Άρης - Εθνικός: "Καθάρισε" στο 25λεπτο και βλέπει... Μπέτις (φώτος)

Ο Άρης νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Ο Μόντνορ στο 4' και ο Στρούσκι στο 25' ήταν οι σκόρερ της "ελαφράς ταξιαρχίας". Ένα μισάωρο ήταν αρκετό για την ομάδα του Σπιλέφσκι, ώστε να πάρει το ζητούμενο και να κάνει διαχείριση ενόψει και του αγώνα απέναντι στην Μπέτις.

**Στην περιγραφή του αγώνα η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

-Σέντρα στο παιχνίδι.

-3' Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό. Εκτέλεση κόρνερ από τον Ντράζιτς, κεφαλιά ο Λομοτέι, έξω.

-4' ΓΚΟΛ ο Άρης. Ο Μόντνορ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ. Μετά την ευκαιρία του Εθνικού, απαντάει με γκολ ο Άρης.

-13' Ατομική προσπάθεια του Μπράντονιτς και σουτ από καλή θέση, σταθερά ο Βανά.

-21' Σουτ του Γκομίς, άστοχο.

-22' Σέντρα από τον Καζού, διώχνει η άμυνα του Εθνικού, κάνει το σουτ ο Μπένγκτσον, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-25' ΓΚΟΛ ο Άρης. Μακρινή μπαλιά για τον Μόντνορ, έβγαλε παράλληλη πάσα στον Γκομίς, διώχνει η άμυνα του Εθνικού, η μπάλα φτάνει στον Στρούσκι ο οποίος πλασάρει εύστοχα.

-28' Ευκαιρία για τον Εθνικό. O Hλία απέφυγε τον Βανά αλλά πήγε πλάγια με αποτέλεσμα το σουτ του να πάει έξω.

-29' Κεφαλιά του Μπένγκτσον, άστοχη.

-35' Γκομίς από πλάγια θέση κάνει το σουτ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παναγή.

-43' Δοκάρι για τον Άρη. Σουτ του Μποάκι από πολύ μακριά η μπάλα κτυπάει στο δοκάρι.

-44'  Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Από δύο αλλαγές οι δύο ομάδες. Σανέ και Στεπίνσκι μέσα, Γκομίς και Μπένγκστον έξω. Περατικός και Ντράζιτς έξω, Ηλία και Ριστέφσκι μέσα.

a

-52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίπσκι, στα χέρια του Βανά η μπάλα.

-53' Ζήτησαν πέναλτι οι του Άρη, σε πτώση του Σανέ, τίποτα λέει ο ρεφ.

-60' Προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις για να πετύχει ένα γκολ ο Εθνικός.

-63' Διαμαρτυρίες για χέρι από τον Εθνικό. Τίποτα λέει ο ρεφ. Δεν υπάρχει κατι.

- 64' Δύο αλλαγές για τον Άρη. Δημητρίου και Νίκολιτς μέσα, Στρούσκι και Μόντνορ έξω.

-65' Πεχλιβάνης αντί Μπράντονιτς για την Άχνα.

ywhd

-67' Ο Μπαμπίκα επιτίθεται κατά μέτωπο. Του κλείνει το πεδίο ο Παναγή που διώχνει την μπάλα.

-71' Κεφαλιά του Κ. Ηλία μετά από εκτέλεση φάουλ, δεν ανησυχεί ο Βανά.

72' Μέσα ο Μουσούντα, έξω ο Μποάκι. Έξω ο Μ. Ηλία μέσα ο Ακστεντίγεβιτς.

-75΄ Γύρισε τη μπάλα ο Δημητρίου στον Στεπίνσκι με τον τελευταίο να πλασάρει έξω.

-76΄ Νικολάου έξω,  Ενέμ μέσα.

-76' Σουτ του Σανέ έξω.

-80' Τελευταίο δεκάλεπτο στον αγώνα.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μποάκι(72' Μουσούντα), Μπένγκτσον(46'Στεπίνσκι), Μπράουν, Γκομίς(46' Σανέ), Στρούσκι(64΄ Δημητρίου) Μπρόρσον, Μόντνορ(64' Νίκολιτ), Μπαμπίκα, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο οι:  Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Σζόκε.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Περατικός(46' Ηλία), Λίπσκι, Γκόμες, Μπράντονιτς(65΄ Πεχλιβάνης) , Λομοτέι, Νικολάου(76 Ενέμ), Ιωάννου, Μ.Ηλία (72' Ακστεντίγεβιτς), Ντράζιτς(46' Ριστέφσκι), Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο οι: Μάρκοβιτς, Μπάικερ, Καλλένος, Χριστοφή.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας