Ομόνοια-Άρης: Το τριφύλλι σφράγισε την πρόκριση και… τρίτος σερί τελικός! (Φώτος)

Η Ομόνοια κράτησε εύκολα το προβάδισμα του πρώτου αγώνα στη Λεμεσό (0-3) στον επαναληπτικό ημιτελικό κόντρα Άρη και με το 0-0 στο ΓΣΠ σφράγισε την πρόκριση στον τελικό. Λίγες οι καλές φάσεις στο παιχνίδι, με μοιρασμένες τις ευκαιρίες. Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά οι πράσινοι στον τελικό! Πέρσι κατέκτησαν το τρόπαιο κόντρα στην ΑΕΛ και πρόπερσι κόντρα στον Εθνικό Άχνας.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Στο γήπεδο ο Κυπριανός Κυριάκου. Στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος:

- Έναρξη του αγώνα

5' Κεφαλιά του Κακουλλή, η μπάλα καταλήγει άουτ.

13' Πρώτη τελική για τον Άρη, με άστοχο μακρινό σουτ του Μπράουν.

15' Παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια ομάδα να έχει καταφέρει να επιβληθεί.

20' Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά.

22' Έχει την κατοχή της μπάλας ο Άρης στα τελευταία λεπτά. Χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια καλή φάση.

27' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία! Για την Ομόνοια! Ωραία προσπάθεια του Κακουλλή που μετά από βαθιά μπαλιά, βγήκε τετ-α-τετ, πέρασε τον τερματοφύλακα όμως έδιωξε το σουτ του πριν την γραμμή ο Μάτισικ.

31' Νέο σουτ του Κακουλλή εντός περιοχής, άστοχο.

υηθξκυθ

38'  Σουτ του Σεμέδο, μπλοκάρει ο Βανά.

41' Κίτρινη στον Μάτισικ για φάουλ στον Κούσουλο

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο μέρος.

Έναρξη β΄μέρους

46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη... Μουσούντα και Μοντνόρ στις θέσεις των Μάτισικ και Μαγιαμπέλα.

48' Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για τράβηγμα στον Σεμέδο.

50' Σουτ του Γκομίς εντός περιοχής, καταλήγει άουτ. Η καλύτερη φάση για τον Άρη μέχρι στιγμής.

60' Πεσμένος ο ρυθμός. Ο Κακουλλής θα αποχωρήσει σε λίγο για να μπει στη θέση του ο Μπάκιτς.

62' Ανεβαίνει ψηλά ο Άρης, αφήνει έτσι ανοιχτούς χώρους στην άμυνα όμως δεν έχει άλλη επιλογή, αφού πρέπει να σκοράρει.

64' Σεμέδο στην αντεπίθεση, το γύρισμά του όμως δεν ήταν καλό, μπλόκαρε ο Βανά.

64' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σπόλιαριτς στη θέση του Κακόριν.

65' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Εξ΄επαφής απόκρουση του Ουζόχο σε σουτ του Γκομίς.

66' Αλλαγές για Ομόνοια. Μπάκιτς και Σίμιτς στις θέσεις των Κακουλλή και Σεμέδο

φτγβητ

75' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Χαμάς στη θέση του Χαραλάμπους.

εφρ

77' Αλλαγή για τον Άρη... Ο Έντι Σεμέδο στη θέση του Νίκολιτς.

80' Ευκαιρία μετά από αρκετά λεπτά. Κατέβασμα του Γιαγκό με το κεφάλι προς τον Γκομίς στην περιοχή, το σουτ του για λίγο έξω.

81' Κίτρινη κάρτα στον Ουζόχο για καθυστέρηση στην εκτέλεση του ελεύθερου.

83' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σανέ στη θέση του Γιαγκό.

85' Κίτρινη ο Κούσουλος για διαμαρτυρία.

86' Αλλαγές για την Ομόνοια... Στεπίνσκι και  Μάθιους στις θέσεις των Αλιούμ και Παναγιώτου.

88'' Καλή φάση μετά από ώρα για την Ομόνοια. Μακρινό σουτ του Σίμιτς, αποκρούει και μπλοκάρει ο Βανά.

90' 3 λεπτά οι καθυστερήσεις

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, πρόκριση για την Ομόνοια!

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Αλιούμ, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο οι: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Μάθιους, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Λέζιακς, Σίμιτς, Χαμάς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

Άρης: Βανά, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κακόριν, Γκομίς, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Γιαγκό, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σανέ, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο.

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία

Την αρθρογραφία των επαναληπτικών αγώνων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, προσφέρει το Inkuana Tattoo Studio