Ανάπνευσε… και όσο ζει, ελπίζει! (φώτος)

Ανάπνευσε… και όσο ζει, ελπίζει!  (φώτος)

Ζωντανή παραμένει η Δόξα μετά τη νίκη της επί της Πάφος FC με 2-0 στο Μακάρειο. Η ομάδα του Σακκά πέτυχε τη πρώτη της επιτυχία στην έδρα της, πρώτη και για τον Κύπριο προπονητή χάρη στα γκολ των Γιούτριτς και Παπαφώτη. Το ήθελε πιο πολύ η προσφυγική ομάδα που στο Β’ ημίχρονο ανέβασε την απόδοση της και έφτασε δίκαια στη νίκη. Στους 14 βαθμούς πλέον η Δόξα, 9 λιγότερους από την θέση που εξασφαλίζει την παραμονή. Στους 30 βαθμούς η Πάφος. Επόμενη αγωνιστική, Εθνικός-Δόξα και Πάφος FC-ΕΝΠ. Σπουδαίο ματς ο Βασίλης Παπαφώτης με ασίστ και γκολ. Υστέρησε η Πάφος FC που δεν είχε συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις των προηγούμενων αγώνων. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 2' Απευθείας φάουλ του Μπεσάρα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γκρεμσλ.

- 7΄ Στο έδαφος ο Βαλακάρι μέσα στη περιοχή της Δόξας μετά από μονομαχία με τον Νελσίνιο, δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο Λ. Σωτηρίου

- 8' Την πρωτοβουλία έχει η Πάφος, σε παθητικό ρόλο οι γηπεδούχοι.

- 15' Κόρνερ για τη Δόξα, ο Γιούτριτς το κεφάλι η μπάλα πάνω από την εστία.

- 18' Πήγε να απειλήσει η Δόξα, χλιαρό σουτ του Καρλίτος δεν ανησυχεί ο Ρούτκο.

- 25' Ωραίος συνδυασμός από την Πάφο, η μπάλα έφθασε στον Πάντσεον, το διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 32 Σέντρα του Λουίς Κάρλος με στόχο τον Ίταλο, διώχνει δύσκολα ο Σιρόκ.

- 33' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Βα από τα αριστερά έκανε συρτό γύρισμα, ο Βαλακάρι σε θέση βολής στα όρια της περιοχής, η μπάλα στα χέρια του Γκρεμσλ. Μπορούσε για καλύτερο τελείωμα ο Φινλανδός.

- 38' Eξαιρετικός ο Βα, ταλαιπώρησε την άμυνα της Δόξας, μπήκε στη περιοχή, το σουτ η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκρεμσλ.

- 40' Πρόβλημα στο γόνατο για τον Μπεριγκό. Αναγκαστική αλλαγή, μέσα ο Ράκελς.

- 43' Άσχημη πτώση του Ράκελς στο έδαφος, έπεσε με το κεφάλι και μπήκε αμέσως το ιατρικό επιτελείο της Πάφου.

- 45' Ευτυχώς ο Ράκελς είναι μια χαρά και πέρασε ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

φβφβφβφφβφβ

Ημίχρονο

Έναρξη Β' ημιχρόνου

- 47' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-0! Ο Γιούτριτς ανοίγει το σκορ!!! Ο Παπαφώτης το κόρνερ, ο Αυστριακός το κεφάλι και 1-0!

κγηκηκκ

- 54' Mε ανεβασμένη ψυχολογία οι γηπεδούχοι, κρατάνε μπάλα και ψάχνουν και δεύτερο γκολ κυρίως από στημένες μπάλες του Παπαφώτη.

- 56' Γέμισμα του Φιλιώτη, μαζεύει σταθερά ο Γκρεμσλ.

- 58' Ευκαιρία για Πάφο, ο Σιρόκ μέσα στη περιοχή το συρτό σουτ, δύσκολα ο Γκρεμσλ, κόρνερ για Πάφο.

- 65' Μεγάλη απόκρουση του Ρούτκο σε σουτ του Καλό. Δυνατό σουτ εντός περιοχής, ο Ουκρανός απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

- 68' Ο Ζορζίνιο μπήκε στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα με στόχο τον Καλό, σωτήρια προβολή του Αντωνίου σε κόρνερ.

- 71' Σουτ του Παπαφώτη, άουτ η μπάλα.

- 73' ΓΚΟΛ η Δόξα και 2-0! Ο Παπαφώτης!!! Ο Μιντίκκης έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόλλησε στη μικρή περιοχή, ο Παπαφώτης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα. Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί.

- 83' Δοκάρι για τη Δόξα που άγγιξε... τρίτο γκολ. Κόρνερ του Παπαφώτη, ο Γιούτρις το κεφάλι η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια πέφτει στην αγκαλιά του Ρούτκο.

- 87' Αποχωρεί ο MVP της Δόξας, Βασίλης Παπαφώτης. Στη θέση του ο Μπραμπίγια.