. Φέρει ευθύνη ξανά και ο Βανά, άστοχη έξοδος του κίπερ.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-53' Σουτ του Καζού από πλάγια θέση, άστοχο.

-58' Διπλή αλλαγή από τον Άρη. Μέσα οι Σπόλιαριτς και Σιουμάνσκι, έξω οι Μαγιαμπέλα και Μπράουν.

-62' Πιέζει ο Άρης για να μειώσει στο σκορ.

-66' Εκτέλεση κόρνερ από τον Βελκόβσκι, μαζεύει την μπάλα ο Βανά.

-67' Έξω ο Γκομίς, μέσα ο Σάβο.

-68' Έξω ο Σκόγκλουντ, μέσα ο Γκλεόφιλο.

-69' Κίτρινη κάρτα στον Καζού για φάουλ πάνω στον Αλσέους.

-75' Κίτρινη κάρτα στον Αλσέους.

-76' Η Δόξα διατηρεί το προβάδισμα της χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

-78' Κεφαλιά του Σάβο, άστοχη.

-90' Οδηγούμαστε στις καθυστερήσεις του ματς. Εύκολα κρατά το σκορ υπέρ της η Δόξα.

-90' Κίτρινα κάρτα στον Πούριτς, κίτρινη κάρτα και στον Σαντίκ.

-Οχτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+3' Κεφαλιά του Μοντνόρ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς, άουτ η μπάλα.

-90+4' Κοντινό πλασέ του Σάβο, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.

Δόξα: Σισκόφκσι, Φοφανά, Τρούγιτς(84 Σαντίκ), Ναμπί(79'Τραϊτσέφκσι,) Σκόγκλουντ(68' Γκλεόφιλο), Βελκόβσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου Ε(79' Στυλιανού) Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Σιέλης,  Σαντίκ, Βλίτερ, Γιαμπερέ, Μουχάμεντ, Κυριάκου Χ, Τζέτζε

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπράουν(Σιουμάνισκι 58'), Κακόριν, Γκομίς(67' Σάβο), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (58' Σπόλιαριτς), Στρούσκι(46' Νίκολιτς),  Μπρόρσον, Μοντνόρ.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ,  Σζόκε, Ουρόσεβιτς,

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας