Δόξα - Εθνικός: Πέρασε… η ομάδα που το ήθελε! (Φώτος)

Μετά το σκορ του πρώτου αγώνα (3-1 στο Δασάκι) ο Εθνικός ήταν το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Αυτό… επιβεβαιώθηκε και στην σημερινή ρεβάνς, αφού χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα, εξασφάλισε ισοπαλία 0-0 απέναντι στην Δόξα στο «ΜΑΚ» και πανηγύρισε την πρόκριση στην οκτάδα. Αν και η Δόξα ήταν η ομάδα που ήθελε μίνιμουμ δύο γκολ για να έχει ελπίδες πρόκρισης, εντούτοις η Άχνα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο επιθετικά, πίεσε, έφτιαξε ευκαιρίες και θα μπορούσε να προηγηθεί. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους προσπάθησε λίγο περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την πρώτη της τελική στο 71’ (!) ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Με βάση την εικόνα των δύο παιχνιδιών, προκρίθηκε η ομάδα που έπαιξε καλύτερα και ήθελε περισσότερο την πρόκριση!

-5' Ωραίο σουτ του Μάζουρεκ, δύσκολα σε κόρνερ ο Πρινιωτάκης.

-10' Κόρνερ του Μάζουρεκ, άστοχος με το κεφάλι ο Άμπραχαμ από κοντά.

;εβτγφβ

-13' Καλύτερος ο Εθνικός στα πρώτα λεπτά, έχει τον έλεγχο και φτάνει με αξιώσεις έξω απ' την περιοχή της Δόξας.

-19' Ανέβασμα του Ιωάννου από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή, δεν μπόρεσε ο Ντούρις.

-25' Ίδιο το σκηνκό με τον Εθνικό να έχει τον έλεγχο.

-32' Απειλεί ξανά ο Εθνικός. Ωραία ατομική προσπάθεια του Μάζουρεκ και πάσα στον Γκόρουπετς που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-43' Σέντρα του Ιωάννου από αριστερά, σουτ του Ηλία από δεξιά εντός περιοχής, ψηλά έξω.

-45' Κίτρινη στον Άδωνη για φάουλ στον Οικονομίδη.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τρεις τελικές ο Εθνικός, καμία η Δόξα στο πρώτο μέρος...

εβτρφβ

-46' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Σαντίκ αντί Οικονομίδη.

-49' Στο έδαφος εντός περιοχής ο Πηλέας σε μαρκάρισμα του Μέσκα. "Παίζεται" από ρεφ και VAR.

-52' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ζάκπα αντί Ιωάννου.

-53' Αλλαγή για την Δόξα. Εμπραλίτζε αντί Ποντικού.

-55' Πιο επιθετική η Δόξα στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, με κάποιες καλές προϋποθέσεις.

-59' Πτώση του Σαντίκ σε μαρκάρισμα του Άδωνη, σειρά της Δόξας να ζητήσει πέναλτι. Συμφώνησαν ξανά ρεφ και VAR και συνέχεια στο ματς.

-63' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Κοβάσεβιτς αντί Κυριάκου και Μπένι αντί Αντάμοβιτς.

-63' Αλλαγή και για τον Εθνικό. Ελουντού αντί Ντούρις.

-68' Εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ο Πρινιωτάκης έδιωξε με τις γροθιές, άστοχο το σουτ του Άδωνη που ακολούθησε.

-71' Σουτ του Τιτζιανί απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, αρκετά έξω. Πρώτη τελική για την Δόξα...

-76' Δυνατό σουτ του Μπένι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έξω η μπάλα.

νγνφβτρ

-82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, άστοχος ο Ζάκπα με κοντινή κεφαλιά.

-83' Αλλαγή για την Δόξα. Αντενόν αντί Κέρλα.

-85' Σουτ του Μπένι από δεξιά εντός περιοχής, σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Αλλαγή για τον Εθνικό. Κουμής αντί Μάζουρεκ.

-Τέλος αγώνα, πρόκριση για τον Εθνικό.

ΔΟΞΑ: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Τιτζιανί, Οικονομίδης (46'Σαντίκ), Αντάμοβιτς (63'Μπένι), Τραϊτσέφσκι, Κυριάκου (63'Κοβάσεβιτς), Μέσκα, Ποντικός (53'Εμπραλίτζε), Σάσι, Κέρλα (83'Αντενόν).

-Στον πάγκο οι: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία Μ., Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (52'Ζάκπα), Μάζουρεκ (90+2'Κουμής), Χολ, Ντούρις (63'Ελουντού).

-Στον πάγκο οι: Μπογκατίνοφ, Καβαλέουσκι, Ηλία Κ., Ζάκπα, Κυπριανού, Ταράσοφς, Βοϊτκόφσκι, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιτζιανί / Άδωνη.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος