Αποτελεσματικότητα, ουσία και πρώτο... σερί! (Φώτος)

Έχοντας ως… όπλο την αποτελεσματικότητά της, η Ομόνοια επικράτησε του Άρη με 3-0, το βράδυ της Κυριακής (21/11). Το «τριφύλλι» υποδέχθηκε την Λεμεσιανή ομάδα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε για δεύτερο σερί ματς! Σκόρερ για τους νικητές, οι Τσέποβιτς (με πέναλτι) και Λανγκ στο πρώτο μέρος και Ντούρις (πέναλτι) στο δεύτερο μέρος. Πίεσε στην επανάληψη ο Άρης, είχε κάποιες καλές στιγμές και ένα γκολ που ακυρώθηκε (σωστά) για οφσάιντ. Με την σημερινή της νίκη, η Ομόνοια ανέβηκε στους 13 βαθμούς και μαζί με Πάφο και ΑΠΟΕΛ ισοβαθμούν στην 5η θέση. Τρία γκολ σε πέντε τελικές η Ομόνοια, κανένα σε έντεκα τελικές ο Άρης!

υη654τ5η6

-Έναρξη.

-3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου.

-4' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Γιαγκό ανέβηκε ωραία από δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα προς τον Στεπίνσκι ο οποίος από καλή θέση εντός περιοχής πλάσαρε έξω.

-6' Δεύτερη τελική για τον Στεπίνσκι, αρκετά άστοχο το σουτ του με το αριστερό.

-7' Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Γιαγκό στον Βανά, αυτός έδιωξε με τα πόδια αλλά ο Παπουλής έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-10' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Μπαλιά... τριαντάρα του Γιούστε στον κενό χώρο, ο Τζιωνής έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά του έφυγε το κοντρόλ που αν γινόταν σωστά, θα τον έφερε... φάτσα με τον Βανά Άλβες.

-17' Ο Σέχου μπήκε απειλητικά στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ.

-18' Ο Γκόμεθ δοκίμασε να σκοράρει με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ, έδιωξε δύσκολα ο Βανά.

-20' Μικρή διακοπή στο ματς. Πρόβλημα με Γιούστε στην Ομόνοια, έπιασε το πόδι του σε πάσα που δοκίμασε. Έκανε νόημα ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.

-21' Γίνεται η αλλαγή. Λανγκ αντί Γιούστε. Συνέχεια στο ματς.

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια, σε μαρκάρισμα του Φράγκου στον Γκόμεθ. Περιμένει την επιβεβαίωση απ' το VAR ο ρεφ Νικολάου. Δευτερόλεπτα νωρίτερα οι "πράσινοι" ζήτησαν εκ νέου πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Λοΐζου. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

**Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-27' Δόθηκε το "ΟΚ", έτοιμος για την εκτέλεση ο Τσέποβιτς.

-28' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Τσέποβιτς ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 1-0!

ητ ντηγν

-33' Επικίνδυνο γύρισμα του Μπαμπίκα από αριστερά εντός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Χούμποτσαν.

-37' Κίτρινη στον Παπουλή για φάουλ στον Φράγκο.

-42' Ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ από μακριά, ο Κβάσουκ προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τα κατάφερε.

-42' Μακρινό σουτ του Σιμιόν, άστοχο.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λανγκ! Ο Λέζιακς εκτέλεσε απ' ευθείας φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και αιφνιδίασε τον Βανά. Ο κίπερ του Άρη έδιωξε δύσκολα αλλά ο Λανγκ κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

ρεθυμξνθυηξν

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Κι αυτή αναγκαστική, ο Κακουλλής αντί του Τσέποβιτς που ένιωσε ενοχλήσεις και έμεινε στα αποδυτήρια.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Πακέ και Ντελμίρο μέσα, Κβάσουκ και Καζού έξω.

-50' Μικρή διακοπή στο ματς, πρόβλημα στο σύστημα ενδοεπικοινωνίας του ρεφ Νικολάου.

-52' Διορθώθηκε το πρόβλημα, συνέχεια στο ματς.

-58' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Σκοράρει με κοντινή προβολή ο Στεπίνσκι, μετά από σουτ του Σπόλιαριτς. Εξετάζεται για οφσάιντ το γκολ...

μθυξθυξημνθ

-60' ΔΕΝ μετράει το γκολ. Σε θέση οφσάιντ ο σκόρερ Στεπίνσκι. Επιστρέφουμε... στο 2-0 υπέρ της Ομόνοιας.

-61' Νέα διπλή κίνηση απ' τον Λιάσο Λουκά. Μπράουν αντί Ρονκάλια και Ραντούτ αντί Σιμιόν.

-66' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ζαχαρίου αντί Τζιωνή.

-69' ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη! Εκτός περιοχής ο Στεπίνσκι, έψαξε και βρήκε μερικά... εκατοστά χώρο και έκανε το δυνατό σουτ με αρκετά φάλτσα, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ουζόχο!

-70' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Λιάσος Λουκά. Σικόρσκι αντί Σπόλιαριτς.

-73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Γιαγκό από αριστερά, ωραία κεφαλιά του Σικόρσκι, εντυπωσιακή επέμβαση του Ουζόχο!

-75' Νέο σουτ του Στεπίνσκι από μακριά, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-75' Εδώ και αρκετά λεπτά ο Άρης έχει την κατοχή και πιέζει. Σε θέση άμυνας η Ομόνοια...

-77' Ωραία ενέργεια του Ζαχαρίου από αριστερά και γύρισμα εντός περιοχής, δεν μπόρεσε ο Λοΐζου.

-80' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κίκο και Ντούρις αντί των Παπουλή και Λοΐζου.

-81' Κίτρινη ο Μπαμπίκα για φάουλ στον Λέζιακς.

-83' Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ στον Φράγκο.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Μακρινό σουτ του Κίκο, άστοχο.

-90+6' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Μαρκάρισμα του Σίλντενφελντ στον Κακουλλή. Περιμένει την επιβεβαίωση απ' το VAR ο ρεφ.

-90+8' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Ντούρις εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-0!

-Τέλος αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λέζιακς, Σέχου, Γιούστε (21'Λανγκ), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Μιξ, Τζιωνής (66'Ζαχαρίου), Λοΐζου (80'Ντούρις), Παπουλής (80'Κίκο), Τσέποβιτς (46'Κακουλλής).

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Λανγκ, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Ζαχαρίου, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Ντούρις, Κακουλλής.

ΑΡΗΣ: Βανά, Σπόλιαριτς (70'Σικόρσκι), Στεπίνσκι, Καζού (46'Ντελμίρο), Φράγκος, Γιαγκό, Κβάσουκ (46'Πακέ), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια (61'Μπράουν), Μπαμπίκα, Σιμιόν (61'Ραντούτ).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Λόπες, Ραντούτ, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Ανδρέου, Πακέ, Ελευθερίου, Πατσέκο, Ματθαίου, Ιωσηφίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπουλής, Γκόμεθ - Μπαμπίκα.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης