Νέα Σαλαμίνα-Άρης: Πάτησε… γκάζι στην επανάληψη και στο -2 από την κορυφή! (φώτος)

Αν και έμεινε μακριά από τα γνωστά του υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Άρης ήταν αποτελεσματικός στο Β’ ημίχρονο και επικράτησε 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο Αμμόχωστος –Επιστροφή και… με την έκτη σερί του νίκη (7η με τη νίκη επί του Εθνικού στο κύπελλο), μείωσε τη διαφορά από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στο -2 με το πέρας της 23ης στροφής του πρωταθλήματος.

Με τη 16η τους φετινή νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν του 50 βαθμούς. Δέκατη ήττα για τους γηπεδούχους που έμειναν στους 31 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Μέτριο έως κακό ποιοτικά το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να περιορίζουν τον Άρη και να δημιουργούν 2-3 καλές επιθετικές προσπάθειες για να ανοίξουν αυτοί το σκορ. Ο Ζάντρο κράτησε τον κράτησε μέχρι που κατάφερε με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (56’) Μοντνορ και (60’) Σαβό να πάρει την ουσία και το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Παρά την προσπάθεια των ερυθρολεύκων να μειώσουν στο 85’ ο Μπράουν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 3-0.

Το kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση. Ο Χρίστος Χαραλάμπους στο γήπεδο, ο Παναγιώτης Χριστοφή στην περιγραφή.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

4’ Καλά οργανωμένη η Νέα Σαλαμίνα θέλει να κρατήσει ένα αργό τέμπο στην αναμέτρηση. Στην αντίπερα, ο Άρης, με πιέσεις ψηλά θέλει να εκμεταλλευτεί το κάθε λάθος και με τα γρήγορα του άκρα να γίνει επικίνδυνος.

κατσ

5’ Πρόβλημα για τη Νέα Σαλαμίνα με τον κεντρικό της αμυντικό, Κατσικά, να πέφτει μόνος στο έδαφος και να πιάνει την αριστερή του γάμπα. Δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του θα πάρει ο Βίκτωρος.

7' Τώρα η αλλαγή. Έξω ο Κατσικάς, μέσα ο Βίκτωρος.

9' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Άρη με τον Στρούτσκι να δίνει στο κενό χώρο στον Σεμέδο.  Πριν κάνει το τέλειωμα, ο Ντιακιτέ μπήκε έδιωξε σε κόρνερ.

15’ Το παιχνίδι κυλά σε αργό τέμπο και χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

16’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από σέντρα του Ναρσίνγκ από δεξιά ο Γιάνκα έπιασε την δυνατή κεφαλιά, έδιωξε με δυσκολία ο Ζάντρο.

22’ Ο Άρης μοιάζει εγκλωβισμένος στην τακτική προσέγγιση της Νέας Σαλαμίνας. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά.

27’ Πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Καρλίτος διένυσε αρκετά μέτρα και έδωσε στον Λέουκο, αυτός απελευθερώθηκε, συνέκλινε και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε χωρίς δύναμη στο Ζάντρο που μπλόκαρε.

30’ Τρίτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε δυνατή κεφαλιά του Ντουρμισάι. Έδιωξε με δυσκολία ο Ζάντρο.

31' Ο Άρης δείχνει να έχει θέματα αριστερά της άμυνας και συγκεκριμένα εκεί που αγωνίζεται κατά συνθήκη ο Μοντνόρ. Σήκωσε τον Γιαγκό για ζέσταμα ο Σπιλέφσκι.

36’  Ο Στρούτσκι έδωσε στον κενό χώρο στο Μπένγκτσον, ο Ντιακιτέ βγήκε και έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR για πιθανή παράβαση του αμυντικού των ερυθρολεύκων.

37' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά ο Άρης που ψάχνει το γκολ πριν την ανάπαυλα. Ψυχραιμία στις μεταβιβάσεις ζητά ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου.

σαβ

41’ Πρώτη κίτρινη στο ματς στο Σάβο για κράτημα της του Παπαγεωργίου ενώ προσπαθούσε να φύγει κάθετα στην αντεπίθεση.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

45+2’ Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη με τον Γκομίς να κάνει την ατομική ενέργεια από αριστερά και έδωσε στο ύψος της μικρής περιοχής στο Στρούσκι. Αυτό πήγε να κάνει το τέλειωμα αλλά στην προσπάθειά του να κάνει το κοντρόλ η μπάλα κτύπησε στο χέρι του και πέρασε έξω.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Το ματς κυλά στα μέτρα των γηπεδούχων σε αργό τέμπο. Μάλιστα, αυτοί ήταν που δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

-Ετοιμάζει αλλαγή ο Άρης. Ο Γιαγκό στη θέση του Σεμέδο. Με τους ίδιους έντεκα η Νέα Σαλαμίνα.

-Ο Γιαγκό επιστρέφει μετά τις υποχρεώσεις του στο Κόπα Άφρικα.

γιαγκ

46' Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Γιαγκό, έξω ο Σεμέδο.

47' Με αυτή την κίνηση ο Γιαγκό πάει στο αριστερό άκρο και ο Μοντνόρ πάει στο δεξί άκρο της επίθεσης.

51' Πανομοιότυπο το σκηνικό όπως το πρώτο ημίχρονο τα πρώτα λεπτά του δεύτερου. Αργό τέμπο και χωρίς φάσεις.

αρ

56' ΓΚΟΛ ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Μοντνόρ. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Στρούτσκι έστρωσε με το κεφάλι στο ύψος της περιοχής και ο προερχόμενος από πίσω Μοντνόρ με δυνατό πλασέ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μοντνόρ.

-Μικρής διάρκειας ένταση στο γκολ ανάμεσα στους οπαδούς των γηπεδούχων και τον προπονητή του Άρη.

2 αρ

60 ΓΚΟΛ 2-0 ο Άρης με τον Σάβο. Σε μια κόντρα αντεπίθεση ο Σαβό έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

61' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπρόρσον στη θέση του Σανέ.

62' Με τα δύο απανωτά γκολ που πέτυχε ο Άρης έφερε το ματς στα μέτρα του και διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα. Απογοητεύση στη Νέα Σαλαμίνα αφού δείχνει επηρεασμένη.

71’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα οι Μπράουν και Νίκολιτς αντί των Στρούτσκι και Σάβο.

71’ Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Καρλιτος, Γιάνκα, Παπαγεωργίου, μέσα οι Κατσιάρης, Κουσμάνοβιτς, Κορομά.

78' Καλό σουτ του Μπράουν, η μπάλα λίγο έξω.

79' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, μέσα ο Μιγκλείτο, έξω ο Μπεχαράνο.

79' Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Δημητρίου, έξω ο Μπένγκτσον.

μπρα

85' ΓΚΟΛ 3-0 ο Άρης με τον Μπράουν και κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη. Ο Μουσούντα, έδωσε στον Γκομίς στο κενό χώρο, αυτός έκανε το σουτ με τον Μελισσά να κάνει την ασταθή απόκρουση. Ο Μπράουν κυνήγησε τη φάση και από κοντά απλά την έσπρωξε στα δίκτυα.

87' Το ματς έχει πάρει το δρόμο του. Ο Άρης θα πανηγυρίσει την 6η σερί του νίκη.

90' Τρία λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα, 3-0 νίκη για τον Άρη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς (7' Βίκτωρος), Ναρσίνγκ, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο (79' Μιγκελίτο), Καρλίτος (71' Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (71' Κορομά), Λέουκο, Γιάνκα (71' Κουσμάνοβιτς), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Μιγκελίτο, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Γκουανίνι, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Μουσούντα, Μπένγκτσον (79' Δημητρίου), Γκομίς, Σανέ (61' Μπρόρσον), Στρούτσκι (71' Μπράουν), Σάβο (71' Νίκολιτς), Σόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο (46' Γιαγκό), Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Μόργκαν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Γιαγκό, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σουμάνσκι.