Παραλιμνίτικη "μαγκιά" με ανατροπή και πρόκριση στα πέναλτι!

Μεγάλη πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι για την ΕΝΠ επί του Άρη με 4-2 (2-2 κανονική διάρκεια).

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού έχανε με 2-0 στο ημίχρονο αλλά κατάφερε να βρει τις λύσεις και αρχικά να φέρει το ματς στα ίσα με τα γκολ των Ντα Σίλβα και Κατσιάρη.

Το παιχνίδι πήρε άγρια... ομορφιά οι ομάδες διεκδίκησαν την πρόκριση αλλά στο τέλος πήγαμε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι "Βυσσινί" έδειξαν πιο αποφασισμένοι και ψύχραιμοι. Έχασε δικό του ματς ο Άρης αφού κέρδισε με 2-0.

-Σέντρα στο ματς.

-3' Κβάστουκ από κοντά πρώτη τελική για τον Άρη. Μπλόκαρε ο Κουτσού.

-6' Χαλαρό σουτ του Οκκαρίδη, μαζεύει ο Βάνα Άλβες.

-15' Έχει την κατοχή ο Άρης, προσπαθεί να φτάσει στην περιοχή του Κουτσού.

-19' Κεφαλιά από τον Σικόρσκι, αποκρούει ο κίπερ της ΕΝΠ.

-26' ΓΚΟΛ για τον Άρη με κεφαλιά του Σικόρσκι.

- 33' Kαλό μακρινό σουτ του Λόπες, απέκρουσε ο Κουτσού.

- 34' Πέναλτι για τον Άρη.

- 36' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Άρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πατσέκο.

- 40' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ να μειώσει στο σκορ. Σέντρα του Βικάριο η οποία πέρασε παράλληλλα από την εστία του Βάνα.

-45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου...

Έναρξη 2ου ημιχρόνου...

-60' ΓΚΟΛ 2-1 για την ΕΝΠ με ωραίο δυνατό σουτ του Ντα Σίλβα.

-65' ΓΚΟΛ 2-2 για την ΕΝΠ που ισοφαρίζει. Σκόρερ ο Αντώνης Κατσιάρης. Φουλ βελτιωμένη η ομάδα του Παραλιμνίου.

-76' Σουτ του Σιρόσκι, αποκρούει εύκολα ο Κουτσού.

-84' Με δέκα ποδοσφαιριστές ο Άρης καθώς ο Ρονκάλια τραυματίστηκε και η ομάδα της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" δεν έχει διαθέσιμες αλλαγές.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

90+5' Καλό σουτ του Ηλία από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

90+5' Τέλος αγώνα. Οι δύο ομάδες οδηγούνται στην ημίωρη παράταση.

- Εναρξη Α' ημίχρονο παράτασης

95' Δοκάρι για την ΕΝΠ! Ο Ντα Σίλβα στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Ημίχρονο της παράτασης.

Εναρξη στο 2ο ημίχρονο της παράτασης.

- 112' Σουτ του Φράγκου στα σώματα, απομακρύνει η άμυνα της ΕΝΠ.

- 117' Προσπάθεια του Γαβριήλ, απόκρουση ο Βάνα Άλβες.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Πάμε στα πέναλτι.

Άρης: Βάνα Άλβες, Λόπες,  Μανού, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Φράγκος, Κβάσουκ, Σίλντεφελντ,  Ρονκάλια, Πατσέκο.

ΕΝΠ: Κουτσού, Ντ Σίλβα, Κολοκούδιας, Ηλία, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μπούριτς, Ντρέκσα, Οκκαρίδης, Βικάριο, Πρωτοπαπάς.

Δόξα Κατωκοπιάς 5-1 Ακρίτας Χλώρακας (ΤΕΛΙΚΟ)

kugv

-26' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα με τον Πελεγκρίνι.

-37' ΓΚΟΛ για την Δόξα που ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Χάρη Κυριάκου.

-41' ΓΚΟΛ 2-1 για την Δόξα που ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα. Σκόρερ ο Χάρης Κυριάκου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου...

-53' ΓΚΟΛ 3-1 για την Δόξα με τον Ρομάριο.

-61' ΓΚΟΛ 4-1 με τον Μπένι.

-90' ΓΚΟΛ για την Δόξα που κάνει το 5-1 με τον Τιτζανί.

90' Τέλος αγώνα...

Δόξα: Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Φ. Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Μπαλντέ, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Σάσι.

Ακρίτας: Περντρέου, Σοφοκλέους, Γκράτζφονερ, Τσόκκας, Γκουτιέρες, Μιχαήλ, Μαρκότα, Αλεκσέιφ, Σέχιτς, Πελεγκρίνι, Χρυσοστόμου.

Αχυρώνας Λιοπετρίου 0-4 Εθνικός Άχνας (ΤΕΛΙΚΟ)

ξφδ

-20' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας με τον Κουμή.

-55' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας, που κάνει το 2-0 με τον Κουμή.

-57' ΓΚΟΛ 3-0 για τον Εθνικό Άχνας, αυτή την φορά με τον Κυπριανού.

75' ΓΚΟΛ 4-0 με τον Ζάκπα.

Αχυρώνας: Λοίζου, Χάτζιαρος, Δημοσθένους, Μπρις, Χρίστου, Κονέ, Νικολάου, Χατζηδημητρίου, Χατζηκωνσταντής, Μενσά, Μαρτής.

Εθνικός: Χριστοδούλου, Άδωνη, Ηλία Κ, Ηλία Μ., Ιωάννου, Κυπριανού, Μωυσέως, Χολ, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.