"Άσφαιρη" ξανά, "γκέλα" ξανά! (φώτος)

Mηδέν για τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος και νέα απώλεια βαθμών για το «τριφύλλι». Η Δόξα έμεινε όρθια στο ΓΣΠ και πανηγύρισε έναν σπουδαίο βαθμό. Το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο, η Ομόνοια παρουσίασε ξανά μέτριο πρόσωπο, δεν βρήκε τις λύσεις απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του Σακκά και πήρε μοιραία έναν βαθμό. Πρώτο καλό 15λεπτο η ομάδα του Μπεργκ που στη συνέχεια «χάθηκε» και δεν έφτιαξε τις μεγάλες φάσεις. Δοκάρι ο Κούσουλος, το «άχαστο» ο Ντούρις από τα πέντε μέτρα. Μεγάλο βράδυ ο Μουκτάρης, σε χαμηλές πτήσεις οι άσοι των «πρασίνων». Ισοπαλία 0-0 με ΕΝΠ, ήττα με 1-0 από Ολυμπιακό, ισοπαλία 0-0 με Δόξα οι τρεις τελευταίοι αγώνες της Ομόνοιας. Κόκκινη στο τέλος για τον Ασαμόα. Στους 16 το «τριφύλλι», στους 13 βαθμούς η Δόξα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Ο Παπουλής με φοβερή κίνηση, μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση, μπροστά από τον Σισκόφσκι, το πλασέ πάνω στον Σκοπιανό. Πρώτη καλή φάση για το "τριφύλλι". Μπορούσε για πάσα ο Φώτης, ο Τζιωνή ήταν σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει.

δωδωδωδωδωδωδωδω

- 5' Σέντρα του Κούσουλου, ο Ντούρις το κεφάλι, ο Μουκτάρης έβαλε το πόδι και η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι. Κόρνερ για την Ομόνοια, καλή ευκαιρία, σπουδαία άμυνα του Μουκτάρη.

- 7' Αναπτύχθηκε ταχύτατα η Ομόνοια, ο Γκόμεθ με ωραία πάσα στον Λέσιακς, αυτός αμέσως την σέντρα, ο Μουκτάρης ξανά προ του Ντούρις σε κόρνερ.

- 8' ΑΠΙΘΑΝΗ διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Δοκάρι ο Κούσουλος, στην επαναφορά ο Ντούρις από τα 5 μέτρα σημάδεψε τον Σισκόφσκι! Σέντρα από τα δεξιά ο Σέχου, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και έπειτα ο Ντούρις από πολύ κοντά έκανε το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Σκοπιανού κίπερ της Δόξας.

γηφγηφγηφγηφγηφγηφηφγηφη

- 10' Σουτ του Κέβιν Ολιβέιρα, ο Φαμπιάνο σε ετοιμότητα πέφτει και μαζεύει την μπάλα.

- 13' Ο Λέσιακς από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι, ο Παπουλής ένα κλικ πίσω, δεν προλαβαίνει την μπάλα.

- 16' Κεφαλιά του Ντούρις, εύκολα ο Σισκόφσκι, πιο μπροστά ο Σλοβάκος, οφσάιντ υπέδειξε ο Όμηρος Τζιωρτζής.

- 17' Διπλό μαρκάρισμα των Ολιβέιρα-Ασαμόα στον Σέχου, στο έδαφος ο Νιγηριανός, κίτρινη ο Ολιβέιρα.

- 21' Σέντρα του Παπουλή, ο Τζιωνή το κεφάλι, εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 22' Σταδιακά η Δόξα έχει καταφέρει να ισορροπήσει τον αγώνα, η επιθετικότητα της Ομόνοιας έχει ατονήσει.

- 27' Συνεργασία Τζιωνή-Μποτεάκ, ο Γάλλος έψαξε την σέντρα, εκεί που την έκανε δεν ήταν κανείς, η μπάλα άουτ.

φγφδγφδγδγδφγ

- 30' Απουσιάζουν εδώ και 15λεπτα οι φάσεις από το ματς, η Δόξα έχει καταφέρει να κρατήσει μακριά από την περιοχή της, τους "πράσινους".

- 31' Σέντρα του Λέσιακς, ο Μουκτάρης ξανά στο σωστό σημείο διώχνει.

- 32' Ο Μπόλιεβιτς έψαξε κάθετα τον Κίκας, ο Λούφτνερ προλαβαίνει και ελέγχει πριν γίνει επικίνδυνος ο Πορτογάλος.

- 33' Στημένη φάση για την Δόξα, ο Ολιβέιρα εκτέλεσε, ο Φαμπιάνο σταθερά.

- 35' Ατομική ενέργεια του Τζιωνή, το σουτ ήταν αδύναμο, εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 36' Δεν βγήκε η συνεργασία Μποτεάκ - Παπουλή, ελέγχει ο Σισκόφσκι.

- 37' Έχει παράπονα ο Μπεργκ από τις επιλογές των ποδοσφαιριστών του. Ο Νορβηγός κάνει τις παρατηρήσεις για να αλλάξει η εικόνα του "τριφυλλιού" αφού μετά το καλό πρώτο 15λεπτο ο ρυθμός έπεσε.

δγδφδφγγδφ

- 41' Απείλησε ο Παπουλής που βρήκε χώρο, το σουτ στα όρια της περιοχής, άστοχο.

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου. Η Ομόνοια είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο 15λεπτο δεν κατάφερε να σκοράρει, η Δόξα ισορρόπησε και οι δυο ομάδες πάνε στ' αποδυτήρια με το 0-0.

Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές.

- 46' Πρώτη τελική στην επανάληψη για την Δόξα, ο Κίκας εκτός περιοχής, έπιασε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο.

- 48' Προσπάθεια του Τζιωνή να μπει στη περιοχή, τάκλιν του Μουκτάρη στην μπάλα. Ο Μουκτάρης μέχρι στιγμής ο κορυφαίος της Δόξας.

- 51' Πήγε να τα βάλει με όλους ο Ολιβέιρα, ο Κούσουλος κόβει και σταματά την αντεπίθεση της Δόξας.

γφγηφγηφηφ

- 53' Στημένη μπάλα για την Ομόνοια, καλό χτύπημα ο Γκόμεθ, ο Παπουλής δεν βρήκε την μπάλα, η φάση σταματά για οφσάιντ. Σωστός ο Γιώργος Σάββα. Ήταν πιο μπροστά ο Φώτης.

- 55' Χειροκροτεί ο Σακκάς τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του, ικανοποιημένος για την εικόνα της Δόξας στο ΓΣΠ.

- 56' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Τζιωνής από τα αριστερά γύρισε, ο Ντούρις δεν βρέθηκε στη πορεία της μπάλας, ο Μποτεάκ στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε, άμυνα του Μιντίκκη και κόρνερ!

γδφγδφγδφγφδγδγγδγδ

- 57' Νέα φάση για το "τριφύλλι", ο Γκόμεθ έπαιξε κάθετα τον Μποτεάκ, ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε πάσα αντί σουτ, χάθηκε η προϋπόθεση.

- 58' Κόρνερ του Γκόμεθ, ο Σισκόφσκι με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα, λίγο ήθελε ο Σέχου να εκμεταλλευτεί την αστάθεια του Σκοπιανού.

- 60' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση η Δόξα με τον Κίκας, ο Πορτογάλος δεν έκανε σωστή επιλογή, έφευγε ο Ασαμόα στον χώρο, προτίμησε το σουτ, έκοψε ο Λέζιακς.

- 62' Δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Κούσουλου εκτός περιοχής, έπεσε ο Σισκόφσκι και έδιωξε σε κόρνερ.

δφγδφγφδγφδγδφγδ

- 63' Αντεπίθεση τρεις με δυο για την Δόξα, ο Κίκας ξανά το σουτ, εύκολα ο Φαμπιάνο. Βρίσκει χώρους η Δόξα στο ΓΣΠ...

- 66' Κωμοδίκης στη θέση του Φιρμίνο. Ο Ασάντε στη θέση του Παπουλή. Αλλαγές για τις δυο ομάδες.

- 68' Επιθετικό φάουλ του Τζιωνή, σταματά η επίθεση της Ομόνοιας.

- 69' Κακουλλής αντί του Ντούρις, 2η αλλαγή το "τριφύλλι".

- 71' Προσπάθεια του Οικονομίδη να μπει στη περιοχή, χάνει την μπάλα και κάνει επιθετικό φάουλ στον Λούφντερ.

ΗΦΓΗΦΓΗΗΦΗΦΗΦΗ

- Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, μεγάλη αγωνία στο ΓΣΠ.

- 74' Πέρασμα του Λανγκ στον Λέζιακς, ο Τσέχος στη περιοχή, κακό γύρισμα χάνεται η προϋπόθεση για την Ομόνοια.

- 75' Ο Λουίς Κάρλος στη θέση του Κίκας.

- 77' Κίνηση του Κούσουλου σαν φορ, ο Σέχου του πέρασε τη μπάλα, δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της.

- 79' Ο Σενέ στην θέση του Τζιωνή. Ολοκλήρωσε τις κινήσεις του ο Μπεργκ.

- 82' Κόρνερ, πρώτο για Δόξα. Χάθηκε ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, οφσάιντ ο Κάρλος τελειώνει η φάση. Σέντρα του Μπόλιεβιτς, την πισινή κεφαλιά ο Ασαμόα, μπήκε στη πορεία της μπάλας ο Κάρλος που ήταν οφσάιντ. Η κεφαλιά του Ασαμόα είχε πορεία προς το τέρμα της Ομόνοιας.

- 86' Κίτρινη στον Λανγκ, ανέτρεψε αντικανονικά τον Κωμοδίκη.

- 87' Στο έδαφος ο Μπόλιεβιτς, θα γίνει αλλαγή ο Μαυροβούνιος.

- 88' Φάουλ για την Δόξα, στα 27 μέτρα η απόσταση από την εστία του Φαμπιάνο.

- 89' Εκτέλεσε ο Ολιβέιρα, εύκολα ο Φαμπιάνο.

- 90' Απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ασαμόα! Ο Γκανέζος διαμαρτύρεται, ο Λούκας Σωτηρίου τον αποβάλλει. Εκτός φάσης το συμβάν, δεν είναι διαφωτιστικό το πλάνο της Primetel.

ηφγηφγηφηηφηγηφγ

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+3' Ο Κωμοδίκης έφυγε στην "κόντρα", έκανε το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή φάση για την Δόξα!

- 90+5' Κίτρινη ο Οικονομίδης.