Δόξα - Ομόνοια: Επιστροφή στις νίκες με... σπουδαία ανατροπή! (Φώτος)

Εξαιρετικό παιχνίδι στην Περιστερώνα, το βράδυ της Κυριακής (01/10). Η Δόξα υποδέχθηκε την Ομόνοια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και το "τριφύλλι" έφτασε στη νίκη με 3-1, μέσω ανατροπής! Η Δόξα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ και μέχρι το 80' είχε το προβάδισμα. Ωστόσο, μέσα σε ένα τρίλεπτο η Ομόνοια έφερε τα κάτω - πάνω και με γκολ των Σεμέδο (81') και Ανσαριφάρντ (84' - με πέναλτι που κέρδισε ο Σεμέδο). Αργότερα το "τριφύλλι" είχε και άστοχο πέναλτι (δοκάρι ο Κακουλλής) και στο 90+8' ο Λοΐζου διαμόρφωσε το τελικό 3-1! Επιστροφή στις νίκες για τους "πράσινους", μετά τα δύο σερί ισόπαλα παιχνίδια με ΑΕΛ και Άρη. Παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό η Δόξα.

σαδαδ

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο της Περιστερώνας και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του ματς...

**Στο γήπεδο ο Αντρέας Ροκόπος, στην περιγραφή ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-4' Ο Κακουλλής μπήκε στην περιοχή από δεξιά και δοκίμασε το πλασέ, βγήκε και έκοψε ο Σισκόφσκι.

-9' Φάουλ για την Ομόνοια από δεξιά, ο Μπεζούς εκτέλεσε πλασαριστά στον Σεμέδο αλλά αυτός... έχασε το κοντρόλ εντός περιοχής.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, η Ομόνοια έχει την κατοχή και την ελαφριά υπεροχή.

-16' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Σιπριάνο ανέβηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, ο Κακουλλής έκανε το πλασέ στην κίνηση, έδιωξε με τα πόδια ο Σισκόφσκι.

-18' Στο έδαφος ο Σεμέδο μετά από διεκδίκηση με τον Στυλιανού στα όρια της μεγάλης περιοχής, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-20' Μακρινό σουτ του Χάμπου, ψηλά έξω.

-24' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα! Ο Ασάντε έφυγε με ταχύτητα από δεξιά και έκανε την σέντρα, ο Τρούγιτς σηκώθηκε για το κεφάλι αλλά ο Κούσουλος τον έσπρωξε από πίσω.

**Η φάση θα αναλυθεί την Δευτέρα απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-26' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Ο Σαντίκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Φαμπιάνο, ο οποίος έπεσε αριστερά. 1-0 για τους γηπεδούχους.

ιθν

-34' Δεν μπορεί να αντιδράσει η Ομόνοια μετά το γκολ που δέχθηκε.

-36' Μακρινό σουτ ο Κούσουλος, αρκετά άστοχο.

-38' Τρομερή κάθετη ο Μπεζούς, ο Κακουλλής κέρδισε στο σπριντ τα αντίπαλα στόπερ, αλλά ο Σισκόφσκι βγήκε εκτός περιοχής του και έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

-40' Δοκίμασε ο Μπεζούς απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

-42' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Αντωνιάδης εκτέλεσε φάουλ, ο Πούριτς έκανε την κεφαλιά, μάζεψε ο Φαμπιάνο.

-44' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, επιθετικό φάουλ ο Μπεζούς στον Αλσεούς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πούριτς μάρκαρε τον Κακουλλή, ο οποίος ζήτησε πέναλτι, αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Ο Μπεζούς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Παναγιώτου έκανε την κεφαλιά, ο Πούρις έδιωξε σε νέο κόρνερ.

-46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ανσαριφάρντ αντί Κούσουλου.

-Πάει με δύο φορ η Ομόνοια (4-4-2), μαζί Κακουλλής - Ανσαριφάρντ.

-48' Ευκαιρία για την Δόξα, από καλή θέση ο Σαντίκ έστειλε την μπάλα έξω.

-55' Μακρινό σουτ ο Κακουλλής, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-58' Καλή ανάπτυξη από δεξιά και γύρισμα του Μάθιους προς το σημείο του πέναλτι, δεν υπάρχει κανείς συμπαίκτης του εκεί.

-60' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Γκλεόφιλο αντί Σαντίκ και Αντουί αντί Ασάντε.

-60' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Σίμιτς, Μπασιρού αντί Χαραλάμπους.

-61' Ωραίο σουτ του Σεμέδο, η μπάλα λίγο έξω.

-63' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής από αριστερά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Λοΐζου έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα ελάχιστα έξω!

-65' Πτώση του Σεμέδο εντός περιοχής σε μαρκάρισμα του Στυλιανού, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-67' Κάθετη ο Λοΐζου και πλασέ του Κακουλλή, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ η μπάλα.

-68' Ασκεί μεγάλη πίεση η Ομόνοια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-69' Στο έδαφος ο Σισκόφσκι, πρόβλημα τραυματισμού ο κίπερ της Δόξας.

-70' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Τζιέτζιε αντί Αλσέους, Ναμπί αντί Τρούγιτς.

-76' Διαγώνιο σουτ του Γκλεόφιλο, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο.

-77' Δοκίμασε ξανά ο Λοΐζου, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-78' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ του Κακουλλή.

-79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ζαχαρίου αντί Μάθιους, Φράνσον αντί Μπεζούς.

-79' Αλλαγή και για την Δόξα. Σετσέροβιτς αντί Φοφανά.

-81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σεμέδο! Ο Σιπριάνο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κακουλλή και στρώθηκε στον Σεμέδο ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-1!

-Ελέγχεται η φάση για πιθανό οφσάιντ στον Κακουλλή.

-Μετράει κανονικά το γκολ, φάνηκε να τον καλύπτει ο Αντωνιάδης.

-84' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις ποδοσφαιριστές, ο Στυλιανού τον βρήκε κάτω χαμηλά.

γη45τγ

-86' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Καρίμ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Σισκόφσκι για την ανατροπή και το 2-1!

-87' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Πλασέ του Σετσέροβιτς από κοντά, ψηλά έξω.

-90' Ζήτησε ξανά πέναλτι η Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Πούριτς στον Κακουλλή εντός περιοχής. Ελέγχεται η φάση απ' το VAR...

-90' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Πάει για on field review ο διαιτητής.

-ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Αυτή είναι η απόφαση μετά απ' το on field review...

-90+3' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής εκτέλεσε πέναλτι, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Στην επαναφορά σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά αφού δεν ακούμπησε άλλος ποδοσφαιριστής την μπάλα, μετά την εκτέλεση και το δοκάρι.

-90+8' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Όλη η Δόξα ήταν μπροστά, ακόμα και ο Σισκόφσκι, για κόρνερ. Η μπάλα διώχθηκε, ο Λοΐζου έκλεψε απ' τον Κυριάκου και έφυγε στην κόντρα, όταν πέρασε το κέντρο πλάσαρε σε κενή εστία και σκόραρε για το τελικό 3-1!

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά (79'Σετσέροβιτς), Τρούγιτς (70'Ναμπί), Σαντίκ (60'Γκλεόφιλο), Αλσέους (70'Τζιέτζιε), Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε (60'Αντουί).

Στον πάγκο οι: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντουί, Τζιέτζιε.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (79'Ζαχαρίου), Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Σίμιτς (60'Λοΐζου), Παναγιώτου, Κούσουλος (46'Ανσαριφάρντ), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (60'Μπασιρού), Μπεζούς (79'Φράνσον).

Στον πάγκο οι: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοΐζου, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Προκοπίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισκόφσκι, Στυλιανού / Κακουλλής, Σιπριάνο.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος