Άρης-Οθέλλος: Ξύπνησε στο δεύτερο μέρος με χατ-τρικ Σάβο!

Νίκη με 4-0 για τον Άρη στη Λεμεσό επί του Οθέλλου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάβο που πέτυχε χατ-τρικ ενώ είχε και ασίστ στο τρίτο γκολ που πέτυχε ο Σπόλιαριτς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

θυ778

Με το καλημέρα του ματς η ομάδας της Αθηαίνου διαμαρτυρήθηκε για φάση σε μαρκάρισμα του Σανέ στον Πιχ στην περιοχή με τον VAR να εξετάζει τη φάση και να μη δίνει παράβαση.

Στο πρώτο μέρος ο Οθέλλος δυσκόλεψε τον Άρη έχοντας καλές ευκαιρίες με τον Βανά Άλβες να σώζει σε αρκετές περιπτώσεις.

Ο Βραζιλιάνος κίπερ τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Ζάντρο στο 46'.

Στο 46' ο Σπιλέφσκι έκανε δύο ακόμη αλλαγές (Σάβο και Σεμέδο) με την ομάδα του να γίνεται πιο επιθετική και να παίρνει την πρωτοβουλία δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Αυτό απέφερε καρπούς αφού ο Σάβο σκόραρε στο 63’ και στο 80' μετά από ασίστ των Μουσούντα και Μπένγκτσον, από τη μεσαία γραμμή, καθαρίζοντας τη νίκη για την ομάδα του. Μάλιστα στο 90+1 ο Σάβο μοίρασε ασίστ στον Σπόλιαριτς για το 3-0 και στο 90+5 έφτασε σε χατ-τρικ ευστοχώντας σε πέναλτι, που δόθηκε μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ.

Στη δεύτερη θέση ο Άρης με 47 βαθμούς, 1 λιγότερο από το ΑΠΟΕΛ που παίζει αύριο κόντρα στην Καρμιώτισσα. Στους 13 βαθμούς ο Οθέλλος που είναι στη 13η θέση.

Το kerkida.net βρέθηκε στο Κολόσσι με την Γρηγορία Φραντζή και σας μετέφερε όσα συνέβησαν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Ανδρέας Ροκόπος…

- Έναρξη

1' Μαρκάρισμα από τον Σανέ του Άρη στον Πιχ του Οθέλλου στην περιοχή. Δεν δόθηκε παράβαση. Περιμένουμε και τον έλεγχο από το VAR

Πέρασαν δύο λεπτά και δεν έχει παρθεί η απόφαση.

4' Δεν αλλάζει η απόφαση μέσω του ελέγχου του VAR. Συνεχίζεται ο αγώνας

10' Στέκεται καλά ως τώρα ο Οθέλλος. Προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα στον Άρη

11' Πρώτη τελική με τον Γκομίς όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

13' Πρώτη καλή φάση στο ματς. Για τον Οθέλλο. Ο Σλάβικ από πλάγια δεξιά μπήκε στην περιοχή γύρισε προς τον Σταμούλη που σούταρε με τον Βανά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

15' Κίτρινη στον Κακόριν γιατί κτύπησε σε διεκδίκηση κεφαλιάς τον Χριστοδούλου. Χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια ο Ρώσος αφού συμπλήρωσε 6 κάρτες.

γυξυ

20΄Ευκαιρία για τον Άρη... Μετά από λάθος στην άμυνα του Οθέλλου, ο Σανέ έπιασε το σουτ εντός περιοχής όμως ο Ταουντούλ απέκρουσε

26' 'Επεσε άτσαλα ο Γκομίς. Συνεχίζει τελικά είναι καλά.

28' Ακόμα μια απειλή από τον Οθέλλο. Σουτ από τον Πιχ, απόκρουση από τον Βανά Άλβες

29’ Κίτρινη στον Ντούρις για επικίνδυνο φάουλ στον Μπένγκστον

31' Σουτ του Μοντντόρ για λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον Άρη

38' Μακρινό σουτ του Σανέ, καταλήγει έξω.

41' Ο Άρης έχει εδώ και ώρα την κατοχή και τον έλεγχο. Ο Οθέλλος αμύνεται και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος με αντεπιθέσεις.

44' Σουτ του Κακόριν από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Ταουντούλ

45+1 Ωραίο κατέβασμα από τον Πιχ έφτασε μέχρι το ύψος της περιοχής και το σουτ του το απέκρουσε ο Βανά Άλβες

Στο έδαφος ο Άλβες φαίνεται αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Έκανε νόημα ότι έχει πρόβλημα.

Το ματς συνεχίζεται. ο κίπερ του Άρη συνεχίζει στην αναμέτρηση, όμως υπάρχει περίπτωση να γίνει αλλαγή στην ανάπαυλα...

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β΄μέρους

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη... Εκτός οι Βανά Άλβες, Μπρόρσον, Γκομίς. Στις θέσεις τους οι Ζάντρο, Σάβο, Σεμέδο

46' Καλή φάση για τον Οθέλλο με τον Πιχ

47' Σουτ του Σεμέδο, δεν βρίσκει στόχο

55' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδούλου για κράτημα σε αντίπαλο.

56' Από καλή θέση ο Σεμέδο, σούταρε, δεν δυσκόλεψε όμως τον Ταουντούλ.

57' Καλή φάση για τον Άρη... Μακρινό, μονοκόμματο σουτ από τον Σεμέδο, λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

60' Αλλαγή για τον Οθέλλο... Ο Κατσιατής στη θέση του Σλάβικ.

62' Καλή φάση για τον Άρη! Σουτ του Σανέ από το ύψος της περιοχής, προβολή του Κακόριν από κοντά, ο Ταουντούλ ήταν σε ετοιμότητα!

63' ΓΚΟΛ 1-0 ο Άρης. Μετά από βαθιά μπαλιά του Μουσούντα πίσω από τη μεσαία γραμμή, ο Σάβο βγήκε τετ-α-τετ και κέρδισε τον Ταουντούλ.

γγγγ

67' Ο Στρούσκι στη θέση του Νίκολιτς.

68' Ωραίο σουτ του Μπένγκτσον αποκρούει ο Ταουντούλ

74' Ο Κακόριν μπαίνει στην περιοχή, πέφτει στο έδαφος και ο κίνδυνος απομακρύνεται για τον Οθέλλο.

75' Αλλαγή για τον Άρη. Σπόλιαριτς στη θέση του Κακόριν

75' Αλλαγές για Οθέλλο... Μπραμπίλια και Ναρντίνι στις θέσεις των Ράμος και Χριστοδούλου.

80' Γκολ 2-0 με Σάβο! Πανομοιότυπο γκολ με το πρώτο. Ωραία μπαλιά από τον Μπένγκτσον, ο Σάβο βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έφερε τον εαυτό του στην περιοχή σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα!

85' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Σανγκαρέ και Ιωάννου στις θέσεις των Πιχ και Ντούρις.

89' Διπλή ευκαιρία χαμένη για τον Άρη...

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1 ΓΚΟΛ 3-0 με προβολή του Σπόλιαριτς μετά από γύρισμα του Σαβό. Ελέγχθηκε η φάση για οφσάιντ στην αρχή. Το γκολ μέτρησε κανονικά.

90+4 Ελέγχεται φάση στο Onfield Review για χέρι παίκτη του Οθέλλου στην περιοχή.