Δόξα - Ολυμπιακός: Προτίμησαν να μην χάσουν και δεν έ"Χ"ασαν! (Φώτος)

Στο 0-0 έμειναν Δόξα και Ολυμπιακός στο Μακάρειο, το βράδυ της Κυριακής (23/01) σε παιχνίδι για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Είχε την κατοχή η Δόξα στο πρώτο μέρος όμως δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου φάσεις. Ανέβηκε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο με κάθε ομάδα να βρίσκει τις στιγμές της. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Δόξας ήταν με τον Καραμανώλη στο 75' όταν η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα έξω, πολύ καλές στιγμές είχε και ο Ολυμπιακός με τον Πεχλιβάνη που πίεσε προς το τέλος.

Καμία ομάδα δεν ρίσκαρε, καμία δεν έπαιξε ιδιαίτερα επιθετικά για να ψάξει τη νίκη αφού επέλεξαν να διασφαλίσουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στους 18 βαθμούς και στην 9η θέση η Δόξα, στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση ο Ολυμπιακός.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου.

-10' Κρατάει περισσότερο μπάλα η Δόξα, χωρίς κάτι ουσιαστικό.

-14' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, έδιωξε η άμυνα.

γη6τ4η

-20' Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο, χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής.

-28' Πρώτη τελική στο ματς. Σουτ του Κονφέ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-35' Κίτρινη στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Κα.

-37' Καλή στιγμή για την Δόξα, ο Μολ βγήκε και μάζεψε πριν γίνει επικίνδυνος ο Σάσι.

-39' Κίτρινη στον Σάλι για φάουλ στον Ασαμόα.

-39' Πρώτη τελική και για την Δόξα, σουτ στην κίνηση με το δεξί απ' τον Κοβάσεβιτς, έπεσε και έδιωξε ο Μολ.

-40' Σειρά του Αντάμοβιτς να δοκιμάσει από μακριά, άστοχος.

-43' Κίτρινη και ο Μπόβεδα για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανιάς αντί Γουίλσον.

-52' Πρώτη καλή προϋπόθεση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κα πρόλαβε την έξοδο του Σισκόφσκι και... τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι αλλά γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει σε κενή εστία.

-53' Κίτρινη στον Αντενόν για φάουλ στον Σάλι.

-56' Ωραίο τακουνάκι του Αντάμοβιτς προς τον Οικονομίδη, βγήκε και πρόλαβε ο Μολ.

γτηβςτβ

-57' Κίτρινη στον Ντιαγνέ.

-58' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Τιντζανί αντί Οικονομίδη.

-62' Σουτ του Σάσι από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής, σταθερά ο Μολ.

ηξ5υ6τξητηβτ

-70' Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, πάντα στο 0-0, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο επιθετικός στα τελευταία λεπτά.

-74' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Ντρολέ αντί Σάσι και Σάιθ αντί Μέσκα.

-75' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Εκτέλεση κόρνερ του Εμπραλίντζε από δεξιά, κεφαλιά του Καραμανώλη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα ελάχιστα έξω!

-80' Κίτρινη ο Μουκτάρης για φάουλ στον Τιντζανί.

-81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Πεχλιβάνης αντί Χαραλάμπους.

-82' Ωραίο σουτ του Πεχλιβάνη, λίγο έξω η μπάλα.

-85' Απειλεί ξανά ο Πεχλιβάνης, δυνατό σουτ με το αριστερό, απέκρουσε δύσκολα ο Σισκόφσκι.

ητυ6ρη

-88' Αλλαγή στην αλλαγή για την Δόξα. Ο Τραϊτσέφσκι αντί του τραυματία Ντρολέ που στο 74' είχε μπει στο ματς.

-90' Στο έδαφος ο Σάλι σε μαρκάρισμα του Αντενόν. Ζήτησαν πέναλτι οι του Ολυμπιακού, έδειξε κόρνερ ο ρεφ Νικολάου. Συμφώνησε με τον ρεφ το VAR, συνέχεια στο ματς.

-90+3' Τρίτο σουτ του Πεχλιβάνη στα τελευταία λεπτά, ελάχιστα έξω η μπάλα!

ΔΟΞΑ (Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Οικονομίδης (58'Τιντζανί), Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε, Μέσκα (74'Σάιθ), Σάσι (74'Ντρολέ) - (88' Τραϊτσέφσκι).

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Ντίας, Τιντζανί, Ολιβέιρα, Ντρολέ, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Βασιλείου, Κυριάκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλκαράθ): Μολ, Μπόβεδα, Μουκτάρης, Σάλι, Κα, Γουίλσον (46'Μανιάς), Κονφέ, Ντιαγνέ, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (81'Πεχλιβάνης).

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Σαμπίνια, Ανδρονίκου, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Πεχλιβάνης, Χαραλάμπους, Μανιάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντάμοβιτς, Αντενόν, Μουκτάρης / Σάλι, Μπόβεδα, Ντιαγνέ.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης