Ομόνοια - Άρης: Συμβιβασμός με υπογραφή... Σεμέδο και Στεπίνσκι (φώτος)

Ο Σεμέδο σκόραρε στο 90+1' και έσωσε τον ένα βαθμό για την Ομόνοια στέρησε το τρίποντο από τον Άρη. Σεμέδο και Στεπίνσκι με τα δυο γκολ τους υπέγραψαν το τελικό 2-2. Προηγήθηκε η Ομόνοια με τον Σεμέδο στο 32’ απάντησε άμεσα η ομάδα του Σπιλέφσκι στο 37’. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Καθολική υπεροχή του Άρη στο 2ο ημίχρονο, ο Λευκορώσος έδωσε ώθηση στην ομάδα του με τους Μπέγκτσον, Στρούτσκι και Κακόριν να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση του Άρη και να φτάνουν στην ανατροπή. Απλός και ποιοτικός Κακόριν ετοίμασε το 1-2 για τον Στεπίνσκι. Στο τελευταίο 10λεπτο η Ομόνοια ρίσκαρε και αφού δεν τιμωρήθηκε από τον σκόρερ του Άρη κατάφερε να σώσει τον βαθμό με το γκολ του Σεμέδο στις καθυστερήσεις. Δυο αναγκαστικές αλλαγές για τον Άρη, οι Μπρόρσον και Γιαγκό έγιναν αλλαγή. Ντεμπούτο Φράνσον με τα πράσινα. Πρώτο γκολ του Σεμέδο με την φανέλα της Ομόνοιας. Στους 11 ο Άρης, στους 9 η Ομόνοια.

Στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κλαρκ, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

Σέντρα στο ματς.

- 3' Λάθος του Σανέ, πήγε να απειλήσει ο Κακουλλής, κόπηκε το σουτ του, στη συνέχεια ο Μπέζους έπεσε στην περιοχή, παίζεται από τον ρεφ.

- 5' Σπουδαία επέμβαση του Φαμπιάνο σε σουτ του Μπαμπίκα! Φωνές για πέναλτι από πλευράς Άρη για χέρι του Κακουλλή.Εξετάστηκε η φάση δεν υπάρχει χέρι σύμφωνα με τον VAR.

- 5' Στην εξέλιξη της φάσης οι Κούσουλος και Μπράουν δέχθηκαν από μια κάρτα.

φδδφγδφγ

- 8' Απειλεί η Ομόνοια, ο Βανά αποκρούει το σουτ του Σεμέδο. Κλέψιμο του Λέζιακς, ο Τσέχος έδωσε στον Σεμέδο αυτός το σουτ, απόκρουση του Βραζιλιάνου κίπερ.

- 11' Σέντρα του Λέζιακς, ο Κακουλλής δεν προλαβαίνει την μπάλα για να την ακουμπήσει και να σκοράρει. Πάντως φαίνονται τα κενά στην άμυνα του Άρη.

- 15' Φάουλ εκτέλεσε ο Ουρόσεβιτς, φεύγει μακριά η μπάλα, στο έδαφος έμεινε ο Μπέζους.

- 18' Ξεδιπλώθηκε ωραία ο Άρης, άλλαξαν πάσες οι Σανέ-Μπράουν, ο Άγγλος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Στεπίνσκι και κατέληξε άουτ

- 23' Άστοχη η σέντρα του Σεμέδο, πολύ δυνατή στο δεύτερο δοκάρι...

- 24' Πλασέ του Σεμέδο απέναντι στον Βανά, ο Βραζιλιάνος βγαίνει νικητής! Ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του Άρη, δεν κατάφερε να τον κερδίσει κάνοντας αδύναμη τελική.

δγδφγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανέβασε την πίεση της η Ομόνοια, κάνει λάθη ο Άρης.

- 28' Λύνεται η πολιορκία του Άρη στην περιοχή της Ομόνοιας. Για ένα-δυο λεπτά οι πρωταθλητές κυκλοφόρησαν την μπάλα έξω από την περιοχή του "τριφυλλιού".

- 29' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μπρόρσον, μέσα ο Γιαγκό.

δσφδφδφσφσδφσδ

- 32' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Σεμέδο! Ο Αφρικανός έγινε κάτοχος μέσα στη περιοχή από πλάγια θέση, πήγε κατά μέτωπο και νίκησε τον Βανά. Εξαιρετική ασίστ του Μπέζους που είδε τον Σεμέδο και του πέρασε μια φοβερή μπαλιά.

δφσδφσφδσφσδφσδφ

- 36' Ο Στεπίνσκι από πλάγια θέση κάνει το σουτ, απόκρουση του Φαμπιάνο. Στην συνέχεια ο Σανέ μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ, ξανά ο Φαμπιάνο.

- 37' ΓΚΟΛ ο Άρης και 1-1! Ο Στεπίνσκι! Η μπάλα κόλλησε στη μικρή περιοχή, ο Πολωνός έκανε το σουτ, έφυγε η μπάλα από τον Φαμπιάνο και πέρασε την γραμμή τέρματος. Έβγαλαν αντίδραση οι πρωταθλητές.

δσφδσφσδφφδσφδσ

- 45' Προσπάθεια του Κακουλλή, απέφυγε τον Μουσούντα, έκανε το σουτ, άστοχο.

- 45' Κίτρινη στον Γιαγκό.

Καθυστερήσεις - 2'

Ημίχρονο.

- Έναρξη στο β' ημίχρονο. Ο Μπέγκστον στην θέση του Μοντνόρ.

- 49' Χαμηλός ο ρυθμός μέχρι στιγμής...

- 50' Σταματά τον Μπέγκτσον με φάουλ ο Κούσουλος και ενώ είναι χρεωμένος ήδη με κίτρινη.

- 53' Φοβερός Μπαμπίκα, τρομερός Φαμπιάνο! Ο Αφρικανός πέρασε τον Λέζιακς, μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, το βγάζει ο Βραζιλιάνος κίπερ. Είχε και πάσα στον Γκομίς ο Μπαμπίκα, προτίμησε το σουτ.

- 58' Πήρε τον έλεγχο του ντέρμπι ο Άρης, η Ομόνοια θέλει να εκμεταλλευτεί τους χώρους που αφήνουν οι πρωταθλητές.

- 64' Διπλή αλλαγή για τον Άρη, μέσα ο Κακόριν στην θέση του Γκομίς. Στρούσκι στη θέση του Σζόκε. Αλλαγή και η Ομόνοια, ο Ανσαριφάρντ αντί του Κακουλλή.

ηφηφγηφγηγφηφγηφγηφηφηφγ

- 67' Κάθετη του Ανσαριφάρντ προς το μέρος του Λοϊζου, χάνει τον βηματισμό του ο Λοϊζος, μπλοκάρει ο Βανά

- 72' ΓΚΟΛ ο Άρης και 1-2! Ο Στεπίνσκι ξανά! Ασίστ του Κακόριν, έβγαλε τον Πολωνό τετ α τετ απέναντι στον Φαμπιάνο με δυνατό συρτό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Βραζιλιάνου.

φγηφγηφγηγφηγφηφγηφγ

- 77' Αλλαγή στην αλλαγή, ο Γιαγκό αποχωρεί λόγω τραυματισμού, μέσα ο Μαγιαμπέλα σε θέση δεξιού οπισθοφύλακα.

- 78' Μακρινό σουτ του Κούσουλου, ο Βανά σε κόρνερ.

- 80' Ντεμπούτο Φράνσον αντί του Κούσουλου.

- 83' Κεφαλιά του Αλιούμ, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βανά.

- 84' Μεγάλη ευκαιρία του Στεπίνσκι, ο Κακόριν βρήκε τον Πολωνό, έκανε το κεφάλι η μπάλα μόλις άουτ!

- 90+1' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 2-2! Ο Σεμέδο! Σέντρα Αλιούμ, κεφαλιά πισινή του Ανσαριφάρντ, ο Σεμέδο από πλάγια θέση εκτελεί τον Βανά για την ισοφάριση!

φγδφγδφγδφγδφγδφγφδγ

- 90+3' Φάουλ κερδίζει η Ομόνοια σε καλό σημείο, κίτρινη ο Μαγιαμπέλα.

- 90+4' Εκτέλεση του Μπέζους, κόρνερ.

k

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σεμέδο, Κακουλλής (Ανσαριφάρντ 64') , Λοϊζου (Αλιούμ 74'), Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος (Φράνσον 80'), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (Κασάμα 74'), Μπέζους

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Ανδρέου, Προκοπίου

Αρης Βανά, Μουσούντα, Μπράουν, Στεπίνσκι, Γκομίς (Κακόριν 64'), Σανέ, Μπρόρσον (Γιαγκό 29'), Σζόκε (Στρούσκι 64'), Μοντνόρ (Μπέγκσον), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο οι Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπένγκτσον, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σάβο, Σουμάνσκι

Διαιτητής: Simovic Novak
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Piccinini Marco
AVAR: Σολωμού Δημήτρης