Δόξα - Εθνικός Άχνας: Με πεντάρα πήρε το πέμπτο εισιτήριο (φώτος)

Στους "8" του Κυπέλλου Coca-Cola η Δόξα. Κέρδισε τον Εθνικό στην Περιστερώνα με 5-1 και έγινε η πέμπτη ομάδα που περνάει στα προημιτελικά μετά την ΑΕΛ, την Ομόνοια, τη Νέα Σαλαμίνα και τον Ολυμπιακό.

Έξι γκολ, δυο πέναλτι και μια αποβολή (55' Ιωάννου) στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά με δυο γρήγορα γκολ, ο Εθνικός μείωσε από τα 11 βήματα αλλά η Δόξα ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, επιβεβαίωσε την διαφορά δυναμικότητας και στο ξεκίνημα του β' μέρους "καθάρισε" την πρόκριση.

Ο Αντρέας Ροκόπος ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης στην περιοχή, έγιναν τρεις έλεγχοι στον αγωνιστικό χώρο από τον διαιτητή, ο οποίος στις 16:00 πήρε την απόφαση να αρχίσει το παιχνίδι (Δείτε εδώ)

- Έναρξη με πεντάλεπτη καθυστέρηση.

12312123

- 3' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-0! Αυτογκόλ ο Περδίος. Σέντρα του Τιτζανί, ο Περδίος μπερδεύεται και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Άτυχη στιγμή για τον νεαρό αμυντικό.

-8' Σουτ του Ιωσηφίδη από μαρκιά, άστοχο.

-12' Παρολίγο και δεύτερο αυτογκόλ! Ο Ηλία γύρισε με πάσα την μπάλα στον Πέτρου ο οποίος ήταν εκτός εστίας, λίγο δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα.

-14' Σουτ του Φασουλιώτη, έτοιμος ο Πέτρου.

-14' Πρώτη ευκαιρία για τον Εθνικό με συρτό σουτ του Σαββίδη εκτός περιοχής, λίγο έξω.

ρρρρρρργ

-18' ΓΚΟΛ 2-0 η Δόξα! Πολύ ωραία κίνηση του Φασουλιώτη στην περιοχή, ελευθερώθηκε και με σουτ νίκησε τον Πέτρου.

-21' Νέα ευκαιρία με σουτ του Τιτζανί, σε κόρνερ ο Πέτρου.

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ ο Εθνικός μετά απο διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Πρινιωτάκη και Ιωάννου. Έγινε σέντρα, ο Πρινιωτάκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, ο Ιωάννου μπήκε στη φάση και βρέθηκε στο έδαφος μετά τη διεκδίκηση.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-27' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, παραμένει η αρχική απόφαση.

φγφγφγ

-28' ΓΚΟΛ! Ο Ομπάμα μειώνει από τα 11 βήματα.

-32' Ευκαιρία η Δόξα, εξ επαφής δεν μπόρεσε ο Αντενόν να κάνει το τελείωμα.

-34' Nέα καλή στιγμή οι γηπεδούχοι, λίγο έξω η κεφαλιά του Καραμανώλη.

-41' Σουτ του Φασουλιώτη εκτός περιοχής, λίγο έξω.

-45' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

τρητηρρτη

-Τέλος ημιχρόνου. Η Δόξα ξεκίνησε ιδανικά και έβαλε τις βάσεις της νίκης-πρόκρισης με δυο γκολ αλλά ο Εθνικός από τα 11 βήματα μπήκε ξανά στο "παιχνίδι" της πρόκρισης.

-Αρχίζει το β' μέρος. Ο Χουντόμπιακ στη θέση του Ηλία.

-47' Κίτρινη στον Χριστοφή για φάουλ στον Τιτζανί.

5474557

-50' ΓΚΟΛ 3-1 η Δόξα! Κάθετη μπαλιά στον Ιωσηφίδη που πάτησε περιοχή και πλάσαρε, η μπάλα στο δοκάρι και μέσα.

-Ελέγχεται από το VAR αν υπήρχε οφσάιντ.

-52' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, κανονικό το γκολ.

-52' Δυνατό σουτ του Καλλένου, έτοιμος ο Πρινιωτάκης, έβγαλε τη δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Πήγε να "απαντήσει" αμέσως η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου.

εργεργ

-54' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα μετά από τράβηγμα του Ιωάννου στον Ασαμόα και ενώ σε πρώτο χρόνο ο Φασουλιώτης εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει.

-ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Ιωάννου, με δέκα ο Εθνικός. Δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Εθνικού.

-56' ΓΚΟΛ, ο Ασαμόα από την άσπρη βούλα κάνει το 4-1 και καθαρίζει την πρόκριση.

-57' Γκοροπέφσεκ αντί του Περδίου.

-62' ΓΚΟΛ, 5-1 με εξ επαφής προβολή του Τραϊτσέφσκι.

-Ελέγχεται από το VAR αν υπάρχει οφσάιντ.

-64' Ηλία, Βάντερ αντί Σαββίδη, Καλλένου.

-65' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, μετράει το γκολ.

-68' Παυλίδης, Στυλιανού αντί Μπένι, Κοβάσεβιτς.

-Τελευταία 15 λεπτά, όλοι περιμένουν το τελικό σφύριγμα.

-76' Σαντίκ, Ναγκάρ, Αμπντουλαχί αντί Μέσκα, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι.

-78' Ο Σαντίκ με πλασέ σκόραρε, ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ.

-Ελέγχεται η φάση από το VAR.

-80' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, παραμένει η αρχική απόφαση.

-84' O Ν.Περδίος αντί του Ομπάμα.

-87' Σουτ του Κουσιάππα μέσα στην περιοχή, άστοχο.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό σε διεκδίκηση του Ν.Περδίου με τον Στυλιανού. Είχε προηγηθεί δοκάρι με σέντρα σουτ.

-Καλείται στο on-field review ο διαιτητής.

-94' Άλλαξε απόφαση ο ρεφ μετά τον έλεγχο της φάσης.

-94' ΤΕΛΟΣ αγώνα, η Δόξα είναι στον επόμενο γύρο.

Δόξα (Κ.Μούζουρος): Πρινιωτάκης, Αντενόν, Μπένι (68' Παυλίδης), Τιτζανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα (76' Ναγκάρ), Κοβάσεβιτς (68' Στυλιανού), Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι (76' Αμπντουλαχί), Μέσκα (76' Σαντίκ).

-Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Σαντίκ, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόμπτζικ, Ναγκάρ.

Εθνικός (Π.Χριστοδούλου): Πέτρου, Ηλία (46' Χουντόμπιακ), Ομπάμα (84' Ν.Περδίος), Χαραλάμπους, Καλλένος (64' Βάντερ), Ιωάννου, Χριστοφή, Κουσιάππα, Α.Πέρδιος (57' Γκοροπέφσεκ), Καλογήρου, Σαββίδης (64' Ηλία).

-Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Γκοροπέφσεκ, Περατικός, Βάντερ, Μοντέιρο, Ρικάρντο, Χουντόμπιακ, Ηλία, Χαραλάμπους, Κυπριανού, Ν.Πέρδιος.

Κίτρινες: - / Χριστοφή

Κόκκινες: Ιωάννου

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας