Ομόνοια - Άρης: Του έριξε τριάρα και τον... προσπέρασε!

Η Ομόνοια πήρε τη νίκη επικρατώντας του Άρη με 3-0 στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ πήρε ψυχολογία και ενόψει του μεταξύ τους αγώνα κυπέλλου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά επιφυλακτικές, δεν έγιναν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με αποτέλεσμα να πάνε ισόπαλες χωρίς γκολ στα αποδυτήρια, ενώ έχασαν με αναγκαστική αλλαγή και από έναν ποδοσφαιριστή. Ήταν πρώτα ο Μαγιαμπέλα που έφυγε αλλαγή (στο 23ο λεπτό, τη θέση του πήρε ο Μπένγκτσον) και στη συνέχεια ο Φαμπιάνο (στο 35’ τη θέση του ο Ουζόχο).

Με την έναρξη του Β’ μέρους (47’) η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, με τον Σεμέδο να σπρώχνει την μπάλα με το κεφάλι από κοντά, μετά από άστοχη έξοδο του Βανά Άλβες. Η Ομόνοια αξιοποίησε την ψυχολογική υπεροχή της και στο 64’ σημείωσε και δεύτερο γκολ με τον Κακουλλή, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Χαραλάμπους που πίεσε και έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή του Βανά Άλβες. Ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Ομόνοια έφτασε και σε τρίτο γκολ με κεφαλιά του Μίλετιτς και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ (81’).

Στους 62 βαθμούς η Ομόνοια, στους 61 ο Άρης.

** Στο γήπεδο ο Κυπριανός Κυριάκου, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αναμέτρησης!

-3' Η Ομόνοια κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο...

-5' Ο Άρης δημιούργησε μία καλή προϋπόθεση με Σάβο και Μαγιαμπέλα, όμως υποδείχθηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

-8' Σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Υπάρχει πρόβλημα με τον παίκτη του Άρη που έμεινε για δεύτερη φορά κάτω.

-9' Πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου ο Μαγιαμπέλα, για λίγο με 10 ο Άρης.

-11' Επέστρεψε ο Μαγιαμπέλα, συνεχίζει με 11 ο Άρης.

-16' Πρώτη τελική για την Ομόνοια με τον Σιπριάνο να κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Βανά.

-21' Η Ομόνοια έφυγε σε κόντρα επίθεση, ο Σεμέδο πέρασε ωραία στον Σίμιτς, όμως αυτός δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Βανά να βγει και να μαζέψει.

-23' Και πάλι κάτω ο Μαγιαμπέλα. Αυτή τη φορά θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Μπένγκτσον.

123

-29' Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μοντνόρ πήρε την μπάλα από τον Γκομίς μέσα στην περιοχή, έκανε δυνατό σουτ, όμως ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος!

-31' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Καζού, ο Φαμπιάνο έδιωξε!

-32' Δυνατό φάουλ του Σζόκε στον Κούσουλο, ζητάνε κάρτα οι παίκτες της Ομόνοιας, έδωσε μόνο το φάουλ ο διαιτητής.

-32' Πρόβλημα με τον Φαμπιάνο!

321

-35' Αναγκαστική αλλαγή για τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας, ο οποίος ένιωσε τράβηγμα σε απομάκρυνση της μπάλας. Στη θέση του ο Ουζόχο.

-38' Γύρισμα του Σάβο, πρόλαβε ο Ουζόχο και μπλόκαρε.

-42' Ωραία ενέργεια του Σεμέδο, ο οποίος ξέφυγε από τον Σανέ, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά δε βρήκε κάποιον συμπαίκτη και απομάκρυνε η άμυνα του Άρη με τον Σζόκε.

-45΄Φάση διαρκείας στην περιοχή του Άρη με τους παίκτες της Ομόνοια να προσπαθούν να κάνουν σουτ, η μπάλα έφτασε στον Χαραλάμπους στο ημικύκλιο της περιοχής που έκανε νέο σουτ, όμως έδιωξε ο Σανέ.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Κίτρινη κάρτα στον Καζού για φάουλ στον Μπέζους.

-45+3' Σουτ του Μπένγκτσον, η μπάλα φεύγει άουτ με τον Ουζόχο να παρακολουθεί χωρίς πρόβλημα.

-45+4' Ο Σεμέδο έπαιξε το ένα-δύο με τον Χαραλάμπους, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Βανά έδιωξε. Σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

312

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιπριάνο, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Βανά Άλβες και ο Σεμέδο από κοντά με κεφαλιά την έσπρωξε στα δίχτυα! (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΕΔΩ)

1414

-51' Σκληρό φάουλ του Σανέ στον Μπεζούς. Ελέγχθηκε η φάση από το VAR με τον διαιτητή να δίνει τελικά κίτρινη κάρτα.

-51' Κίτρινη κάρτα και στον Χαραλάμπους για διαμαρτυρία.

-55' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σάβο έφυγε τετ α τετ με τον Ουζόχο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Μπένγκτσον που έκανε σουτ στην κίνηση, ο Μίλετιτς έσωσε με το κεφάλι!

-61' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη: Κακόριν, Μόργκαν και Μποάκι στη θέση των Νίκολιτς, Σάβο και Σανέ.

-64' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Μετά από πίεση του Χαραλάμπους, κέρδισε την μπάλα, έδωσε στον Κακουλλή και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0! (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΕΔΩ)

-67' Μακρινό σουτ του Μπεζούς, ψηλά άουτ η μπάλα.

-71' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί που ήταν στο όριο και θα χάσει Ανόρθωση ή ΑΕΚ.

-72' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια: Μέσα οι Αλιούμ και Μπάκιτς, έξω Σεμέδο και Κακουλλής.

41412

-73' Αλλαγή και για τον Άρη: Έξω ο Γκομίς, μέσα ο Σεμέδο.

-81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιπριάνο, ο Μίλετιτς βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Άρη και με κεφαλιά έκανε το 3-0! (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-83' Αλλαγές για την Ομόνοια: Μέσα οι Μπασιρού και Ψάλτης στη θέση του Χαραλάμπους και του Σιπριάνο.

-87' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν.

-88' Κόντρα επίθεση του Αλιούμ, έκανε το πλασαριστό σουτ, όμως ο Βανά έδιωξε σε κόρνερ.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.