Άρης-Καρμιώτισσα: Σαββατόβραδο στην κορυφή, με τριάρα και 7η σερί νίκη! (φώτος)

Πραγματοποιώντας εμφάνιση πανομοιότυπη όπως τη Νέα Σαλαμίνα, ο Άρης κέρδισε με το ίδιο σκορ 3-0 την μαχητική Καρμιώτισσα στο πλαίσιο της 24ης στροφής του πρωταθλήματος και… με την έβδομη σερί του νίκη (8η με τη νίκη επί του Εθνικού στο κύπελλο) και έπιασε με 53 βαθμούς κορυφή με αγώνα περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ.

Με τη 17η τους φετινή νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν του 53 βαθμούς και έπιασαν κορυφή (σ.σ το ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται Κυριακή με την ΑΕΛ) και πάει με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες στο επικείμενο μεγάλο ντέρμπι με τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας. Στους 14 βαθμούς έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η Καρμιώτισσα στο Α' ημίχρονο μπλόκαρε τον Άρη και μάλιστα ήταν αυτή που δημιούργησε τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τσουκαλά στο 24΄.  Μετά την γρήγορη αλλαγή (σ.σ είσοδο Καζού) και τις εσωτερικές αλλαγές οι πράσινοι της Λεμεσού ανέβηκαν, ωστόσο, πέραν από μια κεφαλιά του Μοντνόρ δεν κατάφεραν να φτιάξουν τη μεγάλη φάση. Στο Β’ ημίχρονο ο Αλεξέι Σπιλέφσκι έριξε όλα τα επιθετικά του όπλα βάζοντας Κακόριν και Γκομίς. Στην πρώτη του ευκαιρία στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47'  ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Σάβο. Παρόλο που η απόδοση του δεν ήταν ανέβηκε αισθητά στη συνέχεια διπλασίασε τα γκολ του με κεφαλιά του Κακόριν στο 70’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Καζού με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το www.kerkida.net σας όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση...  Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή...

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Ξεκάθαρη η πρόθεση των γηπεδούχων να πιέσουν ψηλά και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Καλά οργανωμένοι στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι θέλουν με κλεψίματα να βγουν με ταχύτητα στην κόντρα επίθεση.

4’ Γρήγορη κόντρα επίθεση από πλευράς Καρμιώτισσας με τον Κατσαντώνης δίνει στον Ουεσλάτι στο κενό χώρο. Πριν κάνει το τέλειωμα ο Βάνα βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα.

10’ Καλός ρυθμός αλλά για την ώρα τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς ευκαιριών.

15’ Αύξησε την πίεση του στα τελευταία λεπτά ο Άρης. Πρώτη απειλή στο ματς όταν σε μια φάση διαρκείας ο Στρούσκι έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Άντος.

19’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Κατσαντώνη να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το διαγώνιο σουτ,  και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανά.

21’ Πολύ απειλητική η ομάδα των Πολεμιδιών στις κόντρα επιθέσεις.  Φωνάζει από την άλλη ο Αλεξέι Σπιλέφσκι στους ποδοσφαιριστές του να έχουν καλύτερες επιστροφές και να αποφύγουν τα εύκολα λάθη.

24’ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα, μετά από λάθος του Γιαγκό ο Θεοδώρου πήρε την μπάλα από αριστερά και έκανε την παράλληλη μπαλιά την περιοχή.  Αποδέκτης της μπάλας ο Τσουκαλάς που έκανε μεμιάς το γυριστό σουτ και η μπάλα κτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά.

γιαγκ

27' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Γιαγκό για δυνατό μαρκάρισμα. Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει ένα από τα επόμενα παιχνίδια με  ΑΠΟΕΛ ή ΑΕΛ.

30’ Κακή η εικόνα του Άρη με την συμπλήρωση μισής ώρας. Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι στο πάγκο ψάχνει να βρει το λάθος και να το διορθώσει. Στέκεται πολύ καλά η Καρμιώτισσα στο ματς περιορίζοντας τον στον απόλυτο βαθμό. Μάλιστα είναι η ομάδα που έφτιαξε μέχρι στιγμής τις μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ.

καζ

34’  Όντας δυσαρεστημένος από την ομάδα του ο Αλεξέι Σπιλέφσκι ετοιμάζει από τώρα αλλαγή. Θα ρίξει στο ματς τον Καζού.

37' Τώρα η αλλαγή. Μέσα ο Καζού, έξω ο Σανέ.

βιο

39' Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Καρμιώτισσας για διαμαρτυρίες και συγκεκριμένα στον Διευθυντή του ποδοσφαιρικού τμήματος, Βιολάρη.

42’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μοντνόρ. Ο Καζού έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μοντνόρ από το ύψος της μικρής περιοχής με δυνατή καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Άντος.

44’ Ανέβηκε ο Άρης στα τελευταία λεπτά, οπισθοχώρησε η Καρμιώτισσα.  Ψάχνει το γκολ πριν το ημίχρονο.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:

βα

-Κίτρινη κάρτα στον Βανά για διαμαρτυρίες για το χρόνο καθυστερήσεων.

κακ

-Ετοιμάζει διπλή κίνηση με επιθετικούς ο Άρης.

46' Τώρα οι αλλαγές. Μέσα οι Κακόριν και Γκομίς, έξω οι  Μπράουν και Νίκολιτς.

Σάβ

47’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Άρης με τον Σάβο. Μετά λάθος του Κοβάσεβιτς, ο Σάβο το εκμεταλλεύτηκε και με ταχύτητα μπήκε στην περιοχή και ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Ο Σάβο βρίσκει δίκτυα για 5ο σερί ματς. Έφτασε τα εφτά και είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας.

52’ Φάουλ λίγο έξω από ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κερδίζει η Καρμιώτισσα.  Ο Θεοδώρου εκτέλεσε, κανένα πρόβλημα για τον Βανά.

56’ Το γκολ απελευθέρωσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Άρη, ψάχνει αντίδραση η Καρμιώτισσα.

63’ Παρόλο που πέτυχε γκολ ο Άρης συνεχίζει να δυσκολεύεται να δημιουργήσει απέναντι στην Καρμιώτισσα.

65’ Πρόβλημα για Άρη και ανησυχία. Ο Σάβο μια προσπάθεια να κατεβάζει την μπάλα σε μια βαθιά μπαλιά έπιασε τους προσαγωγούς του. Θα γίνει αλλαγή.

66’ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Σόκε, έξω ο Σάβο.

70’ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ουεσλάτι και Μαλόνε έξω, μέσα ο Αγγελή και Χαραλάμπους.

ΑΡ

72’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Άρης που παίρνει γερό προβάδισμα για την 7η σερί του νίκη. Μπαλιά του Γιαγκό και ο Κακόριν με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Άντος.

73’ Κίτρινη στον Μπέγκστον και συμπλήρωσε κάρτες. Χάνει ένα από τα επόμενα παιχνίδια του Άρη με ΑΠΟΕΛ ή ΑΕΛ.

74' Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Σεμέδο, έξω ο Μοντνόρ.

76' Τρέχει για το γκολ της μείωσης η Καρμιώτισσα για να μπει ξανά στο παιχνίδι. Διαχείριση μέσω κατοχής από πλευράς Άρη.

79' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω Νεοφύτου και Κατσαντώνης, μέσα Ψύχας και Ματθαίου.

καζ

80’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Άρης με σκόρερ τον Καζού με ωραίο πλασέ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

83' Καθαρίζει ουσιαστικά το ματς ο Άρης με το τρίτο γκολ και είναι προ των πυλών της 7ης σερί τους νίκης. Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια.

86' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Ρόσσι, μέσα ο Μιχαήλ.

90' Τρία τα λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος αναμέτρησης, νίκη 3-0 για τον Άρη.

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Μπράουν (46' Κακόριν), Σανέ (37' Καζού), Γιαγκό, Νίκολιτς (46' Γκομίς), Στρούσκι, Σάβο (66' Σάβο), Μοντνόρ (74' Σεμέδο), Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Καζού, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Μπρόρσον, Σόκε, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε (70' Χαραλάμπους), Νεοφύτου (79' Ματθαίου), Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσσι (86' Μιχαήλ), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης (79' Ψύχας), Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι (70' Αγγελή), Πάβλοβετς

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ανδρέας, Μελετίου, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Αγγελή, Ματθαίου, Ψύχας

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας