Άρης - Εθνικός: "Επιστροφή" Στεπίνσκι, επιστροφή στις νίκες! (Φώτος)

Με τον Στεπίνσκι να επιστρέφει στα γκολ μετά από οκτώ αγωνιστικές, η Άρης επέστρεψε στις νίκες (μετά το εντός έδρας 1-1 με την ΠΑΕΕΚ) στο σημερινό εντός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας…

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, η Λεμεσιανή ομάδα επικράτησε 2-1 χάρις στα γκολ των Στεπίνσκι στο πρώτο και Πακέ στο δεύτερο μέρος. Για τον Εθνικό ισοφάρισε προσωρινά ο Ντούρις, που σκόραρε στο ντεμπούτο του. Καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Άρης, ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του β’ μέρους (εκεί που ισοφάρισε) και στα τελικά στάδια του αγώνα ο Εθνικός.

Με τη νίκη του ο Άρης ανέβηκε στους 30 βαθμούς και ανέβηκε στην 1η θέση, αφήνοντας τον Απόλλωνα στους 29 και την ΑΕΚ στους 28. Οι δύο αυτές ομάδες αγωνίζονται μαζί στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, ο Εθνικός είχε δύο στημένα τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-6' Κλασική ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μπογκαντίνοφ δεν έδιωξε σωστά με τα πόδια, ο Σικόρσκι έβαλε την κόντρα και επωφελήθηκε ωστόσο από πλάγια θέση εντός περιοχής πλάσαρε απελπιστικά έξω!

-7' Απαντά ο Εθνικός. Ντούρις και Φόλπρεχτ από καλή θέση εντός περιοχής δεν μπόρεσαν να πλασάρουν σωστά.

-14' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Κβάσιουκ για φάουλ στον Περατικό.

-18' Κοντά σε... αυτογκόλ ο Ντούρις. Στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ομάδας του.

-21' Μακρινό σουτ του Περατικού, σταθερά ο Βάνα.

-29' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Στεπίνσκι! Ο Ελευθερίου ανέβηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα προς τον Στεπίνσκι ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 1-0!

ηθξη7θη6

-35' Προσωρινή διακοπή στο ματς, στο έδαφος Ντούρις και Σικόρσκι.

-37' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σικόρσκι. Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, ο Μπαμπίκα στην θέση του.

τγ4τ6γβωρφ

-37' Συνέχεια στο ματς.

-37' Τρομερή επέμβαση απ' τον Μπογκαντίνοφ! Κόρνερ ο Πατσέκο, δυνατή κεφαλιά του Μανού, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο κίπερ του Εθνικού.

-45' Ωραία ενέργεια και σουτ του Ντούρις, λίγο έξω.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45' Σέντρα του Ιωάννου, κεφαλιά του Περατικου, ψηλά έξω.

-46' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ελουντού αντί Φόλπρεχτ.

-47' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Ντούρις! Σέντρα του Ζάκπα από αριστερά, τελείωμα με την μία για τον Σλοβάκο φορ που σκόραρε στο ντεμπούτο του! Εξετάζεται για οφσάιντ το γκολ...

-Μετράει κανονικό το γκολ, 1-1!

γητ5ηγ4

-56' Ο Κβάσιουκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, λίγο έξω απ' την περιοχή ανακόπηκε απ' τον Κυπριανού. Διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ οι παίκτες του Άρη, "παίζεται" απ' τον ρεφ Αργυρού.

-59' Ατομική προσπάθεια του Ελουντού και δυνατό σουτ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

-62' Ωραία ενεργεια του Πακέ, σουτ με το αριστερό από κοντά, έξω η μπάλα.

-63' Αλλαγή για τον Εθνικό, αναγκαστική. Ο Κωνσταντίνος Ηλία στην θέση του τραυματία Ιωάννου.

-65' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Πακέ! Ατομική ενέργεια του Μπαμπίκα από αριστερά, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Πακέ με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για το 2-1!

ηυ6τγβγτγ

-67' Σκοράρει ο Στεπίνσκι αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν δέχθηκε την πάσα απ' τον Κβάσιουκ.

-69' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μάριος Ηλία αντί Ζάκπα.

-71' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Ραντούτ αντί Πακέ και Ιωσηφίδης αντί Πατσέκο.

-75' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ντόλεζαλ αντί Περατικού.

-77' Κίτρινη στον Χουντόμπιακ.

-79' Σέντρα του Μπαμπίκα, κεφαλιά του Κβάσιουκ, έξω η μπάλα.

-83' Απειλεί ξανά ο Άρης, σουτ του Ιωσηφίδη, η μπάλα κόντραρε στον Ταράσοφς και έφυγε σε κόρνερ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Αλλαγή για τον Άρη. Ανδρέου αντί Κβάσιουκ.

-90+2' Σουτ του Κ. Ηλία, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-90+3' Κεφαλιά του Ταράσοφς από κοντά, σωτήρια ο Βάνα!

ΑΡΗΣ: Bάνα, Μανού, Σικόρσκι (37'Μπαμπίκα), Στεπίνσκι, Πακέ (71'Ραντούτ), Κβάσιουκ (Ανδρέου 90+2'), Σίλντενφελντ, Ελευθερίου, Μπρόρσον, Πατσέκο (71'Ιωσηφίδης), Σιμιόν.

Στον πάγκο οι: Σωφρονίου, Ραντούτ, Ανδρέου, Λυσάνδρου, Μίτσης, Μπαμπίκα, Ιωσηφίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Περατικός (75'Ντόλεζαλ), Καρασάουσκς, Χουντόμπιακ, Ζάκπα (69'Μ. Ηλία), Ιωάννου (63' Κ. Ηλία), Κυπριανού, Φόλπρεχτ (46'Ελουντού), Ταράσοφς, Χολ, Ντούρις.

Στον πάγκο οι:  Άδωνη, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Κκολός, Παπακωνσταντίνου, Ντόλεζαλ, Κ. Ηλία, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβάσιουκ / Χουντόμπιακ, Χολ.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος