Δόξα - Νέα Σαλαμίνα: Τέρμα στο αρνητικό σερί με τριάρα! (Φώτος)

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νέα Σαλαμίνα, νίκη με 3-0 επί της Δόξας, στο στάδιο "Κατωκοπιά Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης", για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μπορεί η Δόξα να πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο τα  πρώτα λεπτά αλλά η Νέα Σαλαμίνα ήταν πιο αποτελεσματική στις ευκαιρίες αφού αξιοποίησε τις περισσότερες που είχε στο α' ημίχρονο και προηγήθηκε με 3-0.
Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 27' με σουτ του Μπεχαράνο από το ύψος του πέναλτι, μετά από κόρνερ κι αφού δέχθηκε την πάσα κεφαλιά του Ντιακιτέ.
Στο 39' ο Ναρσινγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πούριτς, πρόλαβε τον Αντωνιου και με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μιγκελίτο, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.
Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα με την Δόξα να μην μπορεί ν' αντιδράσει και να παραμένει τελικά στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς. Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 34 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Αντρέας Ροκόπος ήταν στο "Κατωκοπιά Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης".

2

Α' ημίχρονο

-1' Έναρξη αγώνα

-3' Κόρνερ με τον Προβυδάκη, διώχνει με γροθιές τη μπάλα ο Κίσσας.

-5' Σέντρα του Νάρσινγκ από δεξιά διώχνει σε κόρνερ ο Προβυδάκης.

1

-6' Σουτ του Ασάντε, μετά την πάσα του Κυριάκου Χ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ για την Δόξα.

-8' Άστοχο σουτ του Προβυδάκη.

-13' Προσωρινή διακοπή. Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας, Τάσος Κίσσας.

1

-14' Συνέχεια στον αγώνα.

-19' Κεφαλιά του Κουανίνι, μετά το κόρνερ του Νάρσινγκ, η μπάλα έξω.

-20' Σουτ του Τρούγιτς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-22' Προσπάθεια του Λέουκο με κάθετη πάσα στον Νάρσινγκ, όμως, δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-23' Σουτ σέντρα του Προβυδάκη, η μπάλα έξω.

-25' Κεφαλιά του Πούριτς, δεν ανησυχεί ο Κίσσας.

-27' Κεφαλιά του Μιγκελίτο μετά τη σέντρα του Νάρσινγκ η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-27' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Οι ερυθρόλευκοι ανοίγουν το σκορ με σουτ του Μπεχαράνο από το ύψος του πέναλτι, μετά από κόρνερ κι αφού δέχθηκε την πάσα κεφαλιά του Ντιακιτέ.

1

-33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Προβυδάκη από αριστερά, έξω η μπάλα.

-38' Ο Νάρσινγκ έφυγε πίσω από την άμυνα της Δόξας, όμως, τον πρόλαβε ο Αντωνίου.

-39' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ναρσινγκ πρόλαβε αυτή τη φορά τον Αντωνίου μετά το λάθος του Πούριτς και με πλασέ δίνει προβάδισμα δύο γκολ, για την ομάδα του.

2

-42' Κεφαλιά του Μιγκελίτο, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αντωνίου.

-42' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Μιγκελιτο με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το 3-0. Ελέγχεται η φάση από το VAR. Μετρά κανονικά το γκολ.

1

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+3' Σουτ του Κυριάκου Ε, η μπάλα στα χέρια του Κίσσα.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-50' Ουδεμία αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

-53' Πέναλτι για τη Δόξα! Για παράβαση του Κουανίνι στον Τρούγιτς. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

11

-55' Κλήθηκε να το δει ο κ. Τεχράνυ.

1

-56' Αλλάζει την απόφαση του ο διαιτητής. Συνέχεια στον αγώνα με ελεύθερο.

-56' Αλλαγή για την Δόξα. Εκτός ο Πούριτς, εντός ο Ναμπί.

-60' Κεφαλιά του Χάνι, η μπάλα έξω.

-61' Σουτ του Ναμπί, μπλοκάρει τη μπάλα ο Κίσσας.

-63' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Παπαγεωργίου και Καρλίτος, εντός οι Κονέ και Φράγκος.

-64' Σουτ του Κυριάκου Χ, διώχνει τη μπάλα ο Κίσσας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χάνι σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-67' Σουτ του Ναμπί, μπλοκάρει ο Κίσσας.

1

-68' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα! Μακρινό σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

-70' Τριπλή αλλαγή για την Δόξα. Εκτός οι Κυριάκου Χ, Ασάντε και Αντωνιάδης. Εντός οι Τραϊτσέφσκι, Μέσκα και Αντενόν.

-72' Διαμαρτυρίες από Δόξα. Ζητούν πέναλτι, για παράβαση στον Αλσέους. Συνέχεια στον αγώνα υπέδειξε ο διαιτητής. Την απόφαση υιοθέτησε και το VAR.

-73' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Ντουρμισάι, εντός ο Γιάνγκα.

-75' Κίτρινη στον Γιάνγκα, για φάουλ.

1

-77' Κίτρινη στον Φράγκο, για φάουλ.

-82' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Νάρσινγκ και Σεργίου. Εντός οι Προκοπίου και Οφόρι.

-84' Σουτ του Αλσέους, δεν ανησυχεί ο Κίσσας.

-86' Σουτ του Ναμπί, ο Κίσσας διώχνει σε κόρνερ.

-86' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας με σουτ των Αλσέους και Ναμπί ο Κίσσας όμως ήταν σε ετοιμότητα.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

1

-90'+2' Κίτρινη στον Μιγκελίτο για καθυστέρηση. (Θα χάσει ένα απο τα δύο επόμενα παιχνίδια).

-90'+4' Κίτρινη στον Αλσέους για φάουλ στον Φράγκο. (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδα).