Άρης-Ομόνοια: Κυριαρχία, τριάρα και... βλέπει τελικό! (φώτος)

Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του κυπέλλου έκανε η Ομόνοια. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κέρδισε σήμερα μέσα στη Λεμεσό τον Άρη με 3-0 και ετοιμάζεται για την... παρουσία της σε τρίτο σερί τελικό. Άλλη μια κακή εμφάνιση από τον Άρη ο οποίος δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του Ουζόχο.

Οι πράσινοι της Λευκωσίας ήταν κυρίαρχοι από την αρχή μέχρι και το 80' της αναμέτρησης πέτυχαν τρία τέρματα και βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι. Μπεζούς, Σεμέδο και Αλιούμ τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Με δέκα τελικές προσπάθειες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου. Χαμένο πέναλτι με Κακουλλή στο 48'.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Άρης λόγω αποβολής του Καζού με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Κακουλλή.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

H ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά τη δράση από το "Άλφαμεγα"... Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

Άρχισε ο αγώνας.

3' Σουτ του Χάμπου, από καλή θέση η μπάλα έξω.

9' Ατομική ενέργεια από τον Γκομίς, έφτασε στο ύψος της περιοχής του Ουζόχο, έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα έξω.

13' Δεύτερο κόρνερ για τον Άρη. Έδιωξαν οι της Ομόνοιας.

18' Πάτησε περιοχή ο Κακουλλής, λάθος το γύρισμα του προς τον Σίμιτς.

19' Σουτ του Μοντνόρ, δεν ανησυχεί ο Ουζόχο.

σαδασ

27' Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Από δεξιά ο Σιπριάνο έκανε την σέντρα ο Κακουλλής πήρε την κεφαλιά χέρια του Ζάντρο η μπάλα.

29' Γκολ 0-1 για την Ομόνοια με Μπεζούς. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, έγινε η πισινή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στον Ουκρανό ο οποίος τοποθετημένος μέσα στην μικρή περιοχή, με νέα κεφαλιά νίκησε τον Ζάντρο για το προβάδισμα των πρασίνων.

ασδσ

38' Σουτ του Γκομίς η μπάλα κοντράρει στον Κούσουλο και καταλήγει σε κόρνερ.

42' Χτύπημα εκτός φάσης από τον Καζού και κίτρινη στον παίκτη του Άρη. To VAR στέλνει τον Ιταλό ρεφ στο on field review για να εξετάσει την φάση. Λίγα δευτερόλεπτα ήταν αρκετά για τον διαιτητή να επιστρέψει και να αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τον Καζού. Αψυχολόγητη ενέργεια από τον Βραζιλιάνο. Μετά από το φάουλ που κέρδισε από τον Κακουλλή, καθώς ήταν στο έδαφος οι δυο παίκτες γύρισε και χτύπησε τον παίκτη της Ομόνοιας.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

46' Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός ο Κακόριν μέσα ο Νίκολιτς.

47' Πέναλτι για την Ομόνοια σε ανατροπή του Σίμιτς από τον Ζάντρο.

48' Αποκρούσει το πέναλτι του Κακουλλή ο Ζάντρο.

50' ΓΚΟΛ και 0-2 για την Ομόνοια με Σεμέδο. Ο Μπεζούς βρήκε τον Σεμέδο από αριστερά, μπήκε περιοχή και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ζάντρο για το 0-2.

δσφδσ

51' Αλλαγές για τον Άρη. Εκτός οι Μάτισικ και Γκομίς μέσα οι Σανέ και Μπράουν.

53' Κίτρινη στον Μπέγκστον.

59' Σουμάνσκι εντός Σάβο εκτός για τον Άρη.

62' Κεφαλιά του Μίλετις, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιπριάνο, διώχνει ο Ζάντρο.

63' Κίτρινη στον Μπράουν.

67' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός Κακουλλής, Μπασιρού και Μπεζούς μέσα οι Στεπίνσκι, Μπασιρού και Αλιούμ.

ρερρρς

73' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια με μακρινό σουτ του Στεπίνσκι έξω από την μεγάλη περιοχή.

74' Πέναλτι για τον Άρη μετά από μαρκάρισμα του Κουλιμπαλί στον Μοντνόρ. Άκυρο το πέναλτι. Το VAR έστειλε τον Κολόμπο στο on field review για να εξετάσει την φάση και έκρινε πως το μαρκάρισμα ήταν κανονικό και πήρε πίσω την απόφαση του.

76' Κίτρινη στον Νίκολιτς για διαμαρτυρία.

79' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Κεφαλιά του Μπράουν πάνω στον Ουζόχο, νέα κεφαλιά του Νίκολιτς μαζεύει ο Νιγηριανός κίπερ.

80' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Σίμιτς, μέσα ο Μπάκιτς.

83' Κίτρινη στον Παναγιώτου.

85' Αλλαγή για τον Άρη εκτός ο Μπεγκστον στη θέση του ο Σεμέδο.

85' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Σιπριάνο μέσα ο Χαμάς.

90' ΓΚΟΛ 0-3 για την Ομόνοια με ωραίο πλασέ του Αλιούμ μέσα από την περιοχή.

Τέλος του αγώνα.

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Καζού, Μπένγκτσον (85' Σεμέδο), Κακοριν (46' Νίκολιτς), Γκομίς (51' Σανέ), Μάτισικ (51' Μπράουν), Σάβο (59' Σουμάνσκι), Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο οι: Άλβες, Σωφρονίου, Μποακί, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Αμπουμπακάρ, Σανέ, Νίκολιτς, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (85' Χαμάς), Σεμέδο,  Κακουλλής (67' Στεπίνσκι), Σίμιτς(80' Μπάκιτς), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (67' Μπασιρού), Μπεζούς (67' Αλιούμ)

Στον πάγκο οι: Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μάθιους, Αλιούμ, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Χαμάς, Ανδρέου, Οζλέρ.

Παρατηρητής:  Νικολαϊδης Χρίστος

Την αρθρογραφία των πρώτων αγώνων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, προσφέρει το Paws Up Pet Shop